"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
REPLIIK Kas juua või mitte juua? Eestlane otsustab pigem esimese kasuks! (5)
28. veebruar 2023

Kui elu läheb raskemaks, siis haaratakse tavapäraselt ikka viinapudeli järele. Ehkki alkoholi kogutarbimine vähenes eestlaste seas kümne aasta jooksul pidevalt, siis alates möödunud kümnendi lõpust on trend olnud täpselt vastupidine.

Kasvab nii viinasurmade arv kui ka alkoholi tarvitamisest haigestunud inimeste mass, röövides meie keskelt parimates aastates mehi ja naisi ning kulutades sinna juurde ka riigi rahakotti. Aktsiisirahad kompenseerivad aga ainult murdosa kõigist neist kahjudest, mida alkohol meie ühiskonnale tervikuna põhjustab.

Haigused ja surm. Lähisuhtevägivald. Pöördumatult rikutud elud ja pea-peale keeratud perekondade traagilised lood – see on va kangema kraami tõeline hind meie ühiskonnas. Aastanumbrid näitavad hästi sedagi, et alkoholismist tingitud trendid ei tõuse mitte suurest viinaarmastusest ja lõbujanust, vaid ikkagi sotsiaalsetest raskustest ja ühiskondlikest hädadest.

Kuni koroonapandeemia puhkemiseni oli alkoholismitrend ju sujuvas languses. Peale 2019. aastat hakkas maailm aga paljude jaoks muutuma – stabiilne, kasvav rahulolu enda elu ja ümbritseva ühiskonnaga sai korraga kiire lõpu. Tulevikus terendava heaolu asemele haigutas seal ootamatult hoopis pime auk, millest midagi head oodata polnud. Ja nagu järgnevad aastad meile ka näidanud on, siis oli pandeemia alles meie hädade alguseks. Järgnenud on üks kriis teise järel, tuues meid praeguseks hetkeks keset maailmasõja meeleolu, süvenevate toimetulekuprobleemide keskele – ning keegi ei tea, mida edasine veel tuua võiks.

Tulevik on muutunud ebakindlaks ja ähvardavaks – ning just see paistab olevat ka põhjuseks, mis paneb eestlase käe viinaklaasi järele haarama. Mis omakorda näitab sedagi, kui vähe on meie inimestel tegelikult psühholoogilisi oskusi oma hingeliste raskustega hakkama saamiseks.

Seepärast tasub kõigil ikka meeles hoida, et kui sõbra või lähedase käsi liig lobedalt pudeli ümber käib, siis ei maksa ehk kohemaid praostlike kõnedega „viinakuradile“ peale karata. Ehk tasub hoopis kaaslaselt küsida, et kuule – ega sul äkki midagi südamel pole? Räägi mulle sellest – ehk leiame üheskoos koguni lahenduse!

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

abikäsi
11. märts 2023 12:13
https://selge.alkoinfo.ee/?q=homepageguest
ein prosit
10. märts 2023 19:37
https://www.youtube.com/watch?v=O0zy2xCJgXo
täpsustaja
28. veebr. 2023 17:29
Justkui mõnest teisest rahvusest Eestis elanikud kärakat ei panegi!
Arvamus
3. märts 2023 08:21
Just sama mõte, mis esimesena pähe tuli! Ilmselt viibivad siis need, kes eestlasi liigses joomises süüdistavad, ise pidevalt auru all ja teiste omasuguste seltsis, et oma joomisest juba lillakaspunaseks muutunud ninaotsast enam kaugemale ei näe!
to Arvamus
8. märts 2023 19:42
Tasub vaadata näiteks seda piltigi.

Seotud artiklid