"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Kirjanik Leelo Tungal: Nutitelefonis istumise asemel võiksid vanavanemad lastele vana aja lugusid rääkida (4)
13. märts 2023
Kirjanik Leelo Tungal Foto Mats Õun

Hea on, et pidevalt tegeldakse keele uuendamisega sõnause võistluse kaudu. On veel sõnu, mis tahaksid paremat vastet, olgu või catering. Selline uute sõnade loomine tähendab, et keel on elus ja käib ajaga kaasas. Samas ei tohi unustada meie esivanemate sõnavara.

Ma olen väga õnnelik, et tänavu sai elutööpreemia keeleteadlane Asta Õim, kes on koostanud ka eesti kõnekäändude paksud köited. Seal on meie esivanemate mahlakas sõnavara ja palju mõisteid ja tarkusi. Noored ajakirjanikud võiksid neid uurida, siis nad vast ei kasutaks ka nii palju stampväljendeid ja -sõnu. Mul on kahju, et hakkab kaduma vanavanemate ja lapselaste omavaheline vana aja juttude rääkimine. Nutitelefonist ja arvutist neid lugusid ei leia. Lastel jääb kallis hingeline pärandus saamata. Emakeelepäev on aeg, mil me nende asjade üle peame mõtlema.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ajaloohuviline
17. märts 2023 10:22
Mis vana aja lugusid neil vanavanematel ikka lapselastele rääkida on? See oleks ju puhas nõukogude või mis veel hullem, lausa jubeda inimsööjast Putini propaganda! Neid kes veel Pätsu aegset õnnepõlve mäletaksid, eriti ju enam elus pole. Kuldses Rootsi aegses maises paradiisis elanutest rääkimata!
ajaloolasele....
28. märts 2023 20:26
jätame selle Vene aja välja aga siis on rääkida küll- kuidas praegused suured EV kirjutavad ajalugu ümber ja koolidesse ei jõuagi ajalugu , kus on filmid -dokumentaalid I EV ajast ? Järgmisena võta teadmiseks, et praeguste laste vanemad ja ka vanavanemad on sündinud 1980 aastate teisel poolel , seega siis tegemist on imbetsillidega - kes laialt ainult õigusi teavad, narkots, seks, porno, jook, keelata ei tohi jne. Neil polegi huvi - ka nende vanemad on ühel enamusel pestud teatud erakonna poolt , kes ütles: Vaadake mu suule! Isikukultus 17 ja rohkem aastat ühe erakonna valitsemisest vaesusesse ja teiseks , VARASTAMINE ning kelmuste kiitmine meedia poolt , üha ilmuvad ka lood - allmaailma tegelastest .... Kolmandaks - vaata, kuidas on tekkinud tätoveerituid - Jäledused ja lisaks korrastamata habemikud - Jälkused . See näitab harimatust ajus. Juba seegi näitab praegust ühiskonda - kus tatikas teeb omale tätoveeringuid ja kodus keegi ei tea ?! - Pärast nõutakse tätoveerija kinnipanekut kui ärakasutajat. See on aju puudulikkus! - kes nimetavad ennast mees ja naine ehk siis perekond? Nad ei tea peale golõi seksi midagi.... Suva.
kuulaja
14. märts 2023 18:29
https://www.youtube.com/watch?v=Nnhdd-C1sAs
kahjuks nii on
14. märts 2023 01:06
nad ei tea Tulelondist midagi.