"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Parteide jaanalinnumäng tervishoiukriisi ees (1)
06. veebruar 2023
Foto Pixabay

Eesti Päevaleht kirjutas, et parteid paistavad olevat inimeste jaoks üliolulise teema ehk ravijärjekordade pikkuse ning meedikute puuduse kalevi alla lükanud.

Samas näitab meediaväljaannete tellitud uuring, et tegemist on inimeste jaoks äärmiselt tähtsa küsimusega. Ja seda ennekõike Tallinna väga paljude mandaatidega valimisringkondades. Maapiirkondades peab rahvas omakorda ülioluliseks toimetulekuga seotut ehk siis sissetulekute langust. Inimesed on mures, et pole enam millestki elada. Tõele au andes on see samuti erakondade vaateväljast kõrvale jäänud – kui mõned üldised abstraktsed pensionitõstmise lubadused välja jätta. Kuigi taolised uuringud nagu EPL tellis, on muidugi väga tänuväärsed, tuleb siin siiski kivi heita ka kogu meedia kapsaaeda. Poliitikute elu on liiga mugavaks tehtud. Miski ei keelaks kasvõi ERR-i või ükskõik millist väljaannet korraldamast debatte tervishoiu rahastamise teemal. Selge, et ükski erakond ei taha enne valimisi öelda, et vaja on rasket reformi, sest praeguse tervishoiu rahastusmudeliga on võimatu süvenevast rahastusaugust välja ronida. Muuhulgas võiks maksu suuruse, kui palju keegi tervishoiukuludeks tasub, siduda eluviisi tervislikkusega. Mis veel puudutab maainimeste toimetulekut, millest erakonnad samuti pigem vaikivad, siis võtkem kasvõi kõrged elektrihinnad. Seitse-kaheksa aastat on räägitud rohepöördest, aga alles nüüd hakatakse vaatama, kuidas tugevdada liine, et näiteks Võrumaa talunik üleüldse saaks elektrit toota ja müüa.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
11. veebr. 2023 21:41
Tervisekassast saagu raha vaid perearstid ja riiklikult kinnitatud eriarstiabi, lisaks veel kiirabi ja erakorraline meditsiin. Muu erameditsiin lõpetagu parasiteerimine solidaarsuspõhimõttel tegutseva tervisekassa arvelt ja hakaku tööle turumajanduse põhimõtete järgi. Erameditsiini huvid on seatud kõrgemale patsiendi omast. Meditsiini on püütud tuua lisaraha tööandjate abil (töötajate haiguspäevade hüvitamine ja töötajate tervisekontroll), mis on nende jaoks aga eelkõige varjatud sotsiaalmaksu tõus, ja tekitab tööandjates haiglast huvi töötajate eriliiki isikuandmete vastu. Andmekaitse seisukohalt on riskifaktoriteks nii tööandjale tuttavaks saanud töötervishoiuteenuse osutaja kui ka tervisekindlustuse andja, samuti tööandja poolt valitud psühholoogid. Töötaja peab ise valima meditsiiniteenuse osutaja, eeskujuks on näiteks juhi – või relvaloa taotlemisel toimuv tervisekontroll. Vastasel juhul hakkavad varem või hiljem toimuma töötajate terviseandmete ostu-müügi tehingud, millele järgneb töökius. Tööandja ei ole töötaja eestkostja meditsiini valdkonnas ja töötaja ei ole otsustusvõimetu patsient. Tööandja tervisekindlustuse ja psühholoogi teenuse kasutamine on siiski vabatahtlik. https://www.delfi.ee/artikkel/120141388/valimisstaap-ettevotjatel-takistatakse-oma-tootajate-tervise-eest-hoolitseda