"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
arvamus Pensioniks valmistumine on üha enam igaühe enda kätes (11)
23. veebruar 2023
Kaire Peik Foto Swedbank

Meil Eestis läheks kõigil paremini, kui igaüks meist võtaks oma finantstervise eest hoolitsemist tõsiselt. Üks olulisemaid samme on oma vanaduspõlveks kogumine.

Millist tulevikku te endale ette kujutate? Kas olete mõelnud, millega pensionile jäädes tegelete, kuidas oma päevi sisustate? Kui kellelgi hakkas silme ees jooksma justkui filmilint Kariibidel purjetavatest rõõmsatest hõbedajuukselistest inimestest, siis kindlasti ei pane seda keegi teile pahaks. Luksuslik ja murevaba jõudeaeg on see, millest kiputakse ikka unistama.

Sageli aga ei jõuta oma tulevikku plaanides sellest ideaalsest kujutluspildist sugugi kaugemale ega mõelda, milline elustiil võiks olla vanaduspõlves korraga mugav, aga ka saavutatav. Läbi mõtlemata jääb, millised peaksid olema sissetulekud ja kuidas need sissetulekud üldse kujuneksid, kui kauaks neist üldse peaks jätkuma. Statistika näitab, et Eestis on keskmine pensionil veedetud aeg umbes 20 aastat. See on vägagi pikk aeg – ja sageli selle aja pikkust endale igapäevaelus ei teadvustatagi.

Eesti inimesed ei valmistu pensionieaks piisavalt

Tõsiasi on, et meie, Eesti inimesed, ei valmistu pensionieaks piisavalt. 2022. aastal oli statistikaameti andmeil Eesti keskmine pension 669 eurot. See on napilt üle suhtelise vaesuse piiri (611 euro). Andmed näitavad, et üle 40% 65-aastastest ja vanemaealistest elab praegu suhtelises vaesuses. Samal ajal, 2022. aasta III kvartalis oli keskmine brutokuupalk kaks korda suurem – 1679 eurot.

Swedbanki enda uuringud näitavad, et ligi 70% eestimaalastel ei ole säästupuhvrit, mille toel hakkama saada ootamatuste ilmnemisel. Kui võimalikuks sai II pensionisambast raha välja võtmine ja selle kasuks ka otsustati, jäid need pered tegelikult ilma veel ühest õlekõrrest, mis võinuks neid vanaduspõlves aidata. Statistika näitas vägagi ühemõtteliselt, et seni tuleviku tarbeks kogutud tagavara läks tarbimisse. See lihtsalt on inimloomuses – meile on omasem tegeleda praeguste probleemidega ning jätta tuleviku mured ka tuleviku-mina õlule. Kui oleme sellest kalduvusest teadlikud, saame sellele instinktile vastukaaluks midagi ka ette võtta, sest aeg on halastamatu ning aastad lendavad liiga kiirelt.

Ühiskonnas tasub rohkem meie füüsilise ja vaimse tervise kõrval arutleda ka meie finantstervise üle. Kas me oskame analüüsida, millises seisus on meie isiklikud ja pere rahaasjad? Viimastel aastatel on inimeste huvi rahatarkuse vastu selgelt suurenenud ning otsekui pärmi peal on suurenenud rahatarkuse ja investeerimise kogukonnad. See on pigem suurendanud veelgi vajadust kvaliteetse nõustamise järele. Kui aga neid kogukondades osalejatele on ammugi selgeks saanud rusikareegel säästa 15% oma igakuisest sissetulekust, siis ühiskonnas on küllalt ka neid, kes oma finantstervist kraadida (veel) ei oska või keda see ei huvitagi. See aga tähendab, et ebavõrdsus hakkamasaamisel käriseb tulevikus veelgi suuremaks.

Tuleb teha targemaid ja paremaid valikuid

Inimestel lihtsalt tuleb teha targemaid ja paremaid valikuid. Oludes, kus vabatahtlikuks on saanud nii III kui ka II sambas kogumine, on tegelikult ka oma pensioniks valmistumine endisest veelgi rohkem iseenda oma asi. Sel puhul on iga pensioniks kõrvalepandud euro parem kui mitte midagi. Nii II kui ka III pensionisammas on riigi poolt soodustatud viis pensioniks koguda ning mõlemad on pensionikoguja oma vara, mida saab ka edasi pärandada ning tõepoolest ka ennetähtaegselt kasutusele võtta.

