"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video ja Galerii Kogukonnatöökojas Naked Island naistepäeva eri: Töökojas ainult naised! (0)
04. märts 2023
Albert Truuväärt

Märtsi alguses on Naked Islandis juba teist korda toimumas üritus “Töökojas ainult naised!”. Nimelt korraldatakse koolituste nädalavahetus eksklusiivselt naistele, kus nad turvalises ja toetavas miljöös, ilma hirmu tundmata oma oskuste, kogemuste, välimuse või olemuse pärast, saavad õppida keevitamist, sepatööd, puidutööd ja taftingut.

Naked Island korraldab sellist, ainult naistele mõeldud nädalalõppu, kord aastas just rahvusvahelise naistepäeva paiku, et naisi võimestada ning toetada nende iseseisvust ning isetegemise soovi.

Vaata galeriid (33)

Naked Islandi koolitustegevust koordineerib kunstiteadlane Rael Artel, kelle sõnul on see teine sellise konkreetse nimetusega üritus, kuid ainult naistest koosnevaid gruppe on ka varem moodustatud. „Mul mitmed tuttavad erinevates Euroopa riikides ka korraldavad koolitusi ja aitavad naisi oskustega, mis on traditsiooniliselt meeste oskused,“ lausus ta. „Natukene sain sealt inspiratsiooni ja natukene ka oma varasematest kogemustest nende koolituste korraldamisel ja nüüd on siis teist aastat selline suurem koolituse nädalavahetus, kus kõik avatud grupid on naistegrupid.“

Vaata galeriid (8)

Artel tõstis selle aasta programmist esile taftingu ja puidutöötluse koolitusi. „Tafting on tikkimispüstoliga vaiba tikkimine ja see on tegelikult väga vana tehnoloogia, kuid COVIDi ajal muutus see eriti populaarseks TikTok-is,“ rääkis ta. „Saab luua suhteliselt väikese ettevalmistusajakuluga ja oskuskuluga omanäolisi pehmeid väikesi vaipu. Ja sel aastal pakume esimest korda ka sissejuhatust puidutöötlusse. Me teeme koostööd väga kogenud meistriga, kes on oma valdkonna asjatundja ning oskab täiesti nullist juhendada, puidust rääkida, kuidas puitu töödelda, kuidas sellest midagi meelepärast ehitada.“

Registreerimisel tasub kiirustada

Koolitustele registreerimisega tasub aga kiirustada, sest Arteli sõnul on näiteks puidutöötlemise koolitusgrupp juba täis. „Ühtset mustrit, kuidas grupid täituvad, pole veel välja tulnud,“ märkis ta. „Tavaliselt on meil olnud keevitamine väga populaarne koolitus, kuid sel aastal veel vabu kohti on.“

Naked Islandi pakutavatele koolitustele tasub Arteli kinnitusel tulla mitmetel erinevatel põhjustel. „Inimesed tulevad väga erinevatel põhjustel, mõned tahavad lihtsalt sellest materjalist ja selle materjali töötlemisest rohkem teada saada, mõnda huvitab konkreetselt ise mingisuguse töö ära tegemine ja mõni tahab kindlasti parandada ise näiteks oma aeda või teha endale saunaahju,“ loetles ta. „Mõnel on näiteks kodus vanaisa või mõne sugulase poolt jäänud töökoda kasutult seisma ja ei taheta lihtsalt asju viia vanarauda või panna kuskile müüki. Siis mõeldakse, et võib-olla tasub ise hoopis õppida ja omandada oskused.“

Arteli sõnul ei maksa muretseda, et sepatöö on kuidagi vanamoodne või et puidutööd pole vaja teha. „Väga paljude nende oskuste juures tegelikult ei tohi unustada, et tarbimisühiskond hakkab ju mingi hetk ka lõpule jõudma,“ märkis ta. „Vaatasin just filmi, kus olid vanad kaadrid, kus inimesed lõikasid sirpidega vilja. See oli tegelikult ainult 70 või 90 aastat tagasi. Võib-olla 50 aasta pärast see, kui osata endale ise teha tool päris puust ja see peab 100 aastat vastu, on ka jälle omaette väärtus.“

Naked Islandi koolitused:

Õpi keevitama, eelnev kokkupuude keevitamisega pole vajalik!

Keevitamine võib näida musta (seda otseses mõttes) maagiana, mille käigus kaks külma ja kõva rauatükki üheks saavad. See on küll keeruline ja räpakas tehnoloogia, kuid hea uudis on, et igaüks saab sellega hakkama!

Õpi puidutöö põhitõdesid, kiirkursus on algajale!

Tegemist on puidutöö kiirkursusega algajale, kelle varasem kokkupuude puiduga on põgus või puudub üldse. Koolitusel õpitakse puitu valima ja sellest väikest tarbeobjekti kavandama.

Õpi sepistama, kiirkursus annab baasoskused algajale!

Mõeldes sepatööle, kangastub paljudele stseen ajaloofilmist, mille tegevus toimub keskajal ja kõik on suitsu ja tahma täis. Tänapäeval pole see nii!

Õpi käsitaftingut, lase oma esimene vaip valla!

Taftingpüstoliga lõnga tulistamine on Tiktokis sündinud trend ja täna on seda meie juures võimalik teha! Tegelikult väga vana tikkimistehnika on tänu elektrilisele püstolile kiire ja kättesaadav, tulemus valmib tundidega ning ettevalmistustööd on minimaalsed.

Õpi kintsugit tegema, anna oma kallitele kildudele uus elu!

Kintsugi on iidne Jaapani parandustehnika, mille käigus purunenud portselan saab uue võimaluse. Traditsiooniliselt on kintsugi puhul kasutatud kulda ja erinevaid looduslikke sideaineid.

Registreerida saab siin: https://forms.gle/WTJyuttuqzZf1ddp7

Rohkem infot emaili teel: info@nakedisland.eu

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.