"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
EESTI SÜNNIPÄEV Lastekodu rahvas tähistas vabariigi aastapäeva ühise vastuvõtuga, toonitati ka riigi kaitsmise olulisust (0)
23. veebruar 2023
Foto Aleksandr Gužov

Inimesed, kes tunnevad, et nende eest hoolitsetakse, on valmis ka oma riiki kaitsma. Peame ju kõik endile tunnistama, et praeguseid sündmusi arvestades võib ühel päeval kahjuks ka selline olukord tekkida, kus oma riigi kaitseks tegutsema peab,” rääkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart lastekodu pidulikul vastuvõtul Eesti Vabariigi aastapäeva auks.

Tallinna lastekodu asukad kohtusid Eesti Vabariigi 105. aastapäeva puhul Proto avastuskeskuses, et tähistada meie vabariigi sünnipäeva ja tunda üksteise seltskonnast rõõmu.

“Oleme suur asutus ja üle linna laiali, nii et ega me kõik väga tihti kokku ei tulegi,” avaldas lastekodu juhataja Meelis Kukk head meelt ühise koosviibimise üle. Juhataja toonitas, et eelmise aasta sõjasündmuste järel on meie riigi sünnipäev omandanud teatud mõttes ka uue ja olulise tähenduse. “Kõike arvesse võttes on veelgi enam põhjust vabariigi aastapäeva üheskoos vastu võtta ja tähistada,” kinnitas Kukk.

Riigi eesmärgiks on õnnelikud kodanikud

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart rõhutas samuti riigi kaitsmise vajaduse teadvustamist praegustel aegadel. “Riik on nagu suur pere,” rääkis linnapea. “Siin on samamoodi nagu tavaliseski peres esindatud erinevad põlvkonnad ja huvid. Me olemegi kõik väga erinevad ja peame aru saama, et igaüks on unikaalne – kõigil meie seast on oma tugevused ja nõrkused, samuti vajadused. Kui suudame omavahel aga seljad kokku panna ühtsete eesmärkide täitmiseks, siis olemegi nagu üks suur, hästi toimiv pere.”

Kõlvarti sõnul on riigi eesmärgiks ühendada inimesi ühtsete väärtuste ümber, samas iga inimesega ka individuaalselt arvestades. Selle eesmärgi saavutamise korral ollakse õnnelikud nii riigis kui perekonnas. “Teame, et parim viis lapsi kasvatada on neid õnnelikuks tehes,” rääkis linnapea. “Ka riigi puhul on eesmärgiks, et kõik selle kodanikud oleksid õnnelikud. Inimesed, kes tunnevad, et nende eest hoolitsetakse, on valmis ka oma riiki kaitsma. Peame ju kõik endile tunnistama, et praeguseid sündmusi arvestades võib ühel päeval kahjuks ka selline olukord tekkida, kus oma riigi kaitseks tegutsema peab. Samamoodi, nagu mõnel puhul oma pere kaitsele tuleb asuda.”

Ka sotsiaal- ja tervishoiuameti juhataja Raimo Saadi leidis, et on tore, kuidas Tallinna lastekodu on seadnud endale eesmärgiks võtta Vabariigi aastapäeva vastu ühtse perena. “Kui mõelda, mis maailmas toimub, siis seda tähendusrikkamaks muutub meile kõigile ka Eesti Vabariigi sünnipäev,” tõdes Saadi.

Hooldusperesid võiks veelgi rohkem olla

Tallinna lastekodu on koduks ligi 170-le lapsele, kes elavad kolmekümne ühes peremajas üle Tallinna. Lastekodu juhataja Meelis Kuke sõnul elavad pered nii era- kui kortermajades ega ole ülejäänud tänavapildis muudest elamutest kuidagi eristatavad. Lisaks peremajadele kuuluvad asutuse üksuste alla ka turvakodud, hoiukodud, noortekodud ja erihoolekande rühm.

“Lastekodu pole enam ammu suur haigla moodi asutus, kus kõik lapsed koos kasvatajatega ühiselt elavad,” rääkis Kukk. Tema sõnul proovitakse tänapäeval lastele võimalikult pere lähedasi tingimusi luua. “Kindlasti võiks hooldusperesid olla veelgi rohkem. Samas peaks enne hoolduspereks hakkamist asja ikkagi hoolikalt kaaluma,” tõdes lastekodu juhataja.

Abilinnapea Betina Beškina avaldas samuti lootust, et hooldusperede hulk lähitulevikus kasvab. “Hooldusperesid võiks kindlasti rohkem olla,” märkis Beškina. Abilinnapea sõnul on lastekodu töökorralduses ja seal kasvavate laste ning noorte eludes toimunud ääretult palju muutusi võrreldes näiteks 15 või 20 aasta taguse ajaga. “Oluline on, et laps saaks võimalikult normaalsetes tingimustes üles kasvada ning ka tema emotsionaalsed vajadused oleksid täidetud,” toonitas abilinnapea.

Vabariigi aastapäeva auks korraldatud vastuvõtul sai läbi viidud ka lõbusalt hariduslik Eesti teemaline viktoriin, millest suure kaasaelamisega osa võeti. Lisaks nauditi hamburgereid ja uuriti silmanähtava huviga Proto avastuskeskuse ulmelisi atraktsioone.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.