"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VALIMISPINEVUS Valimiskasti saab mõjuval põhjusel linnaosavalitsusest koju tellida (0)
01. märts 2023
Priit Lello Foto Mats Õun

„Alates reedest saavad need inimesed, kel pole mingil põhjusel võimalik elektrooniliselt oma häält anda ega ka ise kohale minna, tellida endale hääletamiskasti otse koju. See teenus pole mugavuse pärast, vaid abistamiseks inimestele, kes näiteks terviseprobleemide pärast või muudel põhjustel kodust välja ei pääse,“ rääkis Tallinna linnasekretär Priit Lello.

Peale kahte ja poolt päeva kestnud valimisi on valimisaktiivsus Tallinnas 18%, mis on Tallinna linnasekretäri Priit Lello sõnul igati positiivne ja ka ootuspärane. Keskpäevase seisuga oli Tallinnas hääletanuid kokku 47 795, kellest elektrooniliselt hääletanuid oli 34 993 ja hääletamissedeliga 12 802 inimest. Tallinna valimisjaoskonnad on teenindanud kokku 13 167 inimest.

„Praegu on Tallinnas valimas käinud ligemale 50 000 inimest, aga see number saab tänase päeva jooksul kindlasti ületatud,“ rääkis Lello, kelle sõnul käib valimiskomisjon hetkel hooldekodudes, haiglates, kinnipidamisasutustes ja mujal hääletamisvõimalust pakkumas. „Seda selleks, et kõik, kellel on valimisõigus, seda ka teostada saaksid.“

Uued keskusekohad on populaarsed

Käesoleva nädala neljapäevani saavad kõik inimesed hääletada sobivas jaoskonnas üle Eesti olenemata elukohast. Alates reedest saavad inimesed hääletada aga ainult oma ringkonnapõhistes jaoskondades.

„See tähendab, et kes elab Mustamäel, see saab hääletada oma ringkonna piires ükskõik kus – küll aga ei saa enam hääletamas käia teises valimisringkonnas näiteks Haaberstis või Pirital,“ rääkis Lillo. Tema sõnul on populaarsed olnud ka uued valimiskeskused, mis asuvad muu hulgas kaubanduskeskuses Solaris, Lasnamäe tsentrumis ja Kristiine keskuses.

„Populaarseid kohti on veel,“ kinnitas Lello, kelle sõnul on kaubanduskeskustes väga mugav hääletamas käia ka muude igapäevatoimetuste kõrvalt.

Käesoleva nädala reedel saavad need inimesed, kel mingil põhjusel pole võimalik elektrooniliselt oma häält anda ega ka ise kohale minna, tellida endale nö hääletamisteenuse otse koju. „See teenus pole mugavuse pärast, vaid abistamiseks inimestele, kes näiteks terviseprobleemide pärast või muudel põhjustel kodust välja ei pääse,“ rääkis linnasekretär.

Kodus hääletamiseks tuleb linnaosale teada anda

Selleks, et kodus hääletada, tuleks oma soovist linnaosa rahvastikuregistri osakonnale teada anda – selleks on võimalus tööpäevadel kella 12-st kella 20-ni. „Tuleb esitada taotlus, et ma ei saa linnaosasse hääletama minna ja soovin seepärast valimiskasti koju saada,“ märkis Lello.

Kõige lihtsam on esitada taotlus telefoni teel, mida saab teha 3. ja 4. märtsil kella 12-20-ni ning valimispäeval, 5. märtsil kella 9-14ni. Telefoni teel tuleb pöörduda oma elukohajärgse linnaosavalitsuse poole:

Haabersti: 640 4815, 640 4816

Kesklinn: 645 7855, 645 7850

Kristiine: 645 7127, 645 7128

Lasnamäe: 645 7732, 645 7740, 645 7730

Mustamäe: 645 7512, 645 7515

Nõmme: 645 7318, 645 7313

Pirita: 645 7641

Põhja-Tallinn: 645 7057, 645 7055

Kodus hääletamise kohta saab täpsemalt lugeda https://www.tallinn.ee/et/valimised/kodus-haaletamine.

Elektrooniliselt saab hääletada ööpäev läbi veebilehel valimised.ee 4. märtsi õhtuni kella 20.00ni. Valimispäeval, 5 märtsil elektrooniliselt hääletada ei saa. E-hääletamiseks on vaja internetiühendusega arvutit ning kehtivate sertifikaatidega ID-kaarti või mobiil-ID-d ning hääle andmiseks tuleb teada selle PIN1- ja PIN2-koodi. Nutiseadmega e-hääletada ei saa.

Linnasekretär on külastanud ka valimisjaoskondasid, mille liikmed olevat rõõmsameelsed ja õhinas nagu valima tulnud inimesedki.

„Kutsun kõiki inimesi oma kodanikuõigust realiseerima – selleks on suurepärased võimalused nii elektrooniliselt kui ringkondades,“ kutsus linnasekretär kõiki kodanikke üles aktiivsusele oma valimisõiguse teostamisel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.