"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mihhail Kõlvart: niru valimistulemuse eest vastutab kogu juhatus (3)
06. märts 2023
Dmitri Povilaitis

Keskerakondlasest Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul vastutab erakonna kehva valimistulemuse eest lisaks esimees Jüri Ratasele ka kogu juhatus, kaasa arvatud tema ise.

«Ei saa öelda, et Jüri on süüdi. Poliitika on meeskonnamäng ja minu esimene järeldus ei ole, et tuleb erakonnale uus juht valida. Loomulikult ma ei ole erakonna tulemusega rahul, kuid ei ole üht aspekti, mida ebaõnnestumisel välja tuua. Me elame kriiside ajal. Ratase valitsus sai esimese kriisi ajal hästi hakkama, kuid opositsioonis ei suutnud me anda signaali, mida me saame pakkuda,» ütles Kõlvart Postimehe valimisstuudios.

Reformierakond sidus oma valimiskampaanias kokku EKRE, Keskerakonna ja Isamaa, öeldes, et kui Reformierakond võimule ei saa, tuleb EKREIKE (EKRE, Isamaa ja Keskerakonna koalitsioon). «Mina ei pea tõestama, et ma pole EKRE ideoloogia pooldaja,» kommenteeris Kõlvart.

Samas märkis ta, et Reformierakond on sildistanud kõik EKRE valijad äärmuslasteks. «See pole normaalne, et üks ühiskonna osa on kuulutatud meie vaenlasteks. EKRE ei ole ainult Martin Helme, väga palju Eesti inimesi toetab seda erakonda. Kuidas saab peaminister öelda, et see ühiskonna osa on radikaalid ja meie vaenlased? Kui tulevad rasked ajad ja me peame olema koos, mida me siis neile ütleme?» küsis Kõlvart.

Tema  sõnul on väga suur tõenäosus, et EKRE ja Keskerakond jäävad uuest koalitsioonist välja.

«Kes kuuluvad uude koalitsiooni, selle valiku teeb Reformierakond. Enne valimisi anti selge signaal, kes on Reformierakonna vaenlased. Homme on keeruline anda ühiskonnale signaal, et hakkame nendega koostööd tegema. Ülehomme juba saab seda teha, aga homme mitte,» ütles Kõlvart.

Ta lisas, et ei lähe riigikogusse ja jääb Tallinna linnapeaks. «Ma ütlesin selle kohe kampaania alguses välja. Ma usun, et minust on linnapeana rohkem kasu,» ütles Kõlvart.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ei ole kogu juhatus süüdi
6. märts 2023 22:35
on süüdi mitmed liikmed , kes tekitasid oma käitumisega pikema aja jooksul "nähtusi". Reformi võitu aitas tõsta sõda , sest ärikad selle varjus on ju himustamas tohutu äri õitsengut Ukrainas. Tegemist on kaudse ettemaksuga ja osaliselt valimisreklaamis positsiooni kasutamise täheldamine, mille vastu jutu poolest aina REF võitles See ongi vastus, sest Eesti elu on jäänud kogu Reformi poolt udupildiks.
Oda
6. märts 2023 09:57
Teistsuguse valimistulemuse korral oleks erakonna tulevik olnud hämar, isegi koalitsioonis vähema liikmena osaledes. Nüüd aga on uuenemise perspektiiv ja tallinlastest keskerakondlased on edasiviiv jõud. Valimised võitsid hüpoteegipidajad, ehk siis siinne (põhjamaine) "suur raha". KE lubas astmelist tulumaksu ja lootis hüpoteegiga kaetud kodus eluasemelaenu hambad ristis maksvate kaasmaalaste poolehoidu. Naeruväärne lihtsameelsus. RE-st loodetakse: "las jääda kõik kuis oli, las jääda kõik kuis on". Võitsidki ja ülekaalukalt. Nüüd on KE suur võimalus sisemiseks ümbersünniks. Erakonna, ka riigikogu KE fraktsiooni, seest tõusetuvad uued eestvedajad kes määratlevad uue klassipositsiooni ja uue ideoloogia. Algusaegade klassimääratlus on minevikuhõnguline ja ideoloogia puudub erakonnal täna täielikult. Kodanliku demokraatia olemus tuleb risust puhtaks teha ja altarile upitada. Ajalooline pärand, kellest ning millest juhinduda, on olemas. Pean silmas läinud sajandi alguseaegseid riigituuma Eestimaa kubermangu saadikuid, nende huvigruppe ja ideoloogiaid, mida esindasid esseerid ja kadetid. Poska, Lender, Savisaar, Kõlvart ja muidugi tõusetuvad liidrid. Valimistulemus avas tee keskerakonna uuestisünniks.
Reha
6. märts 2023 10:29
Paneb muigama see ümbersünni jutt! Tuletaks meelde, et KE alles sündis mõni aastat tagasi ümber, kui pikaajaline ja peremeeste soovide suhtes kurdimast kurdimale liidrile välisreisil viibides väidetavalt ühe välismaise eriteenistuse töötaja poolt seal lihasööjabakter õnnestus sokutada ja nii ta mitte küll otseselt kohe likvideerida, kuid siiski lõpuks suure ja aastaid kestnud pingutamise peale erakonna aktiivsest juhtimisest kõrvaldada ja erakonnas nn. "isatapjateks" kutsutute poolt paleepööre sooritada suudeti. Ja nüüd, kus see ilmselt lõpuks ka kõige kõvapäisemate kunagiste erakonna toetajateni on jõudnud, on nad ka ilmselt ümbersündinud KE toetamisest lõpuks loobunud, kuna see enam nende omaaegsetele ootustele ei vasta vaid meenutab juba lihtsalt üht osa omaaegsele SDV sarnanevast mitmeparteisüsteemist, kelle ainsaks ülesandeks on aidata luua illusiooni tõelisest rahvademokraatiast. Ning palju meie poliitikud ka "ümber ei sünniks" oma tõelist olemust see neil peita ei aita, veel vähem sellest vabaneda ja neile kes vähegi oma peaga toimuvat analüüsima võimelised, on see sama selge kui see, et päike tõuseb alati idast ja loojub läänes.