"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
fotod ja video Tallinnas meenutati Tartu rahuläbirääkimiste 103. aastapäeval Eesti delegatsiooni juhti Jaan Poskat (2)
02. veebruar 2023

Tartu rahulepingu 103. aastapäeval meenutasid Tallinna linnajuhid Kadriorus Jaan Poska kuju juures rahukõneluste Eesti delegatsiooni juhti ja riigimeest.

Vaata galeriid (36)

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et Jaan Poskat mäletatakse kui rahu toojat. „Tänapäeval tuntakse Jaan Poskat eelkõige Tartu rahulepingu tõttu kui rahu toojat, aga riigimees Poska kirjutas ennast juba 1905. aastal ajalukku kui esimene eestlasest Tallinna linnavolikogu juhataja ning hiljem Tallinna linnapeana, Eestimaa kubermangu komissarina ja Asutava Kogu liikmena,“ ütles Kõlvart. „1918. aastal sai Poskast meie esimene välisminister ja välisdelegatsiooni juht, kes Pariisi rahukonverentsil võitles Eesti de-jure tunnustamise eest, omandades kõrgdiplomaatia kogemusi ja oskusi. Tunnustusena usaldati 1919. aasta lõpus Jaan Poskale Nõukogude Venemaaga peetavate rahuläbirääkimiste Eesti delegatsiooni juhi amet.“

Tartu rahuleping sõlmiti 2. veebruaril 1920 Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel. Rahuleping lõpetas vabadussõja ja esimesest maailmasõjast alates kestnud sõjategevuse Eesti pinnal. Lisaks määrati rahulepinguga Eesti idapiiri ning sellega tunnustas Nõukogude Venemaa Eesti Vabariigi iseseisvust.

Jaan Poska nime kannab tema kodutänav Tallinnas Kadriorus ja mitmed Eesti haridusasutused. Tallinna linna eestvõttel rajati tema 150. sünniaastapäevaks 2016. aastal Kadrioru parki Jaan Poska mälestusmärk, mille autorid on arhitektid Pille Noole, Üllar Ambos ja Jiannis Lykouras ning skulptor Elo Liiv.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Jüri Valgamaalt
3. veebr. 2023 04:11
Vaatan veebis ajalehtedes kuidas kenasti tähistatakse Tartu rahu 103. aastapäeva. Ülev jutt ja ilusad pildid puha. Nii tore tundub kõik olevat. Aga miski sisemuses justkui häirib. Ah jaa, meenub kuidas 35 aastat tagasi tähistati Tartus esimest korda nõukogude võimu tingimustes seda tähtsündmust. Kohale olid tulnud julged inimesed, enamasti noorepoolsed või päris noored, kes polnud ükskõiksed oma kodumaa mineviku suhtes ja samas tundsid muret Eestimaa tuleviku pärast. Teiselt poolt olid kohal miilitsad, sealjuures Tallinna miilitsapataljonist ja muud tollased asjamehed. Ja koerad, ja Andrus - kes neid suudab unustada! Aga sellest kõigest ajalehtedes mitte ridagi. See oleks ju nii häiriv endistele punastele kes veel võimul või siis nüüdseks vabariigi priskel pensionil. 1988 aasta veebruaris olid nad meie peale veel väga kurjad. Tervitan kõiki vappraid, kes astusid 35 aastat tagasi Tartu tänavatel välja nõukogude võimu vastu. Olete meeles nii üllastena.
Ajaloohuviline
2. veebr. 2023 17:06
Natuke naljakas see Tartu rahu tähistamine, kus oleme sisuliselt taas tagasi lähtepunktis, ehk jälle defacto sõjas selle rahu teise osapoolega ja plaanis ilmselt kui mitte kohe Peterburgi, siis vähemalt Pihkva osas oma isu rahuldada, vähemalt nii meie riigipead kui mitte avalikult siis salamahti kohe kindlasti unistavad ja loodavad.