"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VÕRDSED VÕIMALUSED Bussid peavad pimedatele kuulda ja kurtidele näha olema, liikumispuude korral peab juht vajadusel ka appi tulema (9)
21. veebruar 2023
Foto Aleksandr Gužov

Tundmatul marsruudil võib palju probleeme tekkida. Samuti siis, kui midagi juhtub näiteks transpordivahendiga ja kuulmispuudega inimene ei saa informatsiooni selle kohta, mis on toimunud ja mis saab edasi,” rääkis kuulmispuudega inimeste esindaja Tiiu Hermat.

Puuetega inimeste transpordivõimalused on Tallinnas viimaste aastate ja aastakümnete jooksul tunduvalt paranenud. Selleks, et vaegnägijad, -kuuljad ja -liikujad veelgi julgemalt mööda linna ringi saaksid toimetada, pääsemaks näiteks kooli, tööle või mujale, tuleb süsteemi aga veelgi paremaks teha.

„Kindlasti on sotsiaaltranspordi kvaliteedi hoidmine prioriteediks nii Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametile kui ka AS-le Tallinna Linnatransport,“ rääkis abilinnapea Betina Beškina. Abilinnapea lisas, et igal aasta kasvab ka sotsiaaltranspordi eelarve. „Kui raha puudu jääb, siis saame katet lisaeelarvest,“ märkis Beškina. See aasta on eelarves sotsiaaltranspordile planeeritud ligemale kolm miljonit eurot.

Abilinnapea toonitas sedagi, et lähiajalukku vaadates näeme, et puuetega inimeste võimalused ja õigused pole alati piisavat tähelepanu leidnud – seda nii Eestis kui ka mujal maailmas. “Vaid paarkümmend aastat tagasi oli puudega inimeste hoolekanne peaaegu olematu,” rääkis abilinnapea, lisades, et puudega inimesi polnud näha ei linnapildis ega mujal. Asjad hakkasid abilinnapea sõnul muutuma alles üheksakümnendatel.

“Selleks, et need muutused jõustuksid, on maha käidud pikk teekond suhteliselt lühikese ajaga. Kes teab, kus me täna Eestis või laiemalt Euroopas jamaailmas üldiselt oleksime, kui poleks julgeid inimesi, kes läksid oma õigusi kaitsma ja sõnastasid oma vajadused, et ülejäänutega võrdsed võimalused saada,” rääkis Beškina.

Kuulmispuudega peavad silmad olema nii ees kui taga

Praeguseks hetkeks on puuetega inimestele olemas nii tugi- kui päevakeskused, isikliku abistaja teenuse süsteem ja muud tugipraktikad. Lisaks tegeletakse üha rohkem ka avaliku ruumi ligipääsetavusega. “Paljud objektid on puuetega inimestele juba ligipääsetavad: sealhulgas nii muuseumid, kultuuriasutused kui ka mitmed laste mänguväljakud,” rääkis Beškina. Abilinnapea sõnul tagatakse Tallinnas igale uuele mänguväljakule ligipääsetavus ka puude korral. Lisaks tehakse alati mingisugune selline atraktsioon, mis sobiks ka puudega lastele.

“Eelmine aasta tegime veel näiteks kaks randa puudega inimestele ligipääsetavaks,” rääkis abilinnapea. Beškina rõhutas, et linn töötab edasi selle nimel, et kõigil, kes Tallinnas elavad, oleks siin viibimine ka hea ja turvaline. Seda sõltumata soost, nahavärvist või puudest.

Kuulmispuudega inimeste esindaja Tiiu Hermati sõnul on kurtide ja vaegkuuljate puhul kõige olulisem, et tänavale minnes oleksid silmad nii ees kui ka taga. Juhul, kui kuulmispuudele lisandub veel ka nägemispuue, siis teeb see olukorra loomulikult veelgi keerukamaks. “Vaegkuulja ei pruugi märgata suunda, kust oht läheneb,” rääkis Hermat. “Väga keeruline on liikuda näiteks ühesuunalist tänavat mööda, kui autod tulevad seljatagant. Näiteks Nõmmel tuleb sisuliselt käia sõiduteel – väike ribakene aia ääres ei aita suurt midagi, lumega ammugi mitte. Polegi siis muud teha, kui aina kõnnid ja siis vaatad jälle vilksti üle õla, et ega autot ei tule.”

