"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video Kui jätad ratta trepikotta vedelema, maksad ise ühistule määratud trahvi (0)
21. veebruar 2023

Tallinna tornelamud on tuleohtlikud. Esiteks on tornelamutes vähe suitsuandureid. Teiseks hoiavad inimesed ikka veel asju koridorides ehk pääseteedel. Tallinna tuleohutustoetuse abil saavad nii mõnedki majad korda.

Ehitajate tee 13 korteriühistu on üks tornelamus tegutsev ühistu. Pealtnäha ei halvem ega parem paljudest teistest. Oli siingi majas inimesi, kes tahtsid oma asju nagu jalgrattad ja lapsekärud hoida koridoris. See aga on tuleohutusnõuetega vastuolus. Kui tuleb päästeametnik, võib ta korteriühistut trahvida.

“Kui inspektor tuleb kontrollima ja näeb koridoris asju ja korteriühistu saab trahvi, siis see trahv läheb selle asja omanikule ehk kui korteris x elav inimene jättis oma jalgratta trepikotta ja ühistu sai selle eest trahvi, siis peab jalgratta omanik selle kinni maksma,” ütles Ehitajate 13 korteriühistu esimees Aleksei Kravtšuk.

Otsus võeti vastu ühistu üldkoosolekul

Kravtšuk rõhutas, et selline otsus võeti vastu ühistu üldkoosolekul, pärast inspektori visiiti, kes tegi ühistule palju ettekirjutusi. Varem jäeti tema sõnul lohakile jäetud asjade peale kuulutused, milles paluti need ära viia.

„Meil on ruum, kuhu me viime need asjad,“ märkis Kravtšuk. „Siis jätame info seina peale või korteri ukse külge, et teie asjad on viidud sinna. Ja kui see kordub, siis tuleb pidevalt nüüd ära koristada. Üldiselt meil inimesed ei pane enam asju koridori.“

Kravtšuk lisas, et paaril korral on koridorist ka asju ära varastatud ning see on samuti inimestele motivatsiooniks oma vara sinna mitte ripakile jätta.

Tallinna tuleohutustoetusega on Ehitajate 13 igal aastal midagi paremaks teinud. Kõigepealt muidugi suitsuandurid, mis on siin majakeskse süsteemiga. Siis on korteriühistu ehitanud tagavaraväljapääsu koos tulekindlate ustega, mis avanevad ainult trepikoja poole. Seejärel pandi üles avariiväljapääsu näitavad tuled, mis elektrikatkestuse puhul töötavad kaks tundi akude peal.

Tallinn annab tuleohutustoetusega abi mitmel puhul

See pole siiski kõik, mis on vajalik tänapäevase tuleohutuse tagamiseks. Koridoride puidust vaheuksed tuleb vahetada tulekindlamate vastu. Mis on aga korteriühistute peamised tuleohutusalased eksimused? Või millised nõuded üldse tuleohutuses on? Sellest kõneldi Tallinna Linnavaraameti veebinaril korteriühistutele. Üks igavene teema on ikka veel suitsuandurid.

“See number on millegipärast isegi langustrendis, et korterite arv, mis olid vahepeal varustatud, nüüd hakkab jälle kukkuma. Inimesed võtavad millegi pärast, kas siis patarei või aku tühjenemise pärast või ka kui aeg saab täis, suitsuandurid alla, aga uut andurit enam ei panda,” tõdeb Päästeameti ohutusjärelvalve büroo nõunik Ants Aguraiuja.

“Kui on tegemist just 16-korruseliste majadega, et nad on saanud Päästeametilt ettekirjutuse, siis nende ettekirjutuses fikseeritud asjaolude kõrvaldamiseks, on need siis tuletõkketsoonid, tuletõrjesüsteemide voolikute asendamine, parandamine ja selliseks tegevuseks,” selgitas Tallinna Linnavaraameti projektijuht Priit Pärtelpoeg.

Tänavu on Tallinn eraldanud tuleohutustoetusteks 110 tuhat eurot. Toetusega hüvitatakse kuni pool vajalike tööde hinnast, kuid maksimaalselt 5000 eurot korterelamu ja 10 000 tornelamu kohta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.