"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO Paljassaare kogukonnatöökojas kasvatatakse seentest lampe ning valmistatakse vaipu ja vineerist seinaskulptuure (0)
07. veebruar 2023
Taftingu koolitaja Anni Kivisto. Foto: Tallinna Televisioon

Viimasel ajal koguvad Tallinnas tuntust kogukonnatöökojad. Üks selline on põneva nimega Naked Island, mis otsetõlkes tähendab Paljassaart, kus loomeruum asubki. Uurisime millega seal majas tegeldakse ja õppisime isegi vana tekstiilitehnika algtõdesid.

Töökoja maja Naked Island idee sai alguse juba 2016. aastal, kui kamp kunstnike otsustas loomeruumi ehituseks ära renoveerida Paljassaares asunud vana tondilossi. Tänaseks on Naked Island olnud lahti juba kaks aastat.

“Selle kahe aasta jooksul olen ka õppinud seda, et Eesti kunstnik, disainer, meister või käsitööline tahab ikkagi töötada üksinda rahulikult oma ruumis,” lausus Naked Islandi üks loojatest Rael Artel. “Et need ühistöökojad ja sellised avatud töökojad, mis me arvasime, et on tohutult populaarsed, on isegi vähem populaarsed kui sellised privaatsed stuudiod ja töökojad.”

Arteri sõnul on Naked Islandis peagi tulekul käsitööfestival – “Töökojas ainult naised”. “Naistepäeva paiku märtsis me juba teist või kolmandat aastat teeme sellist,” lausus ta. “Märtsi esimesel nädalavahetusel, reedel-laupäeval on meil keevitamine, sepatöö, puidutöö ja see sama tafting. Nendesse gruppidesse me ootame ainult naisi, erandkorras, et naistel oleks turvaline, meeldiv ja mõnus.”

Tafting – käsitöö lõngapüstoliga

“Tafting on selline huvitav, pigem uus tehnika, millega saab teha, vaipasid ja see käib sellise käsipüstoli abil, mis põhimõtteliselt meenutab masintikandit,” selgitas taftingu koolitaja Anni Kivisto. “Tundub hirmus, aga tegelikult hästi mõnus ja lõõgastav, minu jaoks vähemalt. Raske on aru saada, et mis ta täpselt on, aga tegelikult tal on siin otsas lihtsalt nõel, mis tikib läbi kanga.

Lühidalt võiks öelda, et tafting on maalimine lõnga abil. Koolitaja Anni veetis tehnikat õppides üle poole aasta lammaste ja küngaste vahel Mallorcal, kus vaibameister talle ala peensusteni selgeks õpetas. Vast kodumaale tagasi jõudnuna soovib ta nüüd tehnikat ka kohalikele edasi õpetada.

Kuigi taftingu ajalugu ulatub juba sajandite tagusesse aega, on see nüüd läbi sotsiaalmeedia uue populaarsuse leidnud. „Nüüd tänapäeva on ta võib-olla tulnud rohkem pildile tänu TikTokile, kui kõik hakkasid Covidiga karantiinis kodus erinevaid asju tegema,“ märkis Kivisto.

Tafting ei ole aga vaid vaipade meisterdamine, vaid laieneb kogu kodutekstiilile. Valmistada võib diivanikatteid, kunstiteoseid seinale, käpikuid või muid riidedisaine ja miks mitte ka dekoratiivseid padjapüüre. Kõike seda saab koolitusel ka õppida.

„Nad lähevad ikkagi päeva lõpuks koju enda vaibaga, mis peaks selline A3 suuruses tulema maksimaalselt,“ rääkis Kivisto. „Kõik teevad enda kujunduse juba ise kodus valmis ja me lihtsalt kanname selle siin kangastele.“

Palju erinevaid põnevaid ettevõtmisi

Arteli kinnitusel tegutseb Naked Islandis väga palju lahedaid ettevõtteid. „Meil on üks biotehnoloogia startup, kus disainerid ja teadlased sisuliselt koostöös kasvatavad lampe, ma olen sellest totaalselt vaimustuses,“ rääkis ta. „Põhimõtteliselt tehakse siis selline vorm, mis täidetakse seene jaoks söödava materjaliga, see on siis kas saepuru, põhk, kuivanud lehed või sammal. Ja siis luuakse sellised tingimused, et see seen hakkab seal kasvama ja täidab selle vormi.“

Ettevõtte Hein Vuud omanik Piret Heinmets tegeleb aga vineerijääkidest seinaskulptuuride tegemisega. „Mulle meeldib kasutada mineraalvärve ja kõik läheb vineerile,“ kirjeldas ta oma kunsti. „Kui ma vaatan ka nende teiste majas olijate tööd, siis see annab mulle ka mõttevälgatusi. Ja ma saan naabritelt jääke, mis on fantastiline. Nii et igati toetav seltskond.“

Huvi käsitöö vastu hakkab Arteli hinnangul tagasi tulema. „Praegu pole seda veel näha, sest tootmine ja tarbimine on niivõrd massiline, aga mingi hetk see ju kõik on lõppemas, sest tuleb hakata uuesti leiutama ja taaskasutama,“ avaldas ta lootust.

Kes tunneb rohkem huvi Naked Islandis töö tegemise või koolituste vastu, saab kogu info kätte kogukonnatöökoja kodulehelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.