"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
JUHTKIRI Tegelikult pole kihutamine enam popp (1)
06. veebruar 2023
Ivo Karlep

Üks veoauto keeras hoovist suurele teele ega pannud pimedas tähele, et väga tublisti lubatud kiirust ületades lähenes sealt sõiduk nagu kahurimürsk. Kokkupõrge oli vältimatu.

Mõlemas avarii teinud autos oli kolm inimest. Keegi õnneks raskemaid vigastusi ei saanud, kuna veoauto kiirus oli väike. Aga vastastikune süüdistamine ja sõim läks peagi üle korralikuks kakluseks. Välguna levis teade löömingust sotsiaalmeedias tuhandete inimesteni. Peagi jõudis väike kokkupõrge suure vägivallani, kus ligi tuhat lööjat vastastikku üksteist nüpeldasid…
Lugeja rahustamiseks ütlen kohe, et see ei juhtunud Tallinnas ega ka kusagil mujal Eestis, vaid paari aasta eest Kasahstanis. Kuna tegemist oli kahe etnilise grupi, kasahhide ja Hiinast pärit moslemiusku elanike kokkupõrkega, eskaleerus olukord suurema vägivallani. Kui politsei lõpuks asja kontrolli alla sai, oli tulemus traagiline – kümme hukkunut, kümned haiglas, mitukümmend elumaja ja ärihoonet ning ka lähedal olevad autod rüüstatud. Korrakaitsjad arreteerisid ligi 50 inimest, ära võeti kaks jahipüssi, kaks püstolit ja 54 molotovi kokteili.
Ütlete, et meil pole selline liiklusraevust ajendatud kokkupõrge võimalik? Et eestlased on rahulikud ja ei lase asjal nii kaugele minna? Annaks jumal, sest rikkumisi on ka meil küll ja veel! Tihti tundub, et auto kallidus ja võimed on pöördvõrdelised selle omaniku vaimsete võimetega. Näiteks üks BMW maasturiga 30 alas minu taga sõitnud noorsand põrutas kord võimaluse avanedes kohe kummide vilinal suure hooga mööda, et siis minu ees kohe jälle pidurdada. Vedas, et ma talle tagant sisse ei sõitnud. Noorsand pidurdas, et autost välja karata ja mind sõimata, et mis ma siin uimerdan, sõita tuleb. Nii ta just ütleski: sõita tuleb!
Vaadates, kui agressiivsed on meilgi kallite autode roolis istuvad noored mehed, ei või milleski päris kindel olla. Juhtide seas tehtud vähesedki küsitlused on näidanud, et kõige rohkem käivad neile närvidele mitte kihutajad ja kõrvalt vahele trügijad, vaid hoopis need, keda nad kutsuvad uimerdajateks. Kes siis on need uimerdajad? Ilmselt kõik, kes peavad kinni liikluseeskirjast ega sõida lubatust kiiremini. Paljudel jalakäijatele ohtlikel väikestel tänavatel hakkab nüüd olema suurim lubatud kiirus 30 km/h. Tänases lehes arutlevad selle üle nii linnaelanikud kui eksperdid ja ametnikud, kes on üsna üksmeelel selles, et kiiruse vähendamine aitab raskemate tagajärgedega liiklusõnnetusi ära hoida. Uuringudki näitavad, et juba 10 km/h väiksem sõidukiirus vähendab liikluses hukkunute arvu viiendiku võrra. Miks? Sest paari hullugi kihutamistuhin kisub teisedki liiklejad endaga kaasa.
Ilmselt ei aita siin muu kui kollektiivne halvakspanu rikkujate suhtes. Kui ikka enamiku elanike arvates pole agressiivne sõidustiil popp ega ahhetama ajav, pole ka rullnokkadel ja jõmmidel mõtet eputada. Me ei ela enam 1990ndatel, mil iga võimas auto ja kiirendus oli nõukaajast pärit inimestele imeasi.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K. Kambala
6. veebr. 2023 13:06
Kirjeldatud nõukogude tüüpi noormehed ei kao niipea tänavatelt. Meie rahvuskehand taastoodab neid veel vähemasti tosin aastatosinat. Tallinnas hakkab siiski õhtumaine ilus epohh ka liikluses vähehaaval silma juba. Nimelt uue aja keskmised sõidukid (näit. 150 kW, 300 njuutonmeetrit, turbobensukas, stop/start). Nendega kruisitakse linna peal. Kiirus pisut alla lubatu. Foori tagant minek eripalgeline. Stop/startiga mootori käivitamine võtab pisut aega (kohalik komme, et kõik ikka aru saaksid), aga seejärel kiire hoovõtt. Kui taga stardib mingi vanema põlve nostalgia (näit. vabalthingava bensukaga BMW, manuaalkastiga), siis see jääb esiti kuni sada meetrit maha, enne kui hoo sisse saab. Muidugi tüüp raevus, sest peab ju seistes pöördeid kõrgel hoidma, et "ketsi vilistada". Maha jäämise tõttu tekkiv suur pikivahe ju häbiasi. Kõik vaatavad ju, et on ikka ront. Moodsatel autodel, mis keskeltläbi poolsada tuhat ja rohkem maksavad, olemas olev võimekus lubab uut sõidumaneeri, millega muinassõidukid sammu ei pea. Siit ka "klassiviha". Aga praegu on murrangu aeg. Vanad pälvivad põlguse ja uued on "otse ja omadega".