„Meil juba nädal aega käib taotluste vastuvõtt vanematelt, kelle lapsed lähevad meie munitsipaalkoolide esimesse klassi,“ lausus abilinnapea Vadim Belobrovtsev tänasel linnavalitsuse pressikonverentsil. „On rõõm tõdeda, et tänase seisuga on esitatud juba ligi 2800 taotlust. Kokku on meil ligi 4800 koolikohustuslikku ikka jõudvat last. Ehk teisisõnu on tublisti üle poole vanemaid esitanud taotluse.“
Belobrovtsev soovitas taotluse ära teha kõigil vanematel, kelle lapsed esimesse klassi on minemas. „Juhul kui taotlus on esitatud, siis saab Tallinna haridusamet võtta võimalusel arvesse kõik vanema soovid,“ märkis ta. „See puudutab nii õppekeelt kui ka kooli. Loomulikult väga palju sõltub konkreetsete kohtade arvust, ehk ühes koolis võib olla taotlusi rohkem kui kohti ja teises koolis, vastupidi. Nagu ikka, lähtub haridusamet kooli nimetamise protsessi käigus eelkõige elukoha lähedusest, sobivast koolist, õdede-vendade õppimisest samas koolis ja siis võetakse võimalusel arvesse vanemate eelistused. 15. märtsini saab taotlust veel esitada.“
Belobrovtsev kinnitas, et kõik vanemad, kes tahavad esitada taotlust, saavad seda teha kas e-kooli kaudu elektrooniliselt või kui on mingid lisaküsimused, siis kindlasti oodatakse kõiki ka haridusametisse. „Kohapeal meie tublid ametnikud kindlasti aitavad nii konsultatsiooniga kui ka vastustega,“ lausus ta. „Nendele kes esitavad taotluse kooli kaudu, saadetakse konkreetne vastus hiljemalt 20.-ks maiks ja kohapeal paberi peal esitanu saab teate tavapostiga lapse rahvastikuregistrijärgsele aadressile.“
Erahuvikoolide toetused on tõusnud
Belobrovtsev jätkas erahuvikoolide tegevuse toetamise teemal. „Tallinn on aasta-aastalt tõstnud erahuvikoolide toetust,“ märkis ta. „Kui aastal 2017 me erahuvikoole üldse ei toetanud, siis praeguseks on meil juba 40 erahuvikooli, kus käib kokku ligi 8500 õpilast, kellele me anname rohkem kui 327 000 eurot.“
Viimase aasta jooksul on Belobrovtsevi sõnul toimunud kaks olulist muudatust. „Esiteks kindlasti on see summa suurenenud – kui eelmisel aastal oli see 200 000 eurot, siis sellel aastal, nagu ma juba ütlesin, on üle 300 000 euro,“ rääkis ta. „Teine muudatus puudutab õpilaste arvu nendes koolides, kes saavad seda toetust meilt taotleda. Ennem oli nõudeks 100 Tallinna last vanuses 7 kuni 19 aastat. Nüüd on alumine kriteerium 85 last ja sellega lisandus kohe 10 erahuvikooli juurde.“
„Ja veel üks väike muudatus, aga samas hästi oluline ka erahuvikoolide jaoks on see, et kui ennem eraldasime raha, mida oli võimalik kasutada kas õpetajate töötasuna või siis õppevahendite soetamiseks, siis nüüd on lisandunud veel üks hästi oluline viis,“ jätkas Belobrovtsev. „See on majanduskulude katmine. Ma arvan, et vaadates, kui kiiresti need kulud viimastel kuudel on kasvanud, siis see on nende erahuvikoolide jaoks hästi oluline muudatus.“
Toetust saavad ka suvised noortelaagrid
Lisaks saavad Belobrovtsevi sõnul linnalt toetust taotleda ka suviste noortelaagrite korraldajad. „15. märtsini on meil selline võimalus olemas,“ täpsustas ta. „On kaks kriteeriumit – üks on see, et laager peab toimuma Tallinnast väljaspool ja laagri kestvus peaks olema minimaalselt kuus päeva. Mul on hea meel, et me sellel aastal oleme tõstnud toetuse üldsummat rohkem kui 60 protsendi võrra ja praeguse ulatub juba peaaegu 200 000-ni.“
„Iga osaleja kohta me eraldame neli eurot päevas,“ selgitas abilinnapea. „Võrreldes eelmise aastaga on 50 sendi võrra see toetus suurenenud, ehk eelmisel aastal oli kolm ja pool eurot päevas iga lapse või noore peale. Siin on sama vanusepiirang – 7 kuni 19 eluaastat. Kogu vajaliku info leiab linna veebilehelt. Eelmisel aastal võttis sellistest noortelaagritest osa üle 5800 pealinna noort. Ja sellel aastal me loodame, et see number kindlasti ületab juba 6000.“