Esimene asi, mida Hermat ühistranspordi süsteemis parandaks, on see, et info oleks kuulmispuudega inimestele alati kättesaadav. See tähendab, et busside sõiduplaanid peavad olema hästi nähtavad ja kättesaadavad – seda nii bussipeatustes kui ka busside sees, et kuulmispuudega inimene ka sellisel juhul, kui ta läheb uude paika, saaks kätte info selle kohta, mis peatuses parajasti käes on. “Tundmatul marsruudil võib palju probleeme tekkida. Samuti siis, kui midagi transpordivahendiga näiteks juhtub ja kuulmispuudega inimene ei saa informatsiooni selle kohta, mis toimus ja mis saab edasi,” rääkis Hermat.

Erksad värvid ei aita, toonid peavad erinema

Lapsena täielikult nägemise kaotanud Artur Räpp avas jällegi pimedate ja vaegnägijate probleeme, mis on praktilisel tasandil üsna erinevad näiteks kuulmispuudega inimestest. Sisu on aga ikka sama – peaasi on aru saada, missugune on õige buss, kuhu peale minna, ja kuidas vajalik peatus ära tunda.

Kui kuulmispuudega inimestele on vaja rohkem nähtavat infot, siis nägemispuude korral pigem kuuldavat ja kombitavat – nagu erinevad reljeefsete mummudega äärised näiteks raudteepeatustes jms. Hoopis suuremad väljakutsed seisavad ees aga siis, kui inimesel on liitpuue ning probleeme on näiteks nii nägemise kui kuulmisega.

“Kui kasvõi üks osa teekonnast pole inimese jaoks läbitav, siis pole seda terve teekond,” nentis Räpp. “Seepärast peab olema taktiilselt tähistatud see ala, kus sõidukit oodata. Peatustes peavad olema ka vaegnägijatele loetavad sõiduplaanid, samuti häältablood ja ehk ka mugavasti kasutatavad äppid. Selleks, et tunda ära, kas oled sattunud õigesse sõidukisse, peavad olema häälteavitused, väga hästi loetavad liininumbrid ning ka mitmesugused e-lahendused. Samad lahendused tuleb kasutusele võtta ka selleks, et tunda ära oma sihtpeatus ning loomulikult ka see, kas tegemist on ikka õige bussiga.”

Räpp juhtis tähelepanu ka sellele, et alati tuleb puuetega inimestega läbi rääkida, missugused lahendused neile ikkagi sobivad. “Mõned arvavad, et vaegnägijaid aitavad kontrastsed värvid – näiteks erkkollane info erkksinisel taustal,” rääkis ta. “Samas on tegelikkus hoopis see, et osad vaegnägijad ei eristagi neid värve ning näevad maailma lihtsalt hallina. Oluline on seepärast, et eristamist vajav info oleks heledam või tumedam kui see taust, mille peale info on pandud.”

Liikumispuudega inimeste esindaja Villu Urban möönis, et linn on nende kogukonnaga suhtelises heas infovahetuses olnud ning neid ka kuulda võtnud – seda eriti just viimasel ajal. “Mõningaid peatusi on ka ümber ehitatud ja paremaks tehtud, nii et saab ilusti peale sõita,” rääkis Urban. “Oluline on, et oleks ruumi, nii et bussijuht pääseks ratastooliga inimest manööverdama ja bussile aitama.”

Samas osutas Urban ka mõningatele probleemidele, tuues näiteks Raja peatuse Mustamäel. “Peatus ehitati liiga madal, kuna see peab olema ülejäänud teest vähemalt 20 sentimeetrit kõrgemal. Seal on aga ainult 9 sentimeetrit,” nentis Urban. See teeb aga ratastooliga bussi pääsemise põhimõtteliselt võimatuks, kuna on liiga raske ja ohtlik liikumise abivahendit sinna upitada.

Tõsta tuleb ka bussijuhtide teadlikkust

Ehkki busse ja peatusi on paremaks tehtud, siis on liikumispuudega inimestel siiani probleeme ka bussijuhtidega, kes võivad võtta näiteks rambi avamise vajadust ja ratastoolis inimese aitamist tülika lisakohustusena, mis neid justkui segaks. Teadmiste puudumise korral võib bussijuht ratastoolis liikleja teda valel viisil bussi lükates või sealt maha aidates koguni ohtu seada.

