"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Turvafirma Koduste elektrisüsteemide korrashoid vajab enam tähelepanu (1)
04. veebruar 2023
Pealinn

Turvafirma G4S-i hinnangul pööravad inimesed liiga vähe tähelepanu sellele, et kodus olevad elektriseadmed ja -süsteemid oleksid korras.

“Mõned veel mäletavad aegu, mil juhtmete otsad lihtsalt kokku keerati või teibiti, kuid täna oleks selline tegevus äärmiselt vastutustundetu,” märkis G4S-i kommunikatsioonijuht Maxim Tuul enda teadaandes. “Õigemini polnud see ka varem mõistlik, kuid aastakümneid tagasi põhjendati seda suure defitsiidiga. Täna see vabandus enam ei päde ja üheks tulekahjude puhkemise suuremaks põhjuseks on just vigased ja amortiseerunud elektriseadmed, kust tuli võib valla pääseda. Elektriseadmete puhul tuleb jälgida, et ühenduskohtades ei tekiks sädelust või ülekuumenemist ja ise parandamise asemel kutsu kindlasti spetsialist.”

Eelmisel aastal hukkus Eestis tulekahjudes 48 inimest ning üheksa õnnetuse puhul oli kurvaks märksõnaks elekter. Tulekahju võimalust suurendab vana või oskamatult parandatud elektrisüsteem. Kodus ei ole mõistlik ise juhtmeid parandada, sest kui seda valesti teha, on kahju kiire tulema. Samuti tasub tõsiselt suhtuda katkistesse pistikupesadesse, kuna neist võib saada halbade asjaolude kokkulangemisel surmava elektrilöögi.

Pistikupesade puhul tuleb jälgida ka nende koormust. Kui elektrisüsteem on vana ja pistikupesi ei jätku, kipuvad inimesed kasutama vargapesasid ja pikendusjuhtmeid, millega koormatakse juhtmed üle. G4S soovitabki kasutada seinas olevaid terveid pistikupesasid. Pikendusjuhtmeid tohib küll kasutada, aga kindlasti ei tohi neid omavahel ketiks ühendada, et tekitada rohkem kontakte seadmete ühendamiseks.

“Pikendusjuhtmed on mõeldud pigem ajutiseks kasutamiseks, mitte keedukannu, boileri või teiste seadmete pidevalt vooluvõrgus hoidmiseks,” selgitas Tuul ning lisas, et puhurid ja elektriradiaatorid tuleb ühendada otse seinakontakti, sest need tarbivad palju voolu.

Kindlasti ei tohi Tuule sõnul juhtmeid panna raskete esemete alla ega uste vahele, kus need võivad viga saada. Samuti tuleb juhtmed jalust ära panna, et mitte neisse koperdada ning seeläbi seadmeid lõhkuda. Vajadusel tuleb teha seina või uksepiida sisse süvend või auk ja selle kaudu juhe läbi vedada.

Tähelepanu tuleks pöörata ka elektrikilbile. Vana elektrikilp võib olla märk sellest, et kodu voolukoormus on piiratud. Siin ei aita isegi see, kui on paigaldatud uus juhtmestik.

Kindlasti ei tohi toas kasutamiseks mõeldud elektriseadmeid viia õue niisketesse tingimustesse. Tubased seadmed õues võivad tekitada lühise ja anda elektrilöögi.

Kui pidupäevaks käib suurem toidu valmistamine ja korgid enam vastu ei pea, siis on see ohumärk. Korkide väljalöömine tähendab, et korraga on kasutusel liiga palju elektriseadmeid või mõni vana seade pole töökorras.

Siiski ei pruugi alati sellest piisata, kui kodus on kõik justkui korras. Kui elektriposti lähedal toimuvate kaevetööde või mõnel muul põhjusel elektriliine kahjustatakse, võib majja lüüa liigpinge, mis võib omakorda põhjustada tulekahju. Kõik elektriseadmed on ehitatud vastavalt nimipingele ehk nende isolatsioon on piisav nimipingel töötamiseks. Kui tekib liigpinge, siis võib isolatsioonis tekkida ülelöök ja selle tagajärjel omakorda lühis.

“Tekkinud tulekahju puhul on hea, kui teil on kodus nutikas suitsu- ja vingugaasiandur, mis edastab vajadusel signaali reageerijatele, aga soovitame paigaldada ka liigpingepiiriku, et sellist olukorda ei tekiks,” lisas Tuul.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lisaja
4. veebr. 2023 13:33
Rikkevoolukaitse kaitseb põhiliselt kolme ohu eest: lühisvoolude, ülekoormuse ja lekkevoolude eest. Siin on rakendumisvool 10 või 30 mA.  Rikkevoolukaitse on tõhus ka tuleohutuse tagamisel, rakendumisvool on siis 300 või 500 mA. https://online.le.ee/2014/03/10/elektri-ja-tuleohutusest/