"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Märtsipommitamist meenutati mälestusretkega bastionikäikudes (0)
09. märts 2023
Foto: Tallinna Linnamuuseum

Tallinna Linnamuuseum mälestas Tallinna märtsipommitamist 1944. aastal traditsioonilise mälestusretkega, millega liiguti läbi pommivarjenditena toiminud bastionikäikude Harju tänavale ja Raekoja platsi. Muuseumi ajaveeb avaldab sel puhul veebinäitusena ajalooliste fotodega ülevaate vanalinna purustustest.

9. märtsil 2023 möödus 79 aastat Tallinna tabanud massiivsest õhurünnakust, mille maailmasõja päevil korraldas Saksa vägede poolt okupeeritud linnale nõukogude lennuvägi. Rünnak tõi endaga kaasa enneolematuid purustusi, muutes jäädavalt linna nägu ja tuhandete linlaste elu. Tallinna vanalinnas sai enim kannatada Harju tänav, linnapildis üks omapärasemaid ajaloolisi ja arhitektuurseid tervikuid. Tallinna ühele vanimale kaupmeeste ja käsitööliste tänavale oli alates 19. sajandist koondunud linna kaubanduselu ja sellest oli kujunenud linna olulisemaid äripiirkondi. Pärast 9.–10. märtsi ööd oli Harju, Vana-Posti ja Niguliste tänavast enamik hooneid hävinud, rängalt said kannatada ümbritsevad kvartalid.


Retk algab Kiek in de Kökist, kust laskutakse alla bastionikäikudesse, mis Teise maailmasõja päevil teenisid linnaelanikke pommivarjendna. Ekskursioon jätkub piki Harju tänavat Raekoja platsi.

Kiek in de Köki kindlustustekompleksis on märtsipommitamise mälestusüritustest kujunenud traditsioon. Varjendiks kohandatud bastionikäikudes, kuhu suur osa linlasi pommitamise ajal oli varjunud, meenutab ka ekspositsioon tollaseid üleelamisi. 2014. aastal tähistas Tallinna Linnamuuseum märtsipommitamisest 70 aasta möödumist näitusega Kiek in de Köki suurtükitornis. Ajaloolised fotod avasid purustusi Tallinna vanalinnas, kaasaegsete mälestused aitasid luua pilti, mis toimus sellel traagilisel sõjaööl, mida omal ajal nimetati ajalooliseks traumaks – Tallinna Pompejiks.
Taasavaldatud näituse materjalid Tallinna Linnamuuseumi ajaveebis.

Vaata ka Ajateatri installatsiooni „Mälupildid“. Mälestused märtsipommitamise ööst, mis avaldati muuseumi ajaveebis 2021. aastal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.