"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Järsk majanduslangus: üllatus, mis polnud üllatav (0)
06. märts 2023
Foto: Pixabay

Kui Äripäev nimetas teadet Eesti mullu neljanda kvartali 4,1-protsendisest majanduslangusest üllatuseks, siis jääb üle vaid üllatuda, et see on majandusväljaande jaoks üllatus.

Suure languse võrreldes aasta varasema ajaga ehk 2021. a neljanda kvartaliga tõi kaasa tegevuse vähenemine kinnisvaras, ehituses, töötlevas tööstuses ja kaubanduses. Tarbijad on ju maksnud ainuüksi elektri eest mullu 830 mln eurot rohkem kui 2021. See on üüratu summa, aga eraldi on veel gaasi kallinemine jms.

Nõnda nagu kommenteeris üks rahandusministeeriumi asjatundjatest Erki Lõhmuste, on kõige selgemalt avaldunud energiakriisiga kaasnenud hinnatõus inimeste ostujõu languses. Palgatulu kasvas eelmisel aastal küll 14%, kuid 19%-lise hinnatõusu juures tähendab see viieprotsendilist tarbimisvõime langust.  Mitmed analüütikud on aga varem väitnud, et majanduslangust on tegelikkuses raske tunnetada – muuhulgas põhjusel, et inimesed kasutavad tarbimiseks lisaks sissetulekutele sääste.

Osaliselt on see muidugi tingitud inflatsioonist, sest kellel pole piisavalt kapitali suurteks investeeringuteks nagu kinnisvara ost, need näevad mõtet raha rohkem lihtsalt esemetesse paigutada, kui lasta sel lihtsalt ära sulada.

Nagu märkis SEB analüütik Mihkel Nestor, on murekoht ka Põhjamaade kehv majandusseis. Sealne kinnisvarasektor praegu kiratseb, mis on viinud tellimused tööstuses väga madalale. Ehitusturg on seal jäänud väga-väga vaikseks, aga paljude Eesti ehitusettevõtete jaoks on see olnud peamine turg, kus oma kaupa müüakse. Sealne taastumine ei toimu kindlasti kiiresti, vaid võib võtta aasta-kaks. Teoreetiliselt võiks meie majandusel hakata paremini minema aasta lõpus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.