"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
VIDEO Märkmikukaanteks lähevad käiku isegi päästeparve termotekid! Ettevõtja: uue loomiseks kasutame seda, mis on ja lattu ei tooda (1)
03. veebruar 2023
Aegunud termotekid saavad väikeettevõtte Ikigi käe all uue elu. Foto: Tallinna Televisioon

Aina suuremat rolli mängib ettevõtluse juures see, kui palju suudetakse toota jäätmevabalt või taaskasutada uue loomisel vanu materjale. Jätkusuutlikkus on saanud uueks normiks. Juba leidub ka väikeettevõtteid, kes selle idee järgi ka tegutsevad.

Väikeettevõte Ikigi teeb ARSi kunstilinnakus vanadest paberijääkidest märkmikke. Märkmikute sisu tellitakse trükikojast, kuid kaaned ja kujundus on ikkagi ettevõtte pärusmaa.

Märkmikute kaanekujundusel kasutatakse Ikigi eestvedaja Maarja Roolahti sõnul erinevaid lahendusi ning piirid seab vaid enda fantaasia – kasutada võib kasvõi tavalist kahvlit. „Loome neile natukene elu juurde ning pärast lõikame välja ja kasutame märkmikke kaantel,“ lisas ta.

Ettevõte on tegutsenud umbes neli aastat. Märkmikke tehakse peaaegu täpselt nii palju, kui on tellimusi. Eesmärk on mitte üle toota ja kasutada juba olemasolevat materjali.

Vanu paberkotte tekib Roolahti kinnitusel nii töötajatel endil, kuid ka kliendid toovad ise enda jääke taaskasutamiseks. Äriidee saadi ettevõtja sõnul sellest, et turul lihtsalt ei ole veel kuigi palju selliseid taaskasutustundega asju, millel oleks ka oma lugu juures.

Tegelikult lähevad märkmike kaanematerjaliks käiku ka vanad plakatid, kartongid ning isegi vanad termotekid. „See on reisilaeva päästeparve aegunud termotekk,“ demonstreeris Roolaht omapärast materjali. „Meile jõudis mitu pakki neid ja nendest me lõikame kaanematerjali välja. Me oleme väga avatud sellele, et meile erinevaid materjale saadetakse.“

Tapeedid ainult eritellimusel

Võimalikult jäätmevabalt toimetab ka Baubauwall – hetkel ainuke Eesti oma tapeedibränd.

Baubauwalli äriarendusjuht Anna-Kai Tõrsi sõnul on tegemist Eesti esimese tapeedikollektsiooniga, mille on Baubauwalli jaoks disaininud kunstnik Tanel Veenre. „See on fliistapeet – tapeetide kõige parem kvaliteet,“ kinnitas ta. „See on keskkonnasõbralik, see hingab ja me trükime mitte mürgiste värvidega.“

Jätkusuutlike tapeetide tootmine tähendab Tõrsi sõnul seda, et töö algab alles siis, kui klient tellimuse sisse annab. „Me ei too lattu mitte midagi lihtsalt niisama – meie e-poes on selline süsteem, et klient sisestab täpselt oma seina mõõdu või mitme seina mõõdud,“ selgitas ta. „Näiteks kui seina laius on 4,5 meetrit ja kõrgus on 2,6, siis me jaotame täpselt selle tellimuse niimoodi ära ja me trükimegi täpselt nii palju tapeeti, ehk mitte mingeid ülejääke ei ole. Sest kui mõelda, kui palju maailma ladudes või kodudes vedeleb lihtsalt mõttetuid asju, mida keegi ei vaja, siis see on päris hirmuäratav.“

Juriidiliselt on tegemist trükiettevõttega Digiprint, mis on omas valdkonnas tegutsenud pea 20 aastat. Tapeete toodetakse kõrvalharuna Baubauwalli nime all aga juba aasta aega. Selle aja jooksul on valmis loodud ka päris enda tapeedikollektsioon.

Pandeemia andis tõuke

Suurema tõuke uue niši avamiseks, nagu paljudel teistelgi juhtudel, andis Tõrsi kinnitusel koroonaaeg. „See sundis rohkem tegutsema ja mõtlema, et kuidas laiendada oma äri selliselt, et sa ei pea oma inimesi koondama ja kuidas kasutada ära olemasolevat võimekust, teadmisi ja seadmeid,“ rääkis ta. „Need tapeedid tundusid nii fantastilised.“

„Tahaks, et inimesed teaksid meie nime ja et me teeme asju, millel on mingi mõte taga,“ Lisas Tõrs  „Kui me enne rääkisime, et meil ei ole mingit lattu tootmist, siis me teeme kõik oma disainid valmis digitaalselt. Paneme nad üles oma poodi ja vajutame seda print nuppu ainult sellel hetkel, kui klient ütleb. Kõik see annabki võimaluse hästi palju eksperimenteerida ka.“

Nii Ikigi kui Baubauwall on mõlemad Tallinna loomeinkubaatori inkubandid, mis tähendab, et 24 kuulise arenguprogrammi käigus on loomeinkubaatoris läbitud erinevaid koolitusi ning saadud tuge oma ala parimatelt mentoritelt. Tallinna loomeinkubaatori juhatuse liige Anu Lõhmus kinnitas, et loomeinkubaatoriga võib alati liituda ja kõik on oodatud. „Peab vaid iseendale selgeks tegema mida sa teha tahad ja kuidas sa seda teha tahad ning mille jaoks see hea on,“ selgitas ta. „Meil on praegu just avatud liitumiskampaania. Kuni 13. veebruarini saab esitada avaldusi ja tulla siia kohtuma. Ei pea olema alustav ettevõtja, võid olla juba ammu tegutsev ettevõte, meil siin selliseid mitmeid.“

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kodanik
4. veebr. 2023 12:21
Väga põnev! Tore oleks veel sarnastest projektidest lugeda.