"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Repliik Suurärimees ja kinnisvaraarendaja Urmas Sõõrumaa: vähempakkumiste teel tellitud majad sajandeid vastu ei pea (13)
22. veebruar 2023
Urmas Sõõrumaa Foto Mats Õun

Ebanormaalne on see, et meil tehakse kõik vähempakkumiste korras. Iga peatöövõtja tahab võita ja loodab selle võidu kuidagi välja kruttida. Ja nii, et kusagilt tuleb kokku hoida. Tal tuleb siis kuskil mingid vahekihid panemata jätta või peab kasutama odavamaid asju, et jääda plussi.

Kui nüüd saavad lisaks kokku vähem kogenud ehitaja ja asjas mitte eriti hästi orienteeruv tellija, siis algavad suuremad probleemid. Kui mõni tehniline seade ei vasta nõutavale või materjalid pole õiged, kannatavad kasvõi soojapidamine või heliisolatsioon. Siis näeb kõik justkui välja nii, nagu oli projekteeritud, aga ei ole see, mis peab olema. Meie vanalinnas on majad, millel on varsti juba tuhandeaastane ajalugu, aga nad näevad veel sirged välja.

Tänapäeva kiirustades ehitatud majad, mille ehitaja ja tellija pole asja tundnud, vajavad aga juba ühe inimpõlve jooksul korralikku kapitaalremonti. Minu soov on ikkagi ehitada maju, mis peavad mitu põlvkonda vastu.

