"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Kaupmees: käibemaksu alandamine teeks toidu soodsamaks ja piiraks üldist inflatsiooni (1)
07. veebruar 2023
Tarmo Lauring Foto Scanpix

Värskelt avaldatud statistika kohaselt mõjutas tarbijahinna kallinemist kõige enam toidukaupade hinnatõus. A1000 Market odavpoodide keti juhi Tarmo Lauringu kinnitusel saab hinnatõusu peatamiseks kehtestada toidule sarnaselt enamikule Euroopa riikidele madalama käibemaksu ning sellel oleks reaalne ja kohene mõju.

Tarmo Lauringu sõnul on Eestis üks Euroopa kõrgemaid toiduainete maksumäärasid – oleme üks neljast liikmesriigist, kus ei rakendata toiduainete käibemaksu soodusmäära. “Mitmed erakonnad lubavad hinnatõusu pidurdamist, aga peale maksude riigil selleks tegelikult suurt hoobasid pole. Inflatsiooni pidurdamiseks kaotas Poola näiteks toidukaupade käibemaksu täiesti ära. Eesti tootmise soodustamiseks on variant kaaluda ka kohalikule toidule sissetoodavast soodsama käibemaksu kehtestamist,“ ütles Lauring.

„Riskikoht on muidugi, kas poed ikka lasevad hinnad maksulangetuse võrra ausalt alla ja ei ürita seda kasumiks konverteerida. Ütlen selgelt välja, et meie kindlasti langetame hindasid maksu võrra koheselt ja täpselt ning mingit mängimist ei tule. Ettevõttel pole vaja tegeleda lisakasumi hankimisega kui maksulangetus ei mõjuta negatiivselt tema igapäevast majandustegevust. Pigem vastupidi – tarbimine elavneks. Lisaks on tarbijad varasemast palju tähelepanelikumad, hinnakonkurents on kasvanud ning maksulangetus tooks seetõttu ka laiemalt hinnad alla,“ lisas Lauring.

„Inflatsioon küll aeglustub, aga jääb kõrgeks pikemaks ajaks. Selleks, et maksulangetusel oleks laiem mõju, peaks see kehtima püsivalt ja vähemalt järgmiseks 3-5 aastaks,“ ütles Lauring.

„Praegu on võimalik ka inimestel endal endiselt toidukaubalt märkimisväärselt kokku hoida jälgides kahte asja. Tasub käia erinevates poodides ja jälgida mitte reklaamikampaaniaid, vaid ostukorvi tegelikku maksumust, mille erinevus on poekettide vahel ligi 30 protsenti. Kallimad ketid kulutavad sadu tuhandeid suurtele reklaamikampaaniatele, mille maksavad otseselt kinni tarbijad,“ ütles Lauring.

„Teine viis säästmiseks on jälgida kilohindasid. Tootjad vähendavad pakendite suuruseid ning inimesed peaksid vaatama hoolikamalt, palju ja mida nad tegelikult oma raha eest saavad,“ lisas Lauring.

A1000 Market ketti kuulub 13 kauplust üle Eesti.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

bisnis
9. veebr. 2023 17:54
Aga võib hinna samaks jätta ja ka osa käibemaksust läheb riigi asemel ettevõtja kaukasse.