"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Kultuurimälestiste omanikud saavad tänavu 5,6 miljonit eurot toetust (0)
03. veebruar 2023
Foto: Scanpix

Muinsuskaitseamet eraldab sel aastal kultuurimälestiste korrastamise taotlusvoorust toetusi mahus 2,6 miljonit eurot ja omandireformi käigus tagastatud ehitismälestiste taotlusvoorust toetusi mahus 3 miljonit eurot. Kogumahus 5,6 miljoni euroga toetatakse nii ehitis-, kunsti-, ajaloo- ja arheoloogiamälestisi kui ka muinsuskaitsealadel asuvaid hooneid.

“Tänavused toetused aitavad omanikel suure hulga mälestisi korda teha ja nii mõnedki pikemaajalised projektid saavad lõpetatud, mis teeb palju rõõmu. Suur heameel on omandireformi reservfondi suurenemisest, mille mõju kultuuripärandile on tuntav. Pärandi toetamine on väga oluline meie elukeskkonna parandamisel ja rohe-eesmärkide täitmisel,” ütles Muinsuskaitseameti peadirektori kohusetäitja Mirjam Rääbis.

Mälestise või muinsuskaitsealal asuvate ehitiste säilitamiseks mõeldud tähtajalisse taotlusvooru esitati 2023. aastaks kokku 410 nõuetele vastavat taotlust kogusummas üle 13,3 miljoni euro. Ametil oli võimalus jagada toetusi 2,6 miljoni euro eest ning see võimaldas täismahus või osaliselt rahuldada 117 taotlust.

Toetusi jagus kõikidesse maakondadesse. Restaureerimistoetusi said nii mõisaansamblite hooned (16), muinsuskaitsealade hooned (18), keskaegsed linnused (8), talukomplekside hooned (7), pühakojad (9), tuulikud, elamud ja mitmed muud hooned ja rajatised. Põhiliselt läksid toetused avariiliste katuste parandamiseks, mitmetel juhtudel oli tegu jätkutöödega. Toetuste abil saavad mitmed mälestised päästetud, mis annab olulisele osale meie kultuuripärandist uue hingamise. Samuti eraldati toetusi 24 kunsti-, ajaloo- ja arheoloogiamälestise korrastamiseks ning 10 restaureerimisprojekti koostamiseks.

Omandireformi reservfondi 2023. aasta taotlusvoorust eraldati toetus 27 omandireformi käigus tagastatud ehitismälestise säilitamiseks ja korrashoiuks summas 3 miljonit eurot.

Enamik toetusi läks pühakodade katuste restaureerimiseks, kuid toetust eraldati ka rehielamule, tuulikule, mõisa peahoonele ja pastoraadi kõrvalhoonetele.

Muinsuskaitseameti toetuste eesmärgiks on tagada mälestiste ja muinsuskaitseala ehitiste säilimine ning aktiivne kasutus.

Toetuse taotluste pingeread ja eraldatud toetussummad leiab Muinsuskaitseameti koduleheküljelt www.muinsuskaitseamet.ee/jagatud-toetused.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.