“Mulle meeldib, et ei pea olema kaheksa tundi arvuti taga, vaid vahepeal saab tulla töökotta ja näha, kuidas asjad päriselt valmivad. Eriti tore on, kui saab ka oma käe nii-öelda mustaks teha,” sõnas keevitusinsener Sandra Kliimann.
Naistepäeva puhul maksab rääkida südikatest naistest, kes on kanda kinnitanud meeste erialadel keevitus- ja puidutöökodades. Kas keevitamiseks ja saagimiseks on vaja mehe jõudu või ongi naistel täpse käega paremad tulemused?
Tallinna külje all Sakumetalli tehases töötavad igapäevaselt sajad keevitamise- ja metallitöödega tegelevad inimesed, kuid töömeesteks neid enam nimetada ei saa. Tänapäeval on keevitajate kinnastes üha sagedamini ka naised.
Sattus metallitööle juhuslikult
Keevitusinsener Sandra Kliimanni jaoks pole metallitöö võõras. Veelgi enam – praeguseks on tema tööülesanne teisi keevitajaid juhendada. Peale Sandra on nende seas eranditult kõik mehed. Turundust tudeerinud Sandra ütleb, et ei unistanud kunagi keevitajatööst, vaid sattus sellele alale juhuslikult. Nüüd naudib naine metallitööd täiel rinnal.
“Mulle meeldib, et ma ei pea olema kaheksa tundi arvuti taga, vaid vahepeal saab tulla töökotta ja näha, kuidas asjad reaalselt valmivad. Eriti tore on, kui saab ka oma käe nii-öelda mustaks teha,” rääkis Sandra. Kutsekooli õpetajad teavad, et kui naisel on ilus käekiri, siis saab temast ka hea keevitaja. “Oluline on pigem käeline liikuvus, mitte jõud. See on puhtalt müüt, et ainult meestest saavad keevitajad.”
Puidu nikerdamine IT-st südamelähedasem
Puidumeister Piret Heinmetsal seevastu on omaenda väike puidutöökoda. “Olen kogu aeg natukene mehisemate aladega tegelenud. Kunagi käisin ka korvpallis,” rääkis Piret. Ehkki alguses huvitas teda hoopis IT, sai ta seda õppides kiiresti aru, et tegelikult see teda ei paelu. Nüüd valmistab Piret puidust seinaskulptuure ja nikerdab väiksemat sorti mööbliga. Tema unistus on saada tisleriks.
Naked Islandi ostukeskuses, kus Pireti töökoda asub, toimuvad muu hulgas ka ekslusiivsed töötoad, kus õpetatakse nii puidutöö kui ka keevitamise algtõdesid. Töökojas on aga ainult naised – mehed on seal vaid koolitajad. Koolitajad leiavad, et naised on oma ametis osavamad ja täpsemad kui mehed. Õppurid aga toonitavad, et nii öelda mehisemad alad on neile nagu loodud.
“On täitsa nõme, et koolis ei saanud nende asjadega tegeleda, vaid pidi käpikuid kuduma,” nentis keevitus- ja puidutöid õppiv Piret. Tema kaasõppur Agnes lisas, et hea on seegi, kui saab kodus majapidamistöödega ise hakkama ega pea mehelt abi küsima.
http://bet-promokod.ru
10. märts 2023 17:20