"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti laul Eestit esindab Eurovisioonil Alika lauluga "Bridges" (1)
12. veebruar 2023
Albert Truuväärt

Eestit esindab tänavusel Eurovisioonil Liverpoolis Alika Milova lauluga “Bridges” (autorid: Alika Milova, Wouter Hardy, Nina Sampermans), mis võitis laupäeval Tondiraba jäähallis toimunud Eesti Laulu finaali.

Vaata galeriid (43)

Superfinaali pääsesid veel Ollie ja Bedwetters. Võitjale kuulus seal 42 protsenti häältest.

Laupäevases finaalis osalesid veel Meelik, Janek, Sissi, Inger, Andreas, M Els, Anett ja Fredi, Elysa ja Mia.

Hääli andsid lauludele nii 11-liikmeline rahvusvaheline žürii kui ka Eesti rahvas. Hääletamine toimus kahes voorus, kus esimeses voorus läksid arvesse nii žürii kui ka telefonihääletuse tulemused.

Superfinaali jõudsid koondedetabeli esimesed kolm, võitja selgitas välja telefonihääletus.

Lisaks 12 finalistile astusid Eesti Laulu lavale Zetod, Rein Rannap, Karl-Erik Taukar bändiga, Ines ja Pur Mudd, 2 Quick Start ja mullune võitja Stefan.

Eesti Laulu finaalkontserti juhtisid Grete Kuld ja Tõnis Niinemets.

Vaata galeriid (26)

Sel laupäeval toimus muusikasõprade seas armastatud Eesti Laulu finaal. Esimest korda leidis see aset Tondiraba jäähallis. Finalistid tegid päev läbi usinalt proove, aga lava katsetamisega sai algust tehtud juba nädala hakul.

Vaata galeriid (25)

„Esimesed proovid algasid teisipäeva õhtul,“ rääkis Eesti Rahvusringhäälingu kommunikatsioonijuht Pille-Mai Helemäe kontserdisaginast. „Nädalavahetusel alustasime tehniliste ettevalmistustega, teisipäevaks sai lava püsti. Sama päeva õhtul algasid juba ka esimesed proovid.“

Vaata galeriid (36)

Ehkki võistlus oli jäähallis, ei pidanud muusikasõbrad külma pärast muret tundma – nimelt oli suurejoonelise võistluse puhuks jää kogu hallis üles sulatatud. Tavaliste kontserdite puhul sellist luksust ei ole ning lava ehitatakse jääle. Eesti Laulu finaali puhul tehti aga kõik, et külastajate muusikaelamus oleks täiuslik.

Vaata galeriid (36)

„Tegemist on uue suure kohaga, ka artistide jaoks. Viimsis oli meil lava väiksem, nüüd tuleb end suuremale mastaabile kohandada ja kõik oma üles astumised ka uute võimaluste järgi üle vaadata,“ rääkis Helemäe artistide jaoks hetkel kõige pakilisemast küsimusest. Helemäe sõnul sai jäähall finaalipaigaks välja valitud muu seas just tänu oma suurusele. „Eks igal aastal vaadatakse asjale uue pilguga, et kus ja kuidas me seda asja sel korral läbi viime. Tänavu sai otsustatud Tondiraba jäähalli kasuks.“

Tänavu suur muusikakesksus ja kirevus

Eile oli artistidel esimene suur proovipäev, kus kõik said oma esinemised järjest läbi mängida. „Täna saavad artistid palad uuesti läbi harjutatud, kusjuures nüüd ollakse juba eilse kogemuse võrra rikkamad. Ilmselt on selgunud juba ka õppimiskohti. Arvatavasti panid eilse proovi järel mõned esinejad ka kõrva taha, et võib-olla peaks siin-seal uute olude tõttu näiteks liikumist veidi muutma või muud sellist.“

Vaata galeriid (37)

