"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO Noorte suur huvi meditsiinivaldkonna õppimise vastu annab lootust õdede puuduse leevenemiseks tulevikus (0)
09. märts 2023

Kui meile näidati ämmaemanda sünnitusvideot, siis ütlesid kõik teised klassikaaslased, et see olnud üsna rõve. Minul tulid aga hoopis pisarad silma ja tundsin, et just see ongi minu eriala,” rääkis Tallinna Tervishoiukõrgkooli avatud uste päeval gümnasist Lisette.

Tervishoiukõrgkoolid on koolitamas üha rohkem meditsiinipersonali ja paistab, et pole vaja karta, nagu need õppekohad täitmata jääksid. Vähemalt näitas eile (8.03.2023) toimunud Tallinna Tervishoiukõrgkooli avatud uste päev, et noori, kes meediku ametist unistavad, ei heiduta selle töö juures ei kriisid ega ületunnid.

“Meil on gümnaasiumis üks valikkursus, mis toimub haiglas,” rääkis avatud uste päevale tulnud Lisette. “Seal näidati ämmaemanda eriala sünnitusvideot. Kui kõik teised, kes kohal olid, ütlesid, et see, mis seal toimus, olevat olnud natukene rõve, siis minul tulid hoopis pisarad silma ja ma ütlesin, et just see ongi minu eriala.”

Pooled õdedest saavad kätte vaid miinimumi

Lisettet ei hirmuta ka see, et südamelähedaseks saanud valdkonnas pole just kõige kõrgemad palgad, töökoormus seevastu aga suhteliselt suur. Tänase seisuga saab õdede kollektiivlepingu järgi täiskohaga töötav õde minimaalselt kätte veidi all 1300 euro. Aprillis tõuseb praegune miinimum kahekümne protsendi võrra ning järgmisest aastast veel omakorda kümme protsenti.

“Me kõik teame, et õed teevad lisatööd ja loomulikult tõstab see ka nende keskmist töötasu. Samas teame väga hästi sedagi, et erinevate uuringute järgi teenib umbes viiskümmend protsenti õdedest sellegipoolest vaid miinimumi,“ nentis Eesti Õdede Liidu asepresident Gerli Liivet.

Lääne-Tallinna keskhaigla nakkuskliiniku õuendusjuhi Ivar Käsperi sõnul ei pea õe ametisse praegustel aegadel sisse kirjutatud ületunnid, pikad vahetused ja öötöö ilmtingimata reegliks olema. “Tervishoiusüsteem on ääretult mitmekesine. Siin jätkub tegevust absoluutselt igale inimesele,” rääkis Käsper.

Tallinna haiglates tasud ülejäänud maakonnast kõrgemad

Tallinna Tervishoiukõrgkooli avatud uste päeval oli õendusjuhi sõnul noorte inimestega palju juttu ka sellest, mis teha siis, kui kõrval on näiteks väike laps ja öösiti tööl käia ei saa. “Meil on olemas ambulatoorsed keskused, on ka statsionaarsed keskused. See kõik tähendab, et me saame pakkuda ka tavapäraseid, nii-öelda üheksast neljani töökohti.”

Palkade osas joonistub välja, et tunnipalk on miinimumist kõrgem eeskätt nendel õdedel, kes töötavad eratervishoius või esmatasandil. Võrreldes teiste maakonna tervishoiuasutustega on ka Tallinna haiglates tasud kõrgemad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid