"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
video Tallinnas ja Pärnus avatakse tugigrupid seksuaalvägivalla ohvritele (0)
03. veebruar 2023

Sotsiaalkindlustusamet sõlmis lepingud eestikeelsete seksuaalvägivalda kogenute tugigruppide avamiseks Tallinnas ja Pärnus ning valmidus on avada Tallinnas kaks ning Pärnus üks grupp täiskasvanud ohvrite toetamiseks.

“Igasugune vägivalla kogemus on valus ja isiklik, seda enam seksuaalvägivalla kogemus, mida keegi ei tohiks kogeda. Ohvrid tunnevad sagedasti häbi ja süütunnet ning kartes avalikku hukkamõistu aga ka kaastunnet, mis järgneb vaid seksuaalse väärkohtlemise avalikuks tulemisel, loobuvad abi otsimisest. Tulemuseks võib olla aastaid peidetud valus saladus, mis pärsib emotsionaalset toimetulekut, aga hakkab pikapeale häirima kogu igapäevaelu, paarisuhete loomist, suhtlemist oma laste ja lähedastega. Tugigrupp on vaid üks võimalus abi saada, kuid seal on võimalik mõista, et mures ei olda üksi ja abi saamine on võimalik,” ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna juhi Kaire Tamme sõnul on ohvriabi eesmärk see, et iga abivajaja oleks märgatud ja jõuaks talle kõige sobilikuma lähenemiseni. “Tugigrupis pakutakse võimalust aruteluks turvalises ja hinnanguvabas keskkonnas,” rääkis Tamm. “Seksuaalvägivald võib olla sügavalt traumaatiline kogemus, pärast mida võib inimese tavapärane toimetulek erinevate tugevate tunnetega nagu hirm, ärevus, viha või vastupidi – emotsioonitus, olla häiritud. Tugigrupp on hea võimalus õppida oskusi nende emotsioonidega toime tulla ja toetab seeläbi traumakogemusest taastumist.”

Läbielamised mida mitte ükski naine ei tohiks kogeda

Seksuaalvägivalla ohvrite tugigrupi kohtumiste eesmärk on toetada seksuaalvägivalda kogenud inimeste igapäevaelu ja toimetulekut, keskendudes toimetulekustrateegiate omandamisele. Nendeks võivad olla vastastikuse toe pakkumine läbi kogemuste jagamise, stressirikaste sündmustega toimetuleku või emotsionaalse kohanemisvõimekuse toetamine.

„Me räägime naistest, kes oma elu jooksul on pidanud läbi elama selliseid kogemusi, mida nad ei oleks pidanud kogema, mida mitte ükski naine ei ole väärt kogema,“ lausus tugigrupi juht ja psühholoog Sirje Rass. „Need kogemused võivad rikkuda naise tundeelu, tema käitumist, suhteid, suhet iseendasse ja iseenda kehasse. Need kogemused elavad oma elu. Ükskõik mis moel või millal on need lood juhtunud, on oluline, et need ei jääks vaikides segama ning seetõttu on tugigrupid loodud turvaliseks kohaks, mille eest grupijuhid ka hoolitsevad.“

Grupijuhtide eesmärk on Rassi sõnul luua turvaline keskkond, kus inimesed saavad iseenda jaoks oma elu läbi mõelda ning jõuda lahendusteni, millega edasi minna. „Need lood võivad tulla unenägudes painama ja võivad ootamatult segada igapäevast elu,“ märkis ta. „Aga grupis saab jagada ka enda edulugusid, et kuidas ma olen hakkama saanud ja leida ning arendada uusi, võib-olla tundmatuid võtteid. Koos grupiliikmetega saab üksteist toetada ja sellest tekib hea usaldus.“

Uued tugigrupid Tallinnas alustavad juba veebruaris

Lisaks olemasolevatele tugigruppidele, hakkab Pärnus teenust osutama Symmetry OÜ ja Tallinnas Vardo Invest OÜ. Piisava huviliste olemasolul on valmidus Pärnus alustada teenuse pakkumisega alates märtsist, Tallinnas alates veebruarist. Lepingud sõlmiti 2023. aasta lõpuni, võimalusega pikendada neid kuni kolm kuud. Tugigruppide teenuse osutajaid on valdkonnas ka teisi.

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi toetab ja rahastab seksuaalvägivalla ohvrite tugigruppe 2019. aastast. 2022. aaasta suvel korraldatud hankega leidis sotsiaalkindlustusamet partnerid, kes pakuvad eestikeelseid tugigruppe Tartus. Venekeelne tugigrupp toimub hetkel Tallinnas. Tugigrupiga liitumiseks palume pöörduda ohvriabitöötaja poole või kirjutada tugigrupp@sotsiaalkindlustusamet.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.