"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Värske valijate nimekirja info jõudis e-hääletamise süsteemi viibega (4)
27. veebruar 2023
Foto Pixabay

Rahvastikuregistrist valimiste infosüsteemi saadetud uuendused valijate nimekirjas ei jõudnud e-hääletamise alguseks e-hääletamise süsteemi ning seetõttu kuvas valijarakendus osadel valijatel vale valimisringkonda.

Esmaspäeva keskpäevaks on uuendused süsteemi sisse viidud.

Rahvastikuregister saadab jooksvalt valimiste infosüsteemi valijate nimekirja uuendusi. Viimase nädala jooksul tehtud uuendused ei jõudnud e-hääletamise alguseks valimiste infosüsteemist e-hääletamise süsteemi. Esialgsetel andmetel puudutas see umbes 7500 muudatust rahvastikuregistris – sealhulgas elukohaandmed, nime muutmised ja vanusega seotud valimisõiguse andmed.

Kui valija jõudis juba e-hääletada ning talle kuvati vale ringkond, siis peab ta uuesti hääletama. E-hääletamine kestab laupäeva, 4. märtsi kella kaheksani õhtul. Valija saab e-hääletada nii palju kordi kui ta soovib – lugemisele läheb kõige viimasena antud hääl.

Valimisjaoskonnas hääletamist tõrge ei puuduta, sest jaoskonnad saavad valijate nimekirja otse valimiste infosüsteemist, kus on värske info olemas.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vits
16. märts 2023 12:59
See on paraku piinlik küll.
Valimiste vaatleja
3. märts 2023 21:49
Tänavu lisati väidetavalt valijate nimekirja ka kõik need välismaal elavad Eesti kodakondsed, kes pole valimas käinud (tekitati juurde ligi 80000 valijat). Varasematel aastatel olevat arvestatud ainult neid välismaal elavaid kodanikke, kes ka tegelikult hääletasid. Selliselt kasvatatud valimisnimekiri võimaldab mugavamalt Reformierakonnale hääli juurde tekitada (ligi 80000 häält vabalt ja ilma kontrolliriskita juurde võltsida omadele), sest vaevalt välismaal mittehääletajad viitsivad kontrollida, ega Eestis mõnes valimisjaoskonnas nende eest keegi sedelit urni ei lase. Allikas: https://epl.delfi.ee/artikkel/120152124/top-valed-valimiste-kohta-kustutatavad-pastakad-salajased-topelthaaled-ja-ikea-kastid Delfi uudisest 5. jutupunkt.
käkerdamine aina kestab
28. veebr. 2023 23:41
kord ID kaartidega , siis valimisnimekirjadega , kunagi varem oli mingi ka mingi kokkujooks süsteemil - kõige parem , kel vaja , nõudke kast koju ja kes tahab kindel olla - mingu viimasel valimistepäeval hääletama. Sellisel juhul on kõige väiksem võimalus võltsimiseks ! *****kujutate ette , Teie kohustus on minna teistkorda hääletama ! Mida see tegelikkuses tähendab- valimised tuleks peatada ja kuulutada uuesti välja ! Need inimesed võiksid teha ametliku kaebuse ja mismoodi ikka Valimiskomisjon vastab siis 7500 -le ? Antakse ametlik teade - ei ole kaebused põhjendatud ?
Paberhääletaja
27. veebr. 2023 13:26
E-hääletus ei ole turvaline ja ei vasta valimisseadusele, mis seab hääletamiseks ühe kindla päeva ja nõuab, et hääletamine oleks salajane. Kui neid nõudeid eiratakse, siis tuleb valimisseadus viia vastavusse tegelikkusega, kus on ära toodud valimiste pikem periood ja puudub salajasuse nõue. Kas tõesti arvatakse, et e-hääletus on salajane?