Üks lihtsamaid viise tulevikuks säästmist toimima saada on muuta see võimalikult automaatseks ja märkamatuks. Selleks on Eesti turulgi enam kui pool aastat II sambas neljal kümnendil sündinutele  saadaval elutsüklifondid, mis toimetavad koguja sünniaasta järgi ja muudavad riskitaset võrdväärselt koguja vanuse suurenemisega. Nagu osutati ka mullu detsembris sotsiaalministeeriumi ja rahandusministeeriumi pensionisüsteemi analüüsis, on elutsüklifondid ka rahvusvahelise kogemuse järgi väga mõistlik lahendus, sest suurem osa inimesi ei leia aega, unustab või ei taha tegeleda investeerimisstrateegia korrigeerimisega. Seda, et omal käel investeerimine pole tingimata lihtsam tee, näitas meile ka üliväike pensioni investeerimiskontode kasutuselevõtt pärast II samba loogika muutmist. Investeerimishuvi ja teadlikkuse kasvuga on viimased aastad kasvatanud ka nende inimeste hulka, kes koguvad indeksfondides.

Kuid vanaduspõlve kindlustamine ei peaks tingimata piirduma II samba ja ühe fondi valikuga.  Kaks sammast ei kindlusta veel meie tulevikku – ja seda näitas mustvalgel ka äsjane pensionisüsteemi analüüs. Järjest rohkem inimesi avastab enda jaoks III samba. Ka tööandjatel võiks olla soodsaimaid võimalusi panustamiseks. Ehkki tööandjapensioni osakaal , mis toimub läbi III samba on Eestis veel küllaltki väike, on selles näha olulist potentsiaali, sest tööturu konkurentsi tingimustes kuulub tööandjapension põhjusega hooliva tööandja heasse motivatsioonipaketti. Samuti võib nõustuda analüüsis osutatud personaalse pensioniplaani suunaga: meie igaühe pensionisambad ei tohiks olla ainuüksi need kolm, mis on osa ametlikust pensionisüsteemist, vaid meie vara laiemalt. Me lihtsalt peame leidma aega tulevikule mõtlemiseks ja selle kindlustamise suunas tegutsemiseks.