“Pidin ükskord lausa karjuma hakkama bussijuhi peale, kes tahtis mind vägisi, ilma rampi lahti võtmata bussi peale lükata. Mul hakkas lihtsalt hirm, sest niimoodi võib kergesti õnnetus juhtuda ja ratastoolist kukkumise korral tagajärjeks võivad olla korralikud vigastused,” rääkis Urban. Õnneks suudeti bussijuhiga lõpuks siiski arusaamine leida ning pärast vabandasid mõlemad üksteise ees. “Ega bussijuht polnudki ju pahatahtlik – ta lihtsalt ei tulnud mõningate asjade peale, mida mina igapäevase ratastoolis liiklejana hästi tean.”

Urban osutas heade lahendustena ka tasapinnalistele peatustele, kus tuleb vaid väikene sahtlike automaatselt lahti ning ratastoolis inimene saab ühistransporti ja sealt välja ilma igasuguse abita. Samuti oleks vaja bussijuhte harida, kuna need ei peatuvat alati täpselt peatuse äärekivi kõrval – see aga tähendab, et peatuse platvormi ja sõiduki vahele võib jääda mitmekümne sentimeetrine vahe. “Ratastoolis on sellisel juhul bussi pääsemine lihtsalt võimatu,” nentis Urban. Oluline on ka see, et ühistranspordi vahendites oleksid olemas ratastoolikohad.

Tallinna Transpordiameti juhi Andres Harjo sõnul tuleb kõigile inimestele tagada igapäevased liikumisvõimalused – ka neile, kel on ühistranspordi kasutamises erinevate puuete tõttu raskusi. “Kogu see protsess võiks küll veidi kiiremini käia,” leidis Harjo.

Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juht Raimo Saadi leidis samas, et palju häid lahendusi on juba tehtud, aga see protsess ongi pidev ning puudega inimesed peavad pidevalt kaasatud olema, et asju kogu aeg paremaks saaks teha.