Eriliseks teeb Helemäe sõnul tänavuse Eesti Laulu selle suur muusikakesksus ja üldine kirevus. „Eile sai korraldustoimkonnaga isekeskis arutatud, et sel aastal on igas mõttes suur muusika-aasta,“ rääkis pressiesindaja. „Esiteks on meil tänavu lausa kaksteist võistlejat – eelmisel aastal oli neid kümme. Lisaks on meil veel ka kuus külalisesinejat, kelleks on Stefan, Zetod, Karl-Erik Taukar, Rein Rannap, Ines ja 2 Quick Start. Eesti Laul on niigi suur muusikasündmus, aga sel aastal on artistide hulk, nende kirevus ja kogu ürituse korraldus kõik väga suureks aetud.“

Vaata galeriid (53)

Ka Eesti Laulu tagatubades ja korraldustoimkonnas olevat meeleolu rõõmus ja töine. „Eesti laulu nädal on alati elevust täis. Mida lähemale finaalipäev jõuab, seda suuremaks läheb ka elevus. Nii on selgi korral,“ rõõmustas Helemäe.

Lauluvõistluse finaal toimub Tondiraba jäähallis laupäeval, 11. veebruaril algusega kell 19.30. Publikuga peaproov algab samal päeval kell 13, kusjuures lisaks finalistidele astuvad lavale ka külalisartistid. Eilsest läksid müüki ka peaproovi piletid, mis on finaalsaate omadest märksa soodsamad. Finaalilegi on mõned vabad kohad veel jäänud, nii et viimase hetke kontserdihuvilistel maksab kiirustada. Pääsmeid saab nii peaproovile kui finaalsaatesse soetada Piletilevist.

Päeval peaproovile, õhtul teleka ette

„Kel on suur soov ja tahetakse finaali ikkagi televiisorist vaadata või siis on lapsed väikesed ning üritus nende jaoks liiga pikk, siis neile on peaproov just hea võimalus Eesti Laulu kontserdist ikkagi osa saada. Õhtul saab teleka ees aga ikkagi finaalsaadet jälgida ja oma lemmikartistile kaasa elada,“ rääkis Helemäe, kelle sõnul ei tohiks peaproov finaalsaatele millegagi alla jääda. Piletid on Helemäe sõnul erinevate hindadega, sõltudes ka asukohast – kas ihaldatakse paika otse lava kõrval fännitsoonis või siis lepitakse soodsama, aga ka kaugemale jääva platsiga näiteks põranda keskel.

„Peaproovi ja finaalsaate vahe ongi ainult selles, et pärast peaproovi hääletamist ei toimu,“ rääkis ta. „Saatejuhid on aga sellegipoolest kohal, samamoodi kaameramehed ja lavapoisid. Ka artistid annavad endast kindlasti parima. See on väga hea võimalus saada ühelt poolt kontsertelamus ja teiselt poolt näha, kuidas õhtust saadet õieti tehakse.“

Finaalsaate otseülekanne algab laupäeval kell 19.30, publikule avatakse uksed kell 18. Finaali eel toimub tõeliste fännide rõõmuks ka autogrammide pooltund, kus oma lemmikule läheneda saab.

Finaalivõistlusele saab kaasa elada ETV ja eestilaul.ee vahendusel. Samuti vahendab saadet ka ETV2, kus viipekeelsetele kurtidele ja vaegkuuljatele mõeldes lisanduvad otsesaatele nii eesti viipekeele tõlge kui ka automaatsubtiitrid. Eesti Laulu juhivad Tõnis Niinemets ja Grete Kuld.

Finaalis osalevad Meelik, Inger, Janek, Elysa, M Els, Bedwetters, Andreas, Alika, Anett ja Fredi, Ollie, Mia ja Sissi.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
12. veebr. 2023 06:50
Mis Eesti Laulust te jorisete, kui isegi võidulaul ei ole eesti keeles! Huvitav kus see kurikuulus keeleamet koos oma veelgi kurikuulsama peadirektoriga nüüd on! Või tahab keegi öelda, et see on Eurovisiooni pärast? Olgu siinkohal meenutatud, et Eurovisioon kutsuti omal ajal ellu just toomaks esile euroopa riikide ja rahvaste kerge muusika rahvuslikku ja kultuurilist omanäolisust, kus isegi reeglitesse oli juba kirjutatud, et aktsepteeritakse vaid riikide oma keelseid laule. Nüüd aga pakutakse inimestele täielikku eurosolki, mis jääb oma maitselt alla isegi nõuka aegsele odavale sööklatoidule.

Seotud artiklid