"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jõe ja Pronksi ning Vana-Kalamaja tänaval leevenevad liiklemispiirangud (1)
20. veebruar 2023
Mats Õun

“Just praegu saab Balti jaama juures, ühes suuremas kaevikus näha üht vana raudtee elementi – seal on tänava alt leitud kunagised raudteerööpad. Me ei tea veel täpselt, kuidas need on sinna sattunud, aga kõik huvilised saavad neid seal uurida,” ütle abilinnapea Vladimir Svet.

Tänu pehmele talvele on suured teetööd Tallinnas kulgenud üsna plaanipäraselt. Olulisim ehitustanner on praegu Jõe-Pronksi ja Vana-Kalamaja tänaval, kus alates 20. veebruarist leiavad aset mõned liikluskorralduse muudatused.
“Kõige olulisem on see, et Jõe-Pronksi tänavale tekib uus liiklussuund, mis oli viimastel kuudel suletud. Alates esmaspäevast, 20. veebruarist tehakse see aga mõlemast suunast 1+1 raja põhimõttel taas lahti,” ütles Svet. “Lisaks avatakse mõne ristmiku paremsuunad, endiselt jääb aga suletuks Raua ristmik.”
Pronksi tänaval toimuv mõjutab ka Vanasadama trammiliini ehitustöid, mis peaksid algama juba märtsi esimestel nädalatel. Kohati saavad tulevased ehitusmõjud tänu käimasolevatele teetöödele ka leevendust. “Vana-Kalamaja tööd kulgevad samuti graafiku järgi,” kinnitas Svet, lisades, et objektil käivad hoogsalt ka arheoloogilised kaevamistööd. “Just praegu saab Balti jaama juures, ühes suuremas kaevikus näha tänava alt leitud vanu raudteerööpaid. Me ei tea veel täpselt, kuidas need on sinna sattunud, aga kõik huvilised saavad neid seal uurida.”

Riburada uusi remondiplaane

Veebruarist muutub liiklus ka Toompuiesteel, mis oli seni Vana-Kalamaja tööde tõttu häiritud. “Ridade arv küll ei muutu, aga liiklus nihkub veidi vanalinna poole,” rääkis Svet. “Pisut muutub ka ühistranspordipeatuste asupaik. Muidugi tulevad sinna ajutised märgid, millele liiklejad peaksid kindlasti tähelepanu pöörama.”
Ehkki objektil on juba olemas mõned valgusfoorid ka jalakäijatele – nimelt Toompuiesteel, Balti jaama ja vanalinna vahel –, palutakse neid enne seda, kui ülekäiguraja asukohta tähistavad sebrajooned tõmmatud saavad, siiski mitte kasutada.
Abilinnapea toonitas, et kahtlemata saab peagi algava trammiliini ehitamise aeg pealinna liikluses keeruline olema. Samas valmistutakse algavateks sündmusteks parimate spetsialistide toel. “Kuigi võib tunduda, et ehitusobjektid kattuvad liigselt ja nendega tegelemist oleks saanud rohkem lahus hoida, on suures plaanis asjale vaadates olukord keerukam,” selgitas Svet. “Meid ootab ees Liivalaia tänava uuendamine. Mingil ajal jõuame peatänavani, siis Lastekodu tänavani, Tondi ristmiku eritasandiliseks ehitamiseni ja nõnda edasi. Ma võiksin seda loetelu veel pikalt jätkata.”

Abilinnapea toonitas, et kui me tahame päriselt roheline pealinn olla, siis peame muutma ka liikluspilti Tallinnas ja seda, kuidas meie tänavad välja näevad. “Suuri muutusi ei saa kahjuks läbi viia väikeste muutustega,” tõdes ta. “Isegi siis, kui meil oleks mõne tänava ehitus mõne aasta võrra edasi nihkunud, jäänuks selle taha seisma mõni järgmine ehitus. Kõik need omakorda mõjutavad üksteist. Seega sellist suurepärast aega, kui midagi parajasti käimas poleks, praegu eriti tulemas ei ole.”
Abilinnapea meenutas ka seda, et lausa kahe projekti puhul kolmest ettevõetust oli Euroopast saadava toetusraha kasutamise võimalus väga oluline. Seda eriti Vana-Kalamaja trammi puhul, kusjuures oluline tingimus oli raha saamise puhul just aeg. “Nii et edasi lükata neid asju küll ei saanud,” märkis Svet.

Teetööde kattumist ei saanud vältida

Ka käimasolev sõda on ehitusi oluliselt mõjutanud, muutes tööde tegemise märksa keerukamaks “Riik on investeeringuid oluliselt kärpinud,” nentis Svet. “See kõik mõjutab omakorda teede ja taristute seisukorda, samuti tuhandeid töökohti selles sektoris. Kõige selle valguses leian, et on tõeline saavutus, kuidas me suudame isegi sõja ajal jätkata olulisemate objektide ehitusega. Kui selle kõige hinnaks on see, et mõne objekti ehitamise aeg kattub mõne teisega, eriti just suvel, siis pole see hind minu meelest maksmiseks liiga kõrge.” 
Abilinnapea sõnul võib ennustada, et südalinna liiklus on kahtlemata kogu suve jooksul oluline teema – aga ühtlasi tõmbab see tähelepanu sellele, et kesklinna läbivat liiklust peaks olema minimaalselt. “Võib-olla ongi hea, et mõni autojuht on sunnitud mõtlema hakkama, kuidas oma liiklemisradades südalinna vältida,” rääkis Svet. “Seega – probleem on kahtlemata täiesti olemas, aga samas ei saa neid asju ka kuidagi vältida. Sest kui on valida, kas jätta need objektid inimeste mitte ärritamiseks ehitamata või siis arendada meie kõigi ühist keskkonda, valin mina igatahes viimase variandi.”
Täielikult uuendatud Vana-Kalamaja tänav peaks valmima juuni lõpuks või augusti alguseks. Pronksi-Jõe teetööd peaksid lõppema sügiseks.