Kommentaarid (9)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inäitaja
22. veebr. 2023 16:46
Eile õhtul jäi Elu24 kaamerasilma ette trammis sigaretti tõmmanud mees. «Täiesti uskumatu, aga üks mees hakkas trammis lihtsalt suitsetama,» ütles reporter, kes läks suitsetajat korrale kutsuma. Vaata videost, kuidas mees enda käitumist selgitas! https://elu24.postimees.ee/7716846/video-trammis-avanenud-vaatepilt-pahandas-kodanikke-see-ei-ole-normaalne-kaitumine-teiste-trammis-viibijate-suhtes#_ga=2.1584692.402139857.1677005785-628055636.1613839435
Tiiu Kallas
22. veebr. 2023 10:30
Sada protsenti, et Küprosel ja Maltal tuleb bussijuht välja ja avab rambi. Kusjuures bussid on erinevad. Maltal pääseb sisse vaid esiuksest, sh ratastooliga. Küprosel keskmisest uksest pärast rambi avamist. Kusjuures pileti peavad kõik ostma bussijuhilt või valideerima seal tema juures oma sõidukaardi. Nii, et ikkagi saab. Ja liigub see transport väga hästi graafikus. On olemas ka ratastoolikohad, samuti nupud, et teada anda oma väljumissoovist. Lisaks veel, et sellises suurlinna nagu Istanbul, ei saa sa üldse trammi peale enne kui vastavatest piletikontrolliväravatest pole läbi käinud. Kõik trammipeatused on platvormidel. Mõlemas otsas kontrollpunktid, st tõkked. Aga kaldteed. Trammid kõik on madalapõhjalised ja platvormiga ühel tasandil. Kõigis neis kohtades on oma inimestele soodustused või tasuta. Turistile mitte.
,,
22. veebr. 2023 12:00
Kui nad nüüd viieks kuuks trammiliikluse peatavad liinidel 2 ja 4 ja seejärel 1 ja 3 võiks siis juba olemasolevad trammipeatused kah ümber teha.
Tiiu, ära pahanda
22. veebr. 2023 12:05
ärme võrdleme hoopis teistsugust kliimat, kus pole lumehangesid , kiilakat jne. Kui me saaksime siinsamas -Soome, Rootsi , Norra ,kes on meiega ühel joonel. Eesti häda ongi see- tellitakse Hispaania rongid - need ei sõida talvel ja suvel kuumenesid üle. Järgmisena -Laar kunagi ütles, Ameerika, kõik käivad 200 km autodega tööle ja mis juhtus.... Järgmine võrdleb Saksamaaga. Tuleks ikka meie kliimaga piirkonda ja vaatleks siin. Meil on kahju, et isegi osa inimesi ei tea , mida tähendab lihtsalt hall pea ja valge kepp. Meil käib kõik hooti. Nagu kogu vabariigis tänavate värvimine - need kohad on INVA inimesele nii libedad kui veel tervelt pääsed...(need värvitud osad on ka sõidukitele libedad ja pole ime LÕ). Tuletame kasvõi meelde EnsV ajal, kus meil toodeti valgustatud Liiklusmärke ja Jalakäijate kohad vilkusid - EV korjas kõik maha , pandi plekk ja siis äkki otsustati prožektorid seada ülekäikudele(vähe valgustatud). Meil on ajutud inimesed! Bussid on mitmetasapinnalised sees ja inimesed kukuvad puruks järsul pidurdamisel- kõik bussid(trammid) peaksid olema madalad linnaliikluses. Muuseas, mujal maailmas on ka suuremad võimalused INVAtoolidega eraldi sõidutajad, ilmselt on meil neid vähe.
,,
22. veebr. 2023 12:26
Rongid pole hispaaniast, on šveitsist ja ülekuumenemine oli ainult diiselrongidel.
""""""
27. veebr. 2023 22:42
vahet pole , kus need rongid ehitati - see näitab kui turhopurud on meil need plirtsplärtsud ! Talvel jahtusid nad nii maha, et isegi 1 öist lumesadu ei läbinud! Lisaks oli veel - kus veeremi rattad hakkasid loperdama ja kolksuma ,. Rongide koosseisud on väiksemad kui ensv ajal. Ka mahtus reisijaid rohkem. Nüüd lisanduvad veel igasugused muud veeremid- lastetankid(vankrid), rattad,... Rongide korraldamisel peab olema: 1. Kiirrong - mis peatub kõigis peatustes , kus üle 1000 elaniku vähemasti 10 km raadiuses kokku. 2. Tavaline rong - peatub kõigis peatustes Kõiki peatuseid pole väljaehitatud, nii ongi parem vähendada peatuseid
Arvamus
22. veebr. 2023 07:47
Raske liikumispuudega inimesena olen pidanud kogema isegi mõningate bussijuhtide vaenulikkust kui olen soovinud siseneda bussi näiteks esiuksest põhjusel, et seal on kohe kust kinni võttta ja istmedki tavaliselt kohe ukse vahetus läheduses, mis hõlbustab minu jaks tunduvalt nii bussi sisenemist ja väljumist ega ole sellist ohtu näiteks kohe järsult kohalt kihutavas bussis kukkuda jms. Aga samas ma ka mõistan, et olukorras, kus bussijuhte ei jätku, ei saa neilt ka palju nõuda, sest muidu poleks varsti enam kedagi, kes neid busse üldse juhiks ja meie lumistele ning jäistele tänavatele tõsiselt võetavad juhita bussid vaevalt minu eluea jooksul veel jõuavad ning nii peaksin hoopis vaid kodumaja ümber koperdamisega piirduma, sest ega need taksojuhidki meil kahetsusväärselt tihti teab mis kliendisõbrad ole, et nende pakutavat teenust üldse nii väga kasutada tahakski.
Bussijuht
22. veebr. 2023 01:08
Kui hea on enne valimisi bla bla bla teha.
millistes riikides on veel nii ?
21. veebr. 2023 23:02
et tavalistes linnaliini bussides käivad bussijuhid õue eraldi ? Mulle tundub,et midagi on valesti ja seetõttu ei soovigi kõik inimesed aja kokkuhoiuks kasutada ÜT . Miks ei või teatud kellaaegadel(lubatud hilinemine graafikus) olla nö reisisaatja nendel madalatel bussidel , kes aitab ratastooliga või tank-lastekäruga naisi peale. Praegu tundub imelik- trammijuhid ja trollijuhid jne. kõik väljuvad transporttööliseks - siis ju liinigraafikutes kõik teised hilinevad. See peaks olema kuidagi läbimõeldud paremini.

Seotud artiklid