"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
fotod ja video Asunduse lasteaia uues majas on spordisaal ja tunnetustuba. Igas rühmas on sisse seatud laste kööginurgad (0)
15. veebruar 2023
Foto Aleksandr Gužov

„Uue hoone kavandamise juures oli väga oluline see, et algusest peale kuulati lasteaia juhi ettepanekuid ning arvestati lasteaia eripära ja traditsioonidega. Tulemuseks on maja, mille hubastes ja avarates ruumides on hea olla nii lastel kui ka töötajatel,“ ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

Vaata galeriid (55)

Täna, 14. veebruaril avati pidulikult Lasnamäe servas asuva Tallinna Asunduse lasteaia uus korpus (Pallasti 21a), millega lasteaed sai juurde ühe rühma, tunnetustoa ja spordisaali.

Lasnamäel avatud Asunduse lasteaia uue korpuse avamisel ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, et tema juurde tuli üks õpetaja ja küsis: „Kas te mind mäletate, ma olin teie lasteaiaõpetaja?“

Lasteaed on uus maailm

Ta pidi tunnistama, et ei mäletanud. „Küll aga mäletasin seda, kuidas nägi välja mu lasteaed. See ei olnud muu keskkond vaid hoopis muu maailm võrreldes sellega, kuhu me oleme praegu jõudnud,“ meenutas linnapea.

Tallinna haridusameti juht Kaarel Rundu kinkis rohelisele lasteaiale kohaselt rohelisi taimi ja ütles, et osadel lasteaedadel on olemas päikesepaneelide valmidus ja osadel on need juba olemas. „Kui vaatame praegust olukorda ja natuke tulevikku, siis see on üks väga oluline asi, millega looduskeskkonna olulisust ja rohelisust ka väikesest east peale saab rõhutada,“ rääkis ta.   

Kõlvart rõhutas, et me ei muuda seda keskkonda vaid loome uue keskkonna. „Iga uus lasteaed on pärast remondi lõppu muutunud nii uueks majaks kui ka uueks keskkonnaks. Lähenemine, nõuded ja ootused on muutunud teiseks. Praegune uus lasteaed on uus maailm.“

Asunduse lasteaed koosneb kahest majast, millest üks rekonstrueeriti juba varem. Nüüd jõudis järg ka teise majani, mille asemele ehitati aga täiesti uus hoone, kus kvaliteedihüppe tegid nii laste õpi- ja kasvukeskkond kui ka personali töötingimused. Hoone katusele on paigaldatud ka päikesepaneelid.

„Kuna lasteaias tegeletakse palju kokandusega, on igas rühmas sisse seatud laste kööginurgad,”lausus Belobrovtsev. Uus spordisaal võimaldab läbi viia aktiivseid tegevusi ja lapsed saavad rohkem liikuda. Rekonstrueeriti ka õueala, kus on nüüd rohkesti võimalusi nii mängimiseks kui ka õuesõppeks. Omamoodi sümboolne on see, et avame uut maja just sõbrapäeval. Loodame, et lapsed, kes siin käima hakkavad, leiavad endale hästi palju sõpru kogu eluks.“

Laste arengut toetab tunnetustuba

Lasteaia direktor Julia Bondar tunneb heameelt ka selle üle, et lasteaed sai uuenduslikud kabinetid tugispetsialistidele (eripedagoog, logopeed). „Eriti teeb rõõmu see, et meil on nüüd laste arengut toetav tunnetustuba, kus laps saab ümbrust kogeda kõigi meeltega ning laadida ennast positiivsete emotsioonidega,“ lausus ta. 

Bondar tõi välja, et uues lasteaias on väga palju rohkem valgust kui endistes ruumides. „Heledus teeb meile kõigile meele rõõmsaks,“ lausus ta.

Uue maja fassaadi ilmestab teise korruse terrass koos katuseni kõrguvate taladega. Ülemise korruse rühmadesse pääseb otse välistrepi kaudu – nii ei pea lapsed soojades üleriietes ja vahel ka poriste jalgadega liikuma läbi kogu maja. Rühmaruumid on heledates toonides, aktsendiks värvilised akustilised paneelid. Maja on hästi ventileeritud ja sisustatud moodsa tehnoloogiaga, mis parandab nii töötajate kui ka laste heaolu. Hoone katusele on paigaldatud päikesepaneelid, tänu millele on saavutatud energiatõhususe klass A. Roheenergia tootmisega panustab Asunduse lasteaed kui Rohelise Kooli programmi liige ühtlasi ka keskkonnahoidu.

Lasteaia ehitanud Vanalinna Ehitus OÜ ehitusjuht Indrek Kaselt tõdes, et lasteaiad ja koolihooned on alati positiivse energiaga objektid. „Oleme viimasel ajal ehitanud mitmeid koole ja lasteaedu. Eelmisel kuul lõpetasime Haljala kooli ehituse ning paar kuud enne Rääma kooli võimla Pärnus ja lasteaia ehituse Kehras,“ ütles Kaselt ja lisas, et ehitus on meeskonnatöö ning Asunduse lasteaia objektil töötasid ühise eesmärgi nimel kõik osapooled. 

Uue korpuse tööde tellija oli Tallinna Linnavaraamet, hoone projekteerisid Projektibüroo OÜ, Enska Ehitus ja Magma AS ning ehitas Vanalinna Ehitus OÜ. Omanikujärelevalvet tegi AS Infragate Eesti. Korpuse kogumaksumuseks koos sisustusega kujunes 3,49 miljonit eurot.

Tallinna Asunduse lasteaed praegusel kujul loodi 2004. aastal, mil Asunduse lasteaiaga (Pallasti 19) liideti Majaka lasteaed (Pallasti 21a). Peale ühinemist sai Asunduse lasteaed kaks maja kokku kaheksa rühmaga. Aastatel 2009–2010 rekonstrueeriti üks hoonetest ja lasteaed jätkas tööd 9-rühmalisena. Nüüd rekonstrueeriti ka teine maja ja lasteaed kasvas 10-rühmaliseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.