"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Naiste vaimne tasakaal eeldab igapäevast tööd iseendaga, Kristiine ja Rocca al Mare keskustes toimuvad naistepäeva erisündmused (0)
07. märts 2023
Foto: Scanpix

Keerulised ajad maailmas, naiste erinevad rollid ühiskonnas ja kõrged ootused iseendale on tekitanud olukorra, kus naistel on keeruline leida meelerahu. Eksperdid selgitavad, millised on märgid, et vaimne tasakaal naises on paigast ning kuidas kaotatud rahulolu taas leida.

“Praegused keerulised ja ebakindlad ajad on viinud olukorrani, kus negatiivsust, hirmu ja teadmatust on väga paljude naistel. Lisaks tihe konkurents tööturul, suured ootused iseendale ja võimatuna näivate eesmärkide seadmine on üheks oluliseks põhjuseks, mis on iseenda heaolu ja vaimse tasakaalu teisejärguliseks muutnud,” rääkis KOHIN kogukonna looja ja koolitaja Milli Maier-Veske.

Tema sõnul mõjutab naiste sisemist rahulolu ka tohutu infoküllus ja sotsiaalmeedia laialdane levik . “Ühelt poolt on loomulik, et võrdleme end üksteisega, kuid eneselegi märkamatult on sotsiaalmeedia loonud soodsa aluse selleks, et märkame eelkõige neid aspekte, mis on meie hinnangul teistel paremini kui meil. On selleks siis ilusamad riided, välimus, kodu vms. Mida interaktiivsemaks ja sõltuvust tekitavamaks sotsiaalmeedia muutub, seda suuremaks kujuneb ka võrdlemisest tulenev negatiivne mõju. On selgelt näha, et sotsiaalmeedia levikuga on massiliselt tõusnud vaimse tervisega seotud probleemid: depressioon, ärevus, negatiivse kehapildi kuvand ja söömishäired. Seda kahjuks eriti palju noorte inimeste seas” selgitas Maier-Veske.

Peaasi.ee koolitaja ja psühholoog Elina Kivinukk rõõmustas, et üha rohkem räägitakse naiste rollist ja heaolust, sest see viib selleni, et inimesed märkaksid ka oma probleeme rohkem. “Näiteks Covid-19 ajal teadvustati ühiskonnas tugevalt, et naistele langes mitmekordne koormus seoses laste õpetamise ja samal ajal töötamisega. See on väga oluline, et tekiks avalik arutelu, kuidas naiste rolli väärtustatakse ning kuidas nende igapäevast koormust heaolu nimel hajutada,”sõnas Kivinukk.

Ta soovitas keerulistes olukordades mõelda hetkedele, mil enesetunne oli parem. “Tasub mõelda sinna hetke tagasi ja tuletada endale meelde, kuidas ma siis ennast tundsin või käitusin. Võib-olla peitub saladus lihtsates asjades, näiteks tegin sel ajal rohkem trenni või toitusin tervislikumalt – oluline on väikeste muutuste märkamine,” soovitas Peaasi.ee psühholoog.

Rahulolu loomine algab seestpoolt

KOHIN kogukonna kaaslooja Kadi Oja hinnangul on samuti sisemise rahu leidmisel olulisel kohal väikeste hetkede märkamine. “Esmalt teadmine, et meil endal on võime muuta igat olukorda, igal hetkel. Teiseks tuleb osata olla tänulik oma lähedaste inimeste üle ja olla iga päev kohal elu lihtsates rõõmudes. Soovitame kuulata ja küsida iseendalt, et mis sulle just täna seda rahulolu tekitab ja seada oma eesmärke sellest tulenevalt. Rahuolu loomine algab seestpoolt välja ja mida vähem me keskendume teiste inimeste eesmärkidele, seda lihtsam on meil leida oma tee ja suund,” lausus Oja.

KOHIN kogukonna looja kirjeldas, et igapäevase heaolu loomiseks on tohutult võimalusi ja tehnikaid, et leida just enda jaoks sobivad lahendused. “Tee kindlaks, mis põhjustab sinus rahulolematust ja võta enda jaoks aega, et sellele küsimusele sügavamalt otsa vaadata. Kui suudame tuvastada rahulolematuse põhjuse, siis oleme juba väga suure sammu positiivses suunas teinud,” selgitas Oja.

Tema sõnul on see on ka üks põhjustest, miks KOHIN kogukond ellu kutsuti – KOHINA eesmärk on luua võimalusi inimestevaheliseks päris suhtluseks ja kogukonna tunde loomiseks. Oja nentis, et inimene on sotsiaalne olend ning me kõik tahame tunda, et meid nähakse, kuuldakse ja et me pole üksi.

KOHIN kogukonna looja Milli Maier-Veske soovitas, et kui tunned, et vaimne tasakaal on häiritud ja ei oska valida enda jaoks sobivaid vaimse tervise praktikaid, siis tasub uurida, mida räägivad sel teemal erinevad eksperdid. Ta soovitas keerulises olukorras endalt küsida järgnevaid küsimusi, et paremini endast selgust saada.

Küsi endalt:

  1. Kas ma magan piisavalt?
  2. Kas ma veedan liiga palju aega ekraani taga?
  3. Kas ma söön piisavalt täisväärtuslikku toitu?
  4. Kas inimesed, kellega ma suhtlen on positiivsed, inspireerivad ja minu jaoks olemas?
  5. Kas ma liigun iga päev piisavalt?
  6. Kas tunnen rõõmu lihtsatest asjadest oma elus?
  7. Kas ma usun, et toon kellegi teise ellu rõõmu?

Naistepäevasündmustel astuvad üles tuntud psühholoogid ja koolitajad

Kristiine ja Rocca al Mare keskuste turundus- ja kommunikatsioonijuhi Helina Leifi sõnul on eelkirjeldatu ka põhjuseks, miks keskustes naistepäeva ajal just naiste heaolule suunatud üritused korraldatakse. “Naistepäevanädalal toimuvad Rocca al Mare ja Kristiine keskustes tasuta sündmused, mis aitavad naistel kaotatud rahulolu leida või saada juurde teadmiseid ja inspiratsiooni psühholoogidelt ja koolitajatelt, kuidas keerulistes olukordades toime tulla,” sõnas Leif. 

“8. märtsi sündmusel Rocca al Mare keskuses astuvad koos KOHIN kogukonnaga üles spordientusiast ja kirjanik Liis Velsker, suhtenõustaja Tiina Tiitus ja Peaasi.ee koolitaja ja psühholoog Elina Kivinukk. Võttes aluseks rahulolu teema, siis vastavalt iga külalise taustale käsitleme rahulolu olemust erinevatest nurkadest. 11. märtsi sündmus Kristiine keskuses keskendub naiste liikumisele ja tervisele. Üles astuvad unenõustaja Kene Vernik, psühholoog Ülli Kukumägi ja treener Pille-Riin Toomsalu,” kutsus Leif kõiki naistepäevanädala sündmustest osa saama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.