"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Dirigent Tõnu Kaljuste: Tallinna Kammerorkester läheb kogu aeg nooremaks (0)
03. märts 2023

“Tallinna Kammerorkester läheb kogu aeg nooremaks. Huvitav jah, et numbreid tuleb juurde, aga ansambli erksus ja uued programmid, need on meie toit,” ütles Tallinna Kammerorkestri asutaja ja dirigent Tõnu Kaljuste.

Tallinna Kammerorkester annab  30. juubeli puhul kolm kontserti. Juubelikontsertide sari algab koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori naislauljatega ja külalissolist on Valter Soosalu.

Eksklusiivne „Kõrvaring V“ kontsert toob üheks õhtuks Tõnu Kaljuste valikul publiku ette Eestis vähekuuldud väärt muusika. Üks autoritest on tugevalt seotud popkultuuriga ja teine väljendab end sageli traditsioonide üleselt.

„Kõrvaring V“ kavas on USA heliloojate looming

Kontsert algab Süüria-USA helilooja Kareem Roustomi teosega „Dabke“ – selle loo juured on Lähis-Ida kultuuris.

Seejärel liituvad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestriga laval Eesti Filharmoonia Kammerkoori naislauljad, et esitada Homerose kuulsaimast eeposest inspireeritud Roustomi „Hurry To The Light“. Teos põhineb Emily Wilsoni uuel „Odüsseia“ ingliskeelsel tõlkel. Sõna saavad naised: Kirke, Penelope, sireenid ja Odüsseuse ema vaim räägivad, kuidas nende valikud ja tegevused mõjutasid Odüsseuse teekonda. Penelope truudus on narratiivi oluline punkt.

Kontsert jätkub USA helilooja Sufjan Stevensi süidiga albumi „Run Rabbit Run“ muusikast. Algupärane versioon oli elektrooniline, kuid autor otsustas sellest luua ka instrumentaalteose. Kuidas arvutimuusika helisid ja kõlavärve – isegi kriukse-katkestusi ning „valget müra“ on võimalik esitada viiulitel, tšellodel ja kontrabassidel, seda saab kontserdil kuulda Tallinna Kammerorkestri esituses.

Vokaalsolistina ja harpejji-instrumenti mängides teeb sel kontserdil kaasa mitmekülgne muusik Valter Soosalu. Koos Tallinna Kammerorkestriga esitab ta Stevensi „Fourth of July“ ja „Mystery of Love“.

Tulekul Erkki-Sven Tüüri „Deep Dark Shine“ Eesti esiettekanne

Järgmised Tallinna Kammerorkestri sünnipäevakontserdid sarjast „Kolm kontserti kolmekümnendaks“ toimuvad 17. märtsil ja 25. märtsil Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja teatrimajas.

Sarja teisel sünnipäevakontserdil toovad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Eesti esiettekandele Erkki-Sven Tüüri teose „Deep Dark Shine“, mille maailmaesiettekanne toimus pea aasta tagasi Šotimaal, kuid Eesti seda teost veel esitatud ei ole. Samuti kõlab kontserdil Vivieri „Lonely Child” (solist Lõuna-Korea–Eesti sopran Yena Choi) ning Tüüri üks enimmängitavaid teoseid „Action.Passion.Illusion“, mille viimane osa kirjutati Tallinna Kammerorkestrile esitamiseks kollektiivi esimesel tegevusaastal. Kontserti raamivad Haydni ja Mozarti sümfooniad, mis sünnipäevakontserdile kohaselt kannavad numbrit 30. 

Nädal hiljem, 25. märtsil naaseb EMTA kontserdi- ja Teatrimaja suurele lavale Tallinna Kammerorkester koos tippviiuldaja Florian Dondereriga. Donderer on enim tuntud kontserte juhatava kontsertmeistrina, koos TKO-ga on neil kavas Veljo Tormise „Reminiscentia: Talvemustrid“ ja Tõnu Kõrvitsa „Labürindid“, Bartóki Divertisment keelpillidele ja Haydni Viiulikontsert C-duur.

“Kui sa näed seda, kuidas need kontserdid on välja müüdud, rahvas aplodeerib ja on kulmudeni vaimustuses. Siis tihti tabad ennast mõttelt, et kahju, et kõik tallinlased tegelikult ei tea, milline pärl on meil siin olemas. Tulge kindlasti kuulama,”  lausus Tallinna Filharmoonia direktor  Lennart Sundja.

Tallinna Kammerorkestri, asutatud 1993. aastal, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Kolmas juubelikontsert leiab aset 25 märtsil taas Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias, kus suurele lavale astub koos kammerorkestriga Saksa tippviiuldaja Florian Donderer. Esitlusele tulevad palad  Tormise, Kõrvitsa Bartokiti ja Haydni repertuaarist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.