Kommentaarid (11)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

soovitaja
5. märts 2023 20:54
https://www.err.ee/1608844456/haridusgerontoloog-soovitab-moiste-pensionar-umber-motestada
Ajaloohuviline
26. veebr. 2023 07:24
Hea, et kuulun põlvkonda, kes oma pensioni pärast veel väga muretsema ei pea, mõnele võib see üksnes teenimatult väike tunduda, kuid ajaloohuvilisena võin öelda, et üleüldine pensionikindlustus on tegelikult alles üsna uus nähtus ja veel isegi nn. pätsu ajal said pensioni peaasjalikult vaid endised riigiteenistujad ja kõik ülejäänud pidid lihtsalt ise vaatama, millest ja kuidas vanaduspäevil elada. Ja kel omal selleks piisavalt sääste ega peret polnud kes nende eest hoolitsenuks, oli ikka lõpp üsna kurb. Hea kui sai mõnda seeki varjule või talust-talusse külakorda käima, kus siis pererahva armust öö soojas kööginurgas sai magada ja kõhutäiteks ka natuke supilaket, sest palju sel vanainimesel siis ikka rohkem vaja oli! Ja ärge arvake, et need ajad ilmtingimata igaveseks ajalooanaalidesse kadunud on. Euroopa majandus on juba tegelikult kindlalt mõlema jalaga allakäigu trepile astunud, elannikkond vananeb, tuluallikaid jääb vähemaks nagu ka töötajaid kes seda teeniksid ja ühel hetkel ongi käes olukord, kus ka kõige parema tahtmise juures ei ole enam võimalust pensionide maksmiseks ehk siis sellise sotsiaalhoolekande- ja tervishoiusüsteemi ülalpidamiseks millega me täna veel harjunud oleme ja mida ikka kiruda armastame, kui me sealt kohe niipalju ei saa nagu tahaks või meil vaja tundub olevat.
üldist
25. veebr. 2023 21:22
Ümbrikupalga saajatel jääb ka pension väiksemaks. Lisaks ka haigusrahad ja koondamistasud.
Minu Arvamus
25. veebr. 2023 10:58
Meie kirju minevik on selgelt näidanud, mis juhtub tulevikuks kogutud rahaga. Mina sain selle küll pensionile minnes kätte, aga riik võttis sellelt 11% tulumaksu. Kogutud raha pensionieas toimetulekuks on tulu???
Kah üks arvamus
1. märts 2023 13:06
Seda võrdlust armastatakse jah päris palju teha, et vaat mis rublades kogutud rahast sai kui kroonid tulid, aga tänased pensionisambad pole mitte kuidagi toonasega võrreldavad. Nõuka ajal ju eestlastel mingit investeerimisvõimalust polnud nagu lääneriikides. Ma ei tea kuidas toonane süsteem üles ehitatud oli aga tundub täitsa reaalne, et hoitigi rahas vms. Tänapäevased pensionisambad ei kogu seda raha kusagile keldrisse vaid kõik see raha on investeeritud vastavalt valikule kas aktsiatesse, võlakirjadesse, (indeks)fondidesse.... Seega ohud on võrreldamatult väiksemad (kuigi mitte kunagi olematud). Selle osaga olen nõus, et pensioniks kogutu väljamakselt tulumaksu arvestamine on vale. Noh, vähemalt ei olnud 20% kuigi see ilmselt väga ei lohuta.... Samas, kui pika perioodi (aastakümnete) jooksul kogu samba tulusus on näiteks mitmekordistunud siis selle pealt 11% ära makstes oled ikka plussis. Ainus trikk on nüüd valida sellised fondid, mis pikas perioodis piisavalt kasvaksid, aga see selgub alati tagantjärgi.
valija
24. veebr. 2023 14:28
Tegelikult ei tohiks üldse maksta pensionit inimestele, kes penisoniealisena tööl käivad ja raha teenivad. Selliseid riigi rahakoti peal liugu laskvaid ahneid vanainimesi on meie ühiskonnas kahjuks ilmselt tuhandeid. Milleks küll ometi raisata nende peale riigi raha? Kus on siin vajaduspõhine lähenemine? https://epl.delfi.ee/artikkel/120097316/tonis-palts-las-rikkad-maksavad-endale-pensioni-ise
õige mõte
25. veebr. 2023 13:23
sest tavaliselt käivad tööl need, kelle töö on füüsiliselt kerge ja palk kõrge. Ka nt raamatukoguhoidjad käivad tööl surmani. Aga transamehel pole pensionieas puht füüsiliselt võimalik enam tööd teha
to õige mõte
25. veebr. 2023 18:20
Palk ja pension peavadki olema vastavalt haridusele, võimetele ja valitud erialale.
Arvamus
26. veebr. 2023 07:48
Kas need vanainimesed nüüd kõik ahnusest tööl käivad nüüd küll ei usu. Paljudel on pension siiski nii väike, et sellest jätkub parimal juhul vaid söögi ja eluaseme eest tasumiseks, halvimal juhul aga isegi mitte selleks. Samas kui tänapäeval peetakse heaks tooniks isegi kariloomadele laudas juba midagi enamat pakkuda. On siis vanainimene neist kuidagi halvem, et pensionile jäädes vaid odava supilakke ja hädapärase varjualusega peaks leppima? Ja püütaksegi natuke pensionilisa teenida kellel selleks veel jaksu ja võimalusi, et samuti võrdselt noorematega oma vanaduspäevi veidigi nauditavamaks muuta või siis, et ka lihtsalt hinge sees hoidmiseks vajalikke kalleid arstirohtusid osta nagu seda paraku kahetsusväärselt tihti näha võime. Ja huvitav oleks näha, kuidas need keda see häirib ja kes selles mingit ebaõiglust näevad, tulevikus ise käituksid, kui juba pensionil on. Igal juhul niipalju kui olen juhtunud elus nägema, on just sellised tavaliselt esimestena kohal seal kus võimalus parasjagu midagi saada, samas kõiki ülejäänuid juba sisseharjunud moel jõhkralt kõrvale tõrjudes.
to Arvamus
27. veebr. 2023 18:56
Pensionär Isamaa poolt ei hääleta!
palk
23. veebr. 2023 17:56
"2022. aastal oli statistikaameti andmeil Eesti keskmine pension 669 eurot. See on napilt üle suhtelise vaesuse piiri " Palgavaestel pole elu parem. 725 eurot täistöökoha eest ja napilt üle suhtelise vaesuse piiri