Milliseid muutusi toob sadama trammiliini ehitus?
• 7. märtsist on suletud Laikmaa sadamapoolne sõidusuund Gonsiori ja Narva mnt vahel ning Gonsiori t linnast välja viiv sõidusuund Laikmaa ja Reimani t vahel.
• Bussiliinid nr 9, 11, 31, 46, 55, 67 ja 68 sõidavad teist teed pidi.
• Liini nr 9 Kadaka suunal liikumistee ei muutu. Priisle suunal sõidab buss Estonia pst, Teatri väljaku, Rävala pst, Tartu mnt, F. R. Kreutzwaldi ja Gonsiori t kaudu. Muudetud liikumisteel peatub buss ka Estonia ja Tornimäe peatustes.
• Liini nr 11 Kivisilla suund asendub suunaga Kaubamaja, Estonia pst, Kaubamaja t ja lõpp-peatus on Kaubamaja. Kadaka suunal sõidab buss Kaubamaja t, Rävala pst, Teatri väljaku, Estonia pst kaudu. Buss peatub ajutiselt ka Kaubamaja ja Estonia peatustes.
• Bussi nr 31 liikumistee Estonia suunal ei muutu. Priisle suunal sõidab buss Teatri väljaku, Rävala pst, Tartu mnt, F. R. Kreutzwaldi ja Gonsiori t kaudu. Muudetud liikumisteel tehakse peatus Tornimäel.
• Bussi nr 46 liikumistee Väike-Õismäe suunal ei muutu. Seli suunal sõidab buss Estonia pst, Kaubamaja t, Rävala pst, Tartu mnt, F. R. Kreutzwaldi ja Gonsiori t kaudu. Muudetud liikumisteel peatub buss Kaubamaja ja Tornimäe peatustes.
• Bussiliin nr 55 Hobujaama suund asendub suunaga Estonia. Buss sõidab Peterburi tee 73a juurest, järgnevad Betooni ja Paneeli t, vasakpööre Peterburi teele, Kuuli ja Punane t, J. Smuuli tee, parempööre Peterburi teele, Majaka, Lubja, J. Vilmsi, Gonsiori t, Estonia pst ja Teatri väljak.  Muudetud liikumisteel teeb buss ajutise algpeatuse Peterburi tee 73a juurdepääsu tee juures, peatudes Gaasi (Betooni t), Betooni, Betooni põik, Sõstramäe, Paneeli, Pikamägi, Kuuli (Kuuli t), Pikri, P. Pinna (Punasel t), J. Smuuli tee, Sõjamäe raba, Jüriöö park, Suur-Paala, Väike-Paala, Majaka põik, Sikupilli, Majaka, Laulupeo, Gonsiori, Kivisilla ja Estonia peatustes.
• Bussiliin nr 55 Pinna suund asendub suunaga Gaasi. Buss sõidab marsruudil Teatri väljak, Rävala pst, Tartu mnt, F. R. Kreutzwaldi, Gonsiori, J. Vilmsi, Lubja, Majaka t, Peterburi ja J. Smuuli tee, Punane ja Kuuli t ja vasakpööre Peterburi teele. Muudetud liikumisteel peatub buss Estonia, Tornimäe, Gonsiori, Laulupeo, Majaka, Sikupilli, Pae, Väike-Paala, Suur-Paala, Jüriöö pargi, Sõjamäe raba, P. Pinna (Punasel t), Lasnamäe turu, Pikri, Kuuli (Kuuli t), Pikamäe, Paneeli, Sõstramäe, Betooni põigu, Betooni, Gaasi (Betooni t) ja  Peterburi tee 73a juurdepääsu tee juures.
• Buss nr 67 sõidab Estonia suunal Gonsiori t, Estonia pst, Teatri väljaku kaudu. Muudetud liikumisteel tehakse peatus Estonia ja lõpp-peatus Estonia teatri väljakul. Seli suunal on marsruut Teatri väljak, Rävala pst, Tartu mnt, F. R. Kreutzwaldi ja Gonsiori t. Muudetud liikumisteel asub algpeatus Estonia teatri väljakul ja lisandub peatus Tornimäe
• Buss nr 68 sõidab Estonia suunal Gonsiori t, Estonia pst ja Teatri väljaku kaudu.  Priisle suunal aga Teatri väljaku, Rävala pst, Tartu mnt, F. R. Kreutzwaldi ja Gonsiori t kaudu. Muudetud liikumisteel asub algpeatus Estonia teatri väljakul ja buss peatub ka Tornimäel.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Meelis
21. veebr. 2023 09:20
Mis mõttes Toompuiestee söiduridade arv ei vähenenud? Pool teed on ju kinni. Mis asi on artiklis Vana-Kalamaja tramm? Uuenenud Vana-Kalamaja tänav valmib juuni lõpus või augustis... Miks mitte juulis? Kas siis on kõik ametnikud puhkusel ja ei saa linti lõigata?