"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO Vanalinna hariduskolleegiumi noored ehitavad elektrisõidukeid ja unistavad võistlustest (0)
10. märts 2023

„See otseselt ei loe, palju teadmisi sul eelnevalt asja kohta on – tulemegi neid teadmisi ju tegevuse kaudu omandama ja õppima. Kõige tähtsam on ikkagi huvi asja vastu,“ rääkis Vanalinna hariduskolleegiumi õpilane Joonatan Jürisson elektriliste komlektautode kokku panemisest.

Vaata galeriid (34)

Inglismaal asuv Greenpower Education Trust pakub noortele pusimiseks komplektautosid, mida saab valmis ehitada koolis, kolledžis või mujal ning seejärel nende autodega Inglismaal, Greenpoweri korraldatavatel iga-aastastel võistlustel ka võidu sõita.

„Need on väga head mudelid, mille pealt selliseid praktilisi inseneeriateadmisi õppida,“ rääkis Vanalinna hariduskolleegiumi õpilane Joonatan Jürisson. „Ka Eesti võiks selliseid asju kahtlemata korraldada.“

Vabad käed tegevuste osas

Noored valiti mudeli ehitajate meeskonda eeskätt huvi olemasolu korral. „See otseselt ei loe, palju teadmisi sul eelnevalt asja kohta on – tulemegi neid teadmisi ju tegevuse kaudu omandama ja õppima. Kõige tähtsam on ikkagi huvi asja vastu,“ kinnitas Joonatan. Akusid pole õpilase sõnul veel läbi põlenud, aga juhtmeid on küll üksjagu kärssama läinud. „Mingisugust suuremat põlengut pole siiski õnneks olnud,“ lisas Joonatan.

Vanalinna hariduskolleegiumi õpetaja Javier Ortini sõnul õpitakse töö käigus peamiselt seda, kuidas projekti korraldada. „Õpilastele on antud üsna vabad käed selles, kuidas täpselt ja mida teha. Neile on antud väljakutse. Kui tahetakse minna võistlustele sõitma, siis peab ise seda projekti korraldama. Mina lihtsalt juhatan õpilaste tegevust ja aitan probleeme lahendada. Kui on mingi elektroonikaasi, mis pole arusaadav, siis aitan ja selgitan, kuidas näiteks Hall effect sensor või mõni andur töötab. Või kuhu lähevad erinevad transistorid, kuidas neid ühendada ja leida erinevaid andmelehti. Aga noorte ülesandeks on, et nad peavad ise oma meeskonnatööd ja kogu seda projekti tervikuna korraldama.“

Uued õpilased töötavad mudelitega edasi

Greenpower püüab inspireerida noori loodusteaduste, tehnoloogia, tehnika ja matemaatika vallas. Igal aastal võtab programmist osa enam kui kümme tuhat õpilast algkoolieast ülikoolini välja. Nüüd on esmakordselt esindatud ka Vanalinna hariduskolleegiumi noored.

„Järgmine testsõit on meil kavas 26. märtsil,“ rääkis õpilane Joonatan. „Korraldame neid võimalikult tihti. Iga kord, kui autoga sõitma minna saab. Aga pärast, kui oleme võistlustel ära käinud, siis on meil erinevaid valikuid. Mudeleid saab kas edasi täiendada teiste õpilaste poolt või siis võtame need hoopis koost lahti ja anname uutele õpilastele taaskasutusse.“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid