"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Swedbanki uuring Eesti elanike finantstervise seis on pingeline. Iga teine eestlane sõltub majanduslikult oma lähedastest ja toetustest (2)
14. märts 2023
Foto Pixabay

Swedbanki finantstervise indeksi uuringu järgi halvendavad Eesti elanike finantstervist vähesed säästud, puudulik turvavõrgustik ja ebakindlustunne pensionipõlves ning iga teine eestlane sõltub majanduslikult oma lähedastest ja toetustest.

Swedbanki rahvusvahelise finantstervise indeksi eesmärk on mõõta Eesti, Läti, Leedu ja Rootsi ühiskondade finantsvõimekust ja -teadmisi. Finantstervis tähendab inimeste ja leibkondade võimet tulla igapäevaselt toime oma rahaliste kohustustega ja saavutada pikemaajalisi eesmärke ning teadmisi ja oskuseid kasutada oma raha targalt ja enesekindlalt. Indeksi väärtused on vahemikus 0–100, kus üle 60 punkti osutab heale finantstervisele. 0–39 punkti näitab haavatavat finantstervist, 40–59 pingelist finantstervist, 60–79 head finantstervist ja 80–100 tugevat finantstervist, teatas pank.

Eesti elanikel on vähe sääste

Uuringu järgi on Eesti elanike finantstervise indeks 50, mis osutab pingelisele finantstervisele. Madala tulemuse peamised põhjused on Eesti elanike vähesed säästud, turvavõrgustiku puudumine ning ebakindlustunne pensionipõlvele mõeldes. Vaid 29 protsendil elanikel on rahatagavara, mis on vähemalt leibkonna kolme kuu sissetuleku suurune. Veerand elanikke ei ole finantsiliselt valmis ootamatuteks olukordadeks, sest nad ei ole kindlustanud oma vara ega elu.

Ühtlasi on eestlased tuleviku suhtes pessimistlikud: üle 40 protsendi elanikke pole üldse kindlad, kas nende säästudest piisab selleks, et hoida soovitud elukvaliteeti pärast pensionile jäämist. Vaid 20 protsenti peab oma majanduslikku olukorda turvaliseks ja koguni 40 protsenti ebaturvaliseks. Iga teine Eesti elanik tunneb, et sõltub majanduslikult oma lähedastest ja riiklikest toetustest.

Eri vanuserühmade finantstervis suuresti ei erine, küll on mõnevõrra haavatavamad 18–29- ja 50–59-aastased ning pensionärid, kellest koguni 44 protsenti on haavatava finantstervisega. Suuremad erinevused ilmnevad aga meeste ja naiste vahel. Hea või tugeva finantstervisega elanike rühmadesse liigitus 43 protsenti mehi ja 36 protsenti naisi, haavatava finantstervisega mehi on 28 protsenti ja naisi 37 protsenti.

Balti riikides on sarnane olukord

Samas on Eesti elanike finantsteadmised paremad kui nende finantsvõimekus. Vanusegruppide võrdluses on teadmised parimad 30–39-aastaste seas ja kõige kehvemad 18–29-aastaste seas. “Uuringust ilmneb ka sissetulekute seos finantsteadlikkusega: mida suurem on sissetulek, seda paremad on finantsteadmised. Siit saab järeldada, et paremad finantsteadmised aitavad kaasa ka suurema sissetuleku teenimisele,” leiab Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Kati Voomets.

Balti riikides on elanike finantstervise tase üsna sarnane. Kõige tugevam on see Leedus, kus finantstervise indeks on 51, Eestis 50 ning Lätis 44. Võrreldes Balti riikidega on Rootsis elanike finantstervise indeks tunduvalt kõrgem, 72.

Swedbanki finantstervise indeks on koostatud ÜRO finantstervise definitsiooni põhjal ning see mõõdab kahte aspekti: finantsteadmisi ja finantsvõimekust. Finantsteadmiste mõõtmine põhineb viiel ülemaailmselt standardiseeritud finantskirjaoskuse küsimusel, mille on välja töötanud finantskirjaoskuse uuringute ja poliitika keskus Global Financial Literacy Excellence Center. Finantsvõimekuse küsimused põhinevad Swedbanki ulatuslikel tarbijauuringutel ning on inspireeritud The Financial Health Networki ja USA tarbijakaitseameti uuringutest.

Nelja riigi elanikkonna finantstervise mõõtmiseks küsitleti 2023. aasta jaanuaris kokku 4003 elanikku. Eestist osales 1001 elanikku vanuses 16–75 eluaastat.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kahtlased küsitlused
14. märts 2023 12:47
Mind pole eales küsitlustesse kaasatud.
hm
14. märts 2023 23:43
Mõtlesin just sama. Keda küll huvitav küsitletakse?