Kommentaarid (13)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

järelevalve
28. veebr. 2023 17:49
Omavalitsus teostab ehitusjärelevalvet, omanik aga omanikujärelevalvet. Omanik tohib ise teha omanikujärelevalvet vaid üksikelamu (ühepereelamu) korral. Kaasomandis oleva elamu või korterelamu korral peab omanikujärelevalvet teostama pädev juriidiline või füüsiline isik.
Enn Kaljumäe
27. veebr. 2023 08:36
Õige jutt aga kuidas unistused täita?
Ehitaja
27. veebr. 2023 07:26
Tänased arendused kerkivad vahel täiesti mõistusevastastesse kohtadesse. Nt.kusagile jõe vahetusse lähedusse,kus kevadine suurvesi tuppa tükib jooksma. Kuid Sõõrumaale teadmiseks,et kõrge projekti hind ei taga kvaliteeti veel.
põhiline viga on KOV
27. veebr. 2023 21:59
kus muudetakse tihti hajaasustus tiheasustus alaks. Teisena ignoreeritakse planeerimisel normaalsust, arendusteks alad kus jäetakse veepiiriga vahetu ala liiga väheseks ehituskeelualana(tuletame meelde kui Pärnu uppus - mida ütles siis hr.Mõis : ma jõudsin külaskäigult koju- tuppa, kingad said pisut märjaks.Ta on vana Pärnu elanik ja elamu õiges kohas. Teisi uputas). Haapsalus läks NSV aegne promenaad veealla, Kuressaares jõudis vesi hotelli... Seega on teatud ärikatel mõistuse puudus- zila jest, uma nenado! Teine osa -normaalse mõistusega, teevad selgeks ajaloolise ja muu geoaluse iseärasuse. Ja siinkohal manitsebki hr.Sõõrumaa. KOV arendusteemasid lugedes vabariigis- enamuses on märge, -polnud põhjendatud keskkonnaalane.... Vaat neid peakski inimesed lugema. Järgmisena puudub paljuski KOV detailplaneeringud - siinkohal on seaduse pügal olemas, kus saab mängida: nööbi külge õmmeldakse pintsak ja hiljem viiakse Üldplaneeringusse muudatused sisse.
Anonüümne
22. veebr. 2023 22:54
Riik võiks maksta vähempakkumise võitjale mingi protsendi kvaliteetse töö eest lisaks
Tõdemus
23. veebr. 2023 07:10
See ei aitaks midagi, sest kvaliteet ei sõltu mitte niipalju sellest kui hästi või halvasti ehitajad oma tööd teevad vaid eelkõige kasutatavatest materjalidest ja tehnoloogilistest lahendustest ning nende hinnast. Ja kui tehtud pakkumise madal hind tuleb siit ei aita hilisem preemia enam midagi. Tegelikult tuleks valida juba algselt igal juhul mitte lihtsalt kõige odavam vaid vähemalt hoopis parima hinna ja kvaliteedisuhtega pakkumine ning kuidas seda juba täpselt teha ning korraldada peakski olema tellija esmane mure, mitte aga tagantjärgi targutamine ja ehitaja kirumine, kelle säästupakkumise tellija ise varem reaalsust eirates juba heaks oli kiitnud sealjuures kõigi hiljem esineda ja ilmneda võivate probleemidega vähimatki arvestamata.
Toivo
22. veebr. 2023 17:47
Majad nagu türgis, see aitab põgenike hävitada kui algab sõda sest iga pauk ja paugu otsas midagi sõõrumaa ei mäleta.
ehitaja
21. veebr. 2023 21:43
https://www.ohtuleht.ee/828043/ka-esimene-maja-ei-pea-minema-vaenlasele
elukestev õpe
21. veebr. 2023 17:47
Autoril õigus, et meil ehitatakse raiskavalt. Küll aga toimub see raiskamine üle-, mitte aladimensioneerimisega. Tänased väärtused (omand, tagatis, töö ja muidugi koht, koht ning koht) eeldavad, et majad, mat.tehn.-ne struktuur (nii hooned kui rajatised) kestavad 20-21 aastat. Sest rohkem polegi neisse väärtust kätketud. Paarikümne aasta pärast nõuab koht (kinnisasi maana) uut planeerimist, rahastamist ning teostamist (projekteerimine ja ehitamine). Muidu jääb "väärt" koht risu alla kinni ja rikub kogu keskkonna ning ühiselu. Planeerimisaktides ja projektide seletuskirjades pole aga viidet hoone või rajatise kestvuse kohta ja puudub ka tehniline lahendus hoone või rajatise kõrvaldamise kohta aja saabudes. Mis on sellel pildil valesti? Miks niisugune raiskamine? Kinnisvara on lisandväärtuse akumulatsiooni ja selle ümberjaotamise kanal. See mehhanism on meil puudega ja kõver. Seetõttu ei toimi õigesti. Finantsmaailma osaks olev kindlustusklaster toimib seetõttu Eestis vaid osaliselt. Kes on sel puhul parasiit? Elamispindade sektorist on see igaühele hästi näha. Näide: Valmib 60. korteriga elamu. Arendaja müüb elanikele korterid ... Viga! Arendaja loovutab korterid hüpoteegipidajale tegelikult, kes annab nn "omanikele" 25. aastaks eluasemelaenu. 10. aasta pärast on 60 eluasemelaenu refinantseeritud ja "omanikud" on edasi kolinud. Aga asemele tulid uued 60 eluasemelaenu võtjat. Laen on tagatud sellesama hüpoteegiga jne. Aeg-ajalt tehakse elamus kap. remonti ja hüpoteegipidaja äri õitseb. Kinnisvara skeene räägib eluaseme ruutmeetri hinna tõusust. Tegelikult peaks elamu kestma ilma remondita paarkümmend aastat. Siis võetakse moodulid lahti ja viiakse utiliseerimisele.
Nadežda Skorobogatova
21. veebr. 2023 15:28
Proovisin ühendust saada hr. Urmas Sõõrumaaga, et aidaku päästa Endla 61 Cederhilmi endise suvemõisa peahoonet.
Tõdemus
21. veebr. 2023 15:26
Eks ta nii ole, et kehvast jahust head saia ei küpseta, sega sinna hulka mida tahes ja eks nii ole selle ehitamisegagi. Kahtlemata on kvaliteedil oma hind ja kui rahva, elu- ja ärimees Sõõrumaagi nii arvab, siis jääb küll üle vaid temaga siinkohal nõustuda olgu siis mõne muu tema arvamusega kuidas on.
Nadežda Skorobogatova
21. veebr. 2023 15:25
Endla 61a. Projekteeritud allapoole, ülese niigi rikutud tolleaja seadusi, eisaanud öelda, et “õhk ju ei maksa”,kuna maad oli ainult 740 m2, parkimist pole ettenahtudki. Ja nüüd põhjaveed teevad oma tööd, pumbad peavad pidevalt sisselülitatud olema, et uputust ei tuleks. Ehitati veelompi. Ehitati Muinsuskaitse all oleva arhitektuuri mälestise ette, rikkudes ka siinkohal seadusi. Ja Endla 61 Cederhilm endise suvemõisa peahoone omanikud ei saanud luba, et osa kinnistult, 900 m2, müüa ja et sinna ka ehitatakse hoone ja saadud rahast oleks võimalik renoveerida abivajav objekt. Aga see uus hoone küll kaua vastu ei pea ju.
....
21. veebr. 2023 21:47
Viru hotell ehitati ka omalajal veelompi, pumbad pumpasid . Teletorn on ehitatud samuti sohu. Tähtis on, et me ei võta Türgis olevat mentaliteeti üle ehitustel