"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Vanalinna kooli noored ehitavad elektriautosid ja unistavad võistlustest (0)
13. märts 2023
Vanalinna hariduskolleegiumi õpetaja Javier Ortin õpilasi elektriauto kokkupanekul juhendamas Foto Aleksandr Gužov

“See otseselt ei loe, palju teadmisi sul eelnevalt asja kohta on – tulemegi neid teadmisi ju tegevuse kaudu omandama ja õppima. Kõige tähtsam on ikkagi huvi asja vastu,” rääkis Vanalinna hariduskolleegiumi õpilane Joonatan Jürisson elektriliste komplektautode kokku panemisest.

Vaata galeriid (34)

Inglismaal asuv Greenpower Education Trust pakub noortele pusimiseks autoosade komplekte, millest saab koolis, kolledžis või mujal valmis ehitada elektriauto ning seejärel nendega Inglismaal Greenpoweri korraldatavatel iga-aastastel võistlustel ka võidu sõita.
“Need on väga head mudelid, mille pealt selliseid praktilisi inseneeriateadmisi õppida,” rääkis Vanalinna hariduskolleegiumi õpilane Joonatan Jürisson. “Ka Eesti võiks selliseid asju kahtlemata korraldada.”

Vabad käed tegevuste osas

Noored valiti mudeliehitajate meeskonda eeskätt huvi olemasolu korral. “See otseselt ei loe, palju teadmisi sul eelnevalt asja kohta on – tulemegi neid teadmisi ju tegevuse kaudu omandama ja õppima. Kõige tähtsam on ikkagi huvi olemasolu,” kinnitas Joonatan. Akusid pole õpilase sõnul veel läbi põlenud, aga juhtmeid on küll üksjagu kärssama läinud.
Vanalinna hariduskolleegiumi õpetaja Javier Ortini sõnul õpitakse töö käigus peamiselt seda, kuidas projekti korraldada. “Õpilastele on antud üsna vabad käed selles, kuidas täpselt ja mida teha. Neile on antud väljakutse. Kui tahetakse minna võistlustele sõitma, siis peab ise seda projekti korraldama. Mina lihtsalt juhatan õpilaste tegevust ja aitan probleeme lahendada. Kui on mingi elektroonikaasi, mis pole arusaadav, siis aitan ja selgitan, kuidas näiteks Hall effect sensor või mõni andur töötab. Või kuhu lähevad eri transistorid, kuidas neid ühendada ja leida andmelehti. Aga noorte ülesanne on ise meeskonnatööd ja kogu seda projekti tervikuna korraldada.”

Uued õpilased töötavad mudelitega edasi

Greenpower püüab inspireerida noori loodusteaduste, tehnoloogia, tehnika ja matemaatika vallas. Igal aastal võtab programmist osa enam kui 10 000 õpilast algkoolieast ülikoolini välja. Nüüd on esmakordselt esindatud ka Vanalinna hariduskolleegiumi noored.
“Järgmine testsõit on meil kavas 26. märtsil,” lausus Joonatan. “Korraldame neid võimalikult tihti. Iga kord, kui autoga sõitma minna saab. Aga pärast, kui oleme võistlustel ära käinud, on meil eri valikuid. Kas täiendavad teised õpilased mudeleid edasi või siis võtame need hoopis koost lahti ja anname uutele õpilastele taaskasutusse.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.