"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO Koolilaste vaimne tervis hakkab järsult halvenema põhikooli alguses. Miks? (1)
07. märts 2023

Värske Eesti inimarengu aruande järgi on koolilaste seas vaimne tervis kõige kehvem põhikooli lõpetavatel tüdrukutel, kellest iga kolmas ütleb, et on sagedasti kimpus kurvameelsusega.

Põhjuseid, mis noorte vaimset tervist mõjutavad, võib loetlema jäädagi. Küll aga peegeldub Tallinna koolitervishoiu psühhosotsiaalse küsimustiku tulemusest, et praegu on varasemast rohkem koolilastele kinnisidee just see, et nad nii koolis kui ka mujal annaksid endast alati maksimumi.

„Mul tuli üks tüdruk meelde, kes ütles, et talle väga meeldib koolis ja ta on väga rahul õpetajate ja klassikaaslastega, aga temas tekitab pinget see, et trennis nõutakse temalt liiga palju jõudmiseks järgmisse gruppi. Ta peab olema veel parem,“ sõnas vaimse tervise õde Ragne Läheb.

Inimarengu aruande järgi on algklasside õpilaste heaolu Eestis väga kõrge. Järsk langus algab põhikooli alguses, mis iga õppeaastaga üha süveneb. Võrreldes teiste Euroopa riikidega on meie põhikooli õpilased ühed nukramad.

Kui vaadata põhikooli ajale tagasi, siis milline periood oli õpilasele kõige rõõmsam? „9. klass oli kõige rõõmsam,“ ütles Renee. “Siis oli kõige lõbusam ja parem klass. Olid ka mõned õpetajad, kes ikka tahtsid õpetada. Nad tundsid rõõmu sellest ning ka suhtlesid õpilastega. Aga olid ka mõned õpetajad, kes panid sind end halvasti tundma.“

Anni sõnas, et talle meeldis algklassides rohkem, sest siis tehti koos lõbusaid asju, kuid nüüd lõpuklassis õpitakse rohkem. Laura märkis, et praegu, kui õppida tuleb rohkem, on talle meelepärasem.

Suurimad noorte heaolu puudutavad languskohad lähevad kokku ajaga, mil toimuvad järsud muutused koolisüsteemis või on ees pingeline eksamiperiood.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

sest
12. märts 2023 01:55
Põhikoolis jõuab lastele pärale, et Eestis on individualistlik edu kõige tähtsam