"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Veipimine on muutunud koolinoorte seas üha populaarsemaks. Noorimad vahele jääjad on isegi esimese klassi lapsed (0)
14. märts 2023

Veipimine on muutunud koolinoorte seas üha populaarsemaks ning paraku on noorimad vahele jääjad isegi esimese klassi lapsed. Viimasest kooliõpilaste tervisekäitumise uuringust selgub, et kolmandik õpilastest on e-sigarit proovinud.

Tähelepanuväärne on ka see, et aktiivsemad veipijad on tüdrukud. Eriti kurb on, et see pealtnäha süütu pahe saab omaseks üha noorematele, rääkis põhikooli õpetaja Riin: “Tahetakse lihtsalt sellist kuuluvuse- või kambatunnet. Sageli on jäädud vahele, kui on pilte tehtud, et teistele tõestada, et ma olen selles osalenud ja ma nüüd ka kuulun sellesse punti.”

Kui suitsetamise kahjulikkusest on enamik lapsevanemaid teadlikud, siis veipimine oma meeldiva lõhnaga võib Tervise Arengu Instituudi alkoholi ja tubaka valdkonna juhi Anneli Sammeli sõnul tunduda paraku küllaltki süütu.

“See ongi selle asja juures see väike saatan,” rääkis ta. “See on tarvitamisel magus ja mitte vastik. Nii sissehingatav kemikaalide segu kui ka nikotiin on tervisele väga kahjulikud. See tekitab lastes ärrituvust, lapsed on ärevamad, magavad halvasti. Ta on ikkagi psühhoaktiivne aine ja stimulant, nii et ta mitte kuidagi ei rahusta.”

Õpetaja Riin rääkis, et koolipersonal peab paraku tihti veipimisele jälile jõudmiseks tegema korralikku detektiivitööd. “Me avastame lõhna järgi. Siis võtame appi kaamerasalvestised ja hakkamegi tuvastama,” lausus ta.

Sammel soovitab vanematel teatud tunnuseid märgata. “Kui lapse juustel või asjade juures on selline ootamatu magus lõhn juures, tasub pöörata tähelepanu,” rääkis ta. “Tuleks vaadata lapse sahtlitesse, prügikastidesse, kas seal on imelikku päritolu prügi.”

Noored ise meenutavad, et e-sigaretti tutvustasid neile veidi vanemad noored, harjumuse juurde jäädi ikka soovist kuuluda ja suuremate eeskujude silmis tõusta. Lapsed leiavad, et kõige efektiivsemalt saavad vanemad neid e-sigarist loobuma panna rahumeelselt üha uuesti selle pealtnäha süütu uimasti kahjulikke mõjusid selgitades.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid