"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
ravikriis Iga kolmas patsient ootab kiirabiautos haiglasse pääsu lubatust palju kauem. Minister Peterson: järjekorrad vähenevad kevadeks (4)
03. veebruar 2023
Peep Peterson Foto Mats Õun

Eelmisel aastal ei suutnud haiglad kiirabidelt õigeaegselt vastu võtta umbes 30% patsientidest, kuigi seadusandja näeb ette, et haigla võtab patsiendi kiirabilt vastu hiljemalt 30 minuti jooksul. See probleem on alates 2018. aastast järjest süvenenud,“ ütles Tallinna Kiirabi operatiivjuht Taavet Reimers.

Ta loetles üles probleemsed kohad, milleks on voodikohtade arv EMO-s, kus praegune kohtade hulk ei vasta teeninduspiirkonnas elavate elanike arvule. Samuti ei liigu patsiendid EMO-st edasi. Puudu on ka arste ja õdesid.

Reimers tõi välja, et 2022. aastal on olnud probleemi lahendamiseks neli töökoosolekut, kus on osalenud terviseamet, Tallinna haiglate juhid ja Tallinna kiirabi esindajad. „Kuid kahjuks ei ole lahendust leitud.“

Terviseameti selgitusel on olukord tekkinud paljude asjade kokkulangemisel, mille põhjusteks on nii hiljutine COVID-19 pandeemia kui ka pikaajalised protsessid, nagu tervishoiutöötajate puudus ja ravirahastuse nappus.

Peamisteks põhjusteks on plaanilise ravi suur võlg ning ravirahastuse piiratus. Samuti ei ole EMO-d enam piisava mahuga teenindamaks Tallinna ja ümberkaudseid asulaid, kus elab ligikaudu 600 000 inimest. „Ka inimeste tervisekäitumises on toimunud muutus, kus väheneb oskus enda tervisemuredega hakkama saada,“ kommenteeris terviseameti nõunik Kirsi Pruudel.

Perearstide kättesaadavus on ajas langenud ja on regiooniti ebaühtlane. Ta lisas, et praegu on alustatud ka järelevalve protsessi kiirabide järjekordade üle haiglate EMO-de uste taga ning hetkel pannakse kokku menetluse koosseisu.

Lastehaiglas järjekordi pole

Tervise- ja tööministri Peep Petersoni sõnul pannakse ministeeriumis praegu kokku ettepanekuid olukorra lahendamiseks. Järjekorrad peaksid hakkama vähenema kevadel, kui viiruslaine taandub.

Haiglates annab kindlasti ka kiires korras asju korraldada nii, et mitte jätta kiirabisid ukse taha seisma. Aprillist hakkab rohkem õdesid käima abiks kiirabidel ning seda rahastab haigekassa. „Oranži ja kollase triaažikategooria patsiendid saavad paremat tähelepanu ja abi ning nad ei pea enam ukse taga ootama,“ kinnitas minister.

Ta tõi ka esile, et kui mitu autot hakkab ületama 30 minuti piiri, siis käivitub kriisijuhtimine ja terviseamet saab volitused hakata kiirabisid ümber suunama. Ka haiglad lähevad järjekorra tekkimisel üle teisele režiimile. „Praegu tegutsevad haiglad omas tempos ja kiirabi omas tempos. Terviseametil peab edaspidi olema rohkem volitusi kriise lahendada.“

Minister märkis ka, et näiteks Tallinna lastehaiglas kiirabi järjekordasid ei ole. Nende patsientide hulk on aga väga sarnane teistele Tallinna suurhaiglatele. „Kuid nad on suutnud oma kiirabi vastuvõtu paremini korraldada.“

Kiirabi ressursist 22 protsenti on rakendatud Tallinnas ja Harjumaal. Kokku teenindatakse kõigist väljakutsetest siin aga 38 protsenti. „Rahvastiku proportsioone vaadates on nii kiirabi kohti kui ka EMO voodikohti siin piirkonnas vähe. Võimalusel tuleb teha 30 protsendiline järkjärguline tõus,“ pakkus Peterson.

Kokkuvõttes on aga vaja rohkem kiirabibrigaade ning enim EMO kohti haiglates. „Oleme jäänud kinni 20 aasta tagusesse aega. Aga Tallinn on kasvanud 20 protsenti kiiremini kui haiglavõimekus,“ tõdes ta.

Viirused tekitavad järjekorra

Ka Ida-Tallinna keskhaigla juht Tarmo Bakler tõi esile kiirabi väljakutsete hulga pidevat kasvu. Samas on Tallinn kõige suurem piirkond, kuid haiglatesse ei ole viimastel kümnenditel nii palju panustatud, et see vastaks piirkonna elanike arvu suurenemisele.

„Kuigi Ida-Tallinna keskhaigla EMO avati alles möödunud suvel, siis juba praegu peame seal tegema ümberkorraldusi selleks, et hakkama saada suurenenud patsientide hulgaga. Eelmisel suvel avatud osakond planeeriti 5-6 aastat tagasi, kui patsiente käis EMO-s omajagu vähem kui praegu,“ kirjeldas ta.

Kõige valusamalt lõi eelmise aasta detsembris ning nüüd jaanuari algul välja viirushaiguste hooaeg, kus oli suurem haigestumus nii koroonasse kui ka grippi. „Tavakodanikule võib paista, et covid meie igapäevaelu enam niivõrd ei mõjuta, kuid praegusel kõrgema nakkushaigustega perioodil peame paigutama nakkushaiged eraldi. See ei tekitanud probleeme mitte ainult EMO-s vaid ka teistes osakondades, kuidas eraldada kõrgema nakkusohuga patsiente. Viirushaiguste perioodi järel läheb kiirabide järjekorraga kergemaks, kuid laiemat probleemi see ei lahenda,“ nentis Bakler.

Vaja ka tehnikuid

Kogu Eestis on tervishoiutöötajate nappus. Riigikontroll esitas eelmise aasta novembris Riigikogus ülevaate tervise valdkonna probleemidest ning ka see näitas, et töötajate puudus annab eelkõige tunda nendes osakondades, mis on töötajatele vähem atraktiivsed. Kui arstidel ja õdedel on võimalik töötada väga erinevate tööandjate juures, siis eelistatakse neid valdkondi, kus ei pea ametis olema ööpäevaringselt, nagu see on EMO-s.

Bakleri sõnul on EMO-s puudu nii arste kui ka õdesid, isegi radioloogiatehnikuid. „Kui EMO-s on patsient, kes vajab uuringut kompuutertomograafiga, siis temaga tehakse päris palju uuringuid ja analüüse, mis nõuavad kogu meeskonna kohalolekut.“

Praegu tegeletakse lühiajaliste kriiside lahendamisega, märkis ta. „Aga probleemi lahendamiseks on vaja pikemalt ette vaadata, et leida lahendused mitte ainult järgmiseks nädalaks vaid ka järgmisteks aastateks. See eeldab ikkagi ühiskonnas kinnistada, et EMO kitsamalt ja meditsiin laiemalt vajab senisest enam töötajaid.“ 

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tendents
4. veebr. 2023 12:13
Kümnendi lõpus võib ressursside puudusel tervishoiuteenuste kättesaadavus vähenema hakata. https://www.err.ee/1608871589/peep-talving-esimese-koroonalainega-eskaleerisime-ule
Reformierakond lammutas Keila haigla, tahtis isegi maatasa teha
2. veebr. 2023 20:44
See haigla olekski Tallinna koormuse Keila-Läänemaa-saared piirkonnas olnud nüüdne jahutaja , sest omalajal oli pisut alakoormusega. Kujutage ette- praegu hoitakse maja käigus osaliselt polikliinikuna ja hooldusasutusena (kas mitte PERH -i all) Kiirabi kohapeal on kui väljasõidu punkt aga EMO kui selline puudub Üks korralik möiratus vaja teha sosseseppadele, uuesti rakendada töösse. Med.õdede puudus - tuletage meelde - Säreveres oli med.õdede koolitus, tehti euroremont ja hostel oli. Äkki, pliks-plaks - kool Tartu ja ehitame suure hosteli .... Nüüd mis toimub , avatakse koolitusi Tallinna Medits.Kooli poolt Läänemaal jm. Kes on need raharaiskajad , riigi destabiliseerijad ? See praegune EMO lugu tekitati kunstlikult palkade tõstmiseks.... Kas nüüd on siis haigete arv vähenenud või elanikkond Tallinnas , 1 kuu mõõdudes? Kollatõvest tv räägiti - seda võib põdeda kodus! Läheb üle. * see on ohtlik maksale kogu eluks ja kindlasti peab algfaasis suutma peatada arengu ja kahjustuse , lõppfaasis on kindlasti kodus võimalik. Kuna meil kujunevad seisukohad juba tunda andvalt - integreeritud hullud tavaliste õpilastega koos klassides, olge rahulik - teie toodang annab teile pärlid edaspidi kui need nartssissid peale suitsiidsete - sest närvid on neil juba sündides nii läbi, on vaja jõõstida, savu seadustada ja panna üksteist raha või kingituste eest....
arvaja
2. veebr. 2023 17:32
Tervisekassast saagu raha vaid perearstid ja riiklikult kinnitatud eriarstiabi, lisaks veel kiirabi ja erakorraline meditsiin. Erameditsiin lõpetagu parasiteerimine solidaarsuspõhimõttel tegutseva tervisekassa arvelt ja hakaku tööle turumajanduse põhimõtete järgi. Meditsiini on püütud tuua lisaraha tööandjate abil (töötajate haiguspäevade hüvitamine ja töötajate tervisekontroll), mis on nende jaoks aga eelkõige varjatud sotsiaalmaksu tõus, ja tekitab tööandjates haiglast huvi töötajate eriliiki isikuandmete vastu. Andmekaitse seisukohalt on riskifaktoriteks tööandjale tuttavaks saanud töötervishoiuteenuse osutaja ja tervisekindlustuse andja, samuti tööandja poolt valitud psühholoogid.
temaatik
2. veebr. 2023 17:18
https://www.kriminaalpoliitika.ee/sites/krimipoliitika/files/elfinder/dokumendid/tervishoiususteemi_pettuseid_ja_korruptsiooniriske_kaardistav_uuring._tartu_ulikool_rake_ 2011.pdf Tervishoiusüsteemi pettuseid ja korruptsiooniriske kaardistav uuring. Tartu Ülikool, sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus RAKE. 1. Pettuste ja korruptsiooniriskide kaardistus. Risk 9. Pikad ravijärjekorrad ja ravijärjekorras etteostmine.

Seotud artiklid