"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Esimesed Poola Leopard 2 tankid on Ukrainasse jõudnud (2)
24. veebruar 2023
Kuvatõmmis

Poola on esimesed Saksa päritolu Leopard 2 tankid Ukrainale üle andnud, ütles kaitseminister reedel, Venemaa kallaletungi esimesel aastapäeval.

“Täna on Poola Leopardid juba Ukrainas,” ütles minister Mariusz Blaszczak riikliku julgeolekunõukogu istungil, täpsustamata, kui palju Saksamaal toodetud tanke Kiievisse tarniti.

Poola oli esimene riik, kes tegi ettepaneku Leopardide saatmiseks Ukrainasse ja kritiseeris ägedalt Berliini esialgset vastumeelsust kiita heaks võimsate lahingumasinate üleandmine Kiievile.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki on samuti reedel visiidil Kiievis, kus ta kohtus Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga.

“Venemaa õela rünnaku aastapäeval Ukraina vastu olen ma Kiievis, et anda selge signaal edasisest toetusest Ukraina kaitsmisel,” säutsus Morawiecki Twitteris.

Poola on olnud üks Ukraina kindlamaid toetajaid pärast seda, kui Venemaa alustas 24. veebruaril 2022 oma täiemahulist sissetungi. Varssavi on järjekidlalt kutsunud oma NATO ja Euroopa Liidu liitlasi üles suurendama sõjast räsitud riigile sõjalist abi.

Morawiecki asetas pärja ka Kiievis langenud kaitsjate mälestusmärgile koos Ukraina peaministri Denõss Šmõhaliga.

Poola on täiendamas omaenda relvastust, tõstes oma tänavuse sõjalise eelarve enam kui nelja protsendini SKT-st. Samuti on riigis üle miljoni Ukraina põgeniku.

Nädala algul võõrustas Varssavi USA presidenti Joe Bidenit, kes pärast üllatusvisiiti Kiievis kohtus Poolas üheksa NATO idatiiva riigi, nõndanimetatud Bukaresti 9 liidritega.

Rootsi annab Ukrainale “umbes” kümme Leopard 2 tanki

Rootsi teatas reedel, et annab Ukrainale “umbes” kümme lahingutanki Leopard ja õhutõrjesüsteeme,

“Oleme otsustanud tarnida Ukrainale Rootsi Leopard 2 tanke,” lausus peaminister Ulf Kristersson sõja esimese aastapäeva puhul peetud pressikonverentsil. 

Kaitseminister Pal Jonsoni sõnul on kavas saata “umbes 10” tanki. “Meil olev mudel kannab nime Leopard 2A5,” lisas ta.

Kuna see mudel sarnaneb Saksamaal kasutusel olevatega, võiks need seetõttu saata Saksamaa koordineeritud rühma koosseisus, selgitas minister.

Kristersson lisas, et Rootsi tarnib Ukrainale ka õhutõrjeraketisüsteeme IRIS-T ja HAWK.

Rootsi teade tuli päev pärast seda, kui naaberriik Soome oli teatanud kavast saata Kiievile kolm demineerimiseks kohandatud Leopard 2 tanki.

Saksa kantsler Olaf Scholz ärgitas reedel liitlasi, kellel on tankid, neid kohe saatma.

Saksamaa seisis algul vastu liitlaste survele lubada tarnida Ukrainasse Saksamaal toodetud tanke Leopard.

Kuid andis jaanuaris järele, öeldes, et saadab ise 14 tanki eesmärgiga panna koos liitlastega Ukrainas kokku kaks tankipataljoni.

Poola teatas reedel, et neli tema Leopard 2 tanki on juba Ukrainasse jõudnud, ning lubas “mõne päeva pärast” veel tanke.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
1. märts 2023 21:41
https://www.reddit.com/r/TankPorn/comments/was00b/israeli_merkava_mk_i_during_training_on_golan/ Ka Iisraeli tankidel on sümbolid Z ja V. h ttps://skepticalinquirer.org/exclusive/the-kremlin-and-the-kabbalah-is-the-letter-z-on-russian-tanks-a-reference-to-the-jewish-zohar/ Z - märk kui kabalistlik märk. h ttps://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z_military_symbol_flag_black_Wolfsangel.png Z - märk kui Wolfsangel.
Jh
28. veebr. 2023 20:18
Ja 1 on juuba maha põletatud