"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
ainult täna veel Esimesse klassi astumise taotlust saab esitada 15. märtsini (0)
15. märts 2023
Albert Truuväärt

Kui taotlus on esitatud, saab linna haridusamet võtta võimalusel arvesse kõik vanema soovid.

Tallinnas läheb tänavu esimesse klassi 4800 last. Abilinnapea Vadim Belobrovtsev soovitas taotluse ära teha kõigil vanematel, kelle laps on kooliteed alustamas. “Kui taotlus on esitatud, saab haridusamet võtta võimalusel arvesse kõik vanema soovid,” märkis ta. “See puudutab nii õppekeelt kui ka kooli. Loomulikult sõltub väga palju konkreetsete kohtade arvust, ehk ühes koolis võib olla taotlusi rohkem kui kohti ja teises koolis vastupidi. Nagu ikka, lähtub haridusamet kooli nimetamise protsessi käigus eelkõige elukoha lähedusest, sobivast koolist, õdede-vendade õppimisest samas koolis, ja siis võetakse võimalusel arvesse vanemate eelistused. 15. märtsini saab taotlust veel esitada.”

Taotluse saab mugavalt ja kiiresti teha veebilehel

Taotluse saab mugavalt ja kiiresti teha veebilehel ekool.eu, paberil taotlusi võtab vastu Tallinna Haridusamet (Estonia pst 5a). Nii eKooli kaudu kui ka paberil esitatud taotlused vaadatakse läbi alates 16. märtsist. Kui taotlus on esitatud eKoolis, saab vanem teate lapsele määratud koolist e-posti aadressile hiljemalt 20. maiks. Kui taotlus on esitatud paberil, saadetakse teade postiga lapse rahvastikuregistrijärgsele aadressile.

Koolide määramisel arvestatakse põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse ning Tallinna linnas kehtiva korra alusel eelkõige elukoha lähedust koolile ja õdede-vendade õppimist samas koolis, võimalusel ka vanemate soove. Kui mõnda kooli soovijaid on rohkem, kui koolil on õppekohti, arvestatakse elukohaandmete registreerimise aega. 

Taotlus tasub vanematel kindlasti esitada, sest see annab kooli määramiseks vajalikku infot soovitud õppekeelest ja pere teiste laste õppimisest samas koolis. Kui taotlust ei ole esitatud, määratakse kool lapse rahvastikuregistrijärgse elukoha-aadressi alusel.

Vanema soovil võib kooli astuda ka 6-aastane laps. Sel juhul tuleb koos taotlusega esitada koolivalmidust tõendav dokument. 6-aastaselapse koolitulekust tuleb Tallinna Haridusametit teavitada hiljemalt 1. mail 2023.

Lapsevanematel, kelle lapsed on 1. märtsiks saanud koolikoha ülelinnalise vastuvõtuga koolis, ei ole vaja enam taotlust esitada.

Tallinna Haridusamet (Estonia pst 5a, 10143 Tallinn) on avatud: esmaspäeval 8.15–17.45; teisipäevast neljapäevani 8.15–16.45 ja reedel 8.15–15.45.  

Põhjalikum info esimesse klassi astumisest 

Erahuvikoolide toetused on tõusnud

Belobrovtsev lausus, et Tallinn on aasta-aastalt tõstnud erahuvikoolide toetust. “Kui aastal 2017 ei toetanud me erahuvikoole üldse, siis praeguseks on meil juba 40 erahuvikooli, kus käib kokku ligi 8500 õpilast, kellele me anname rohkem kui 327 000 eurot,” lausus ta.
Viimase aasta jooksul on Belobrovtsevi sõnul toimunud kaks olulist muudatust. “Esiteks on see summa kindlasti suurenenud – kui eelmisel aastal maksti kokku 200 000 eurot, siis sel aastal üle 300 000 euro,” rääkis ta. “Teine muudatus puudutab õpilaste arvu nendes koolides, kes saavad seda toetust meilt taotleda. Varem oli nõudeks sada Tallinna last vanuses 7-19 aastat. Nüüd on alumine kriteerium 85 last ja sellega lisandus kohe kümme erahuvikooli. Ja veel üks väike muudatus, aga samas hästi oluline ka erahuvikoolide jaoks on see, et kui enne võis eraldatud raha kasutada kas õpetajate töötasuks või siis õppevahendite soetamiseks, siis nüüd on lisandunud veel üks hästi oluline võimalus – majanduskulude katmine. Kui vaadata, kui kiiresti on need kulud viimastel kuudel kasvanud, on see erahuvikoolide jaoks hästi oluline muudatus.”

Toetust saavad ka suvised noortelaagrid

Lisaks saavad Belobrovtsevi sõnul linnalt toetust taotleda suviste noortelaagrite korraldajad. “15. märtsini on meil selline võimalus olemas,” täpsustas ta. “On kaks kriteeriumit – laager peab toimuma Tallinnast väljaspool ja kestma minimaalselt kuus päeva. Mul on hea meel, et me oleme sel aastal tõstnud toetuse üldsummat rohkem kui 60% protsendi võrra ja praegu ulatub juba peaaegu 200 000 euroni. Iga osaleja kohta eraldame neli eurot päevas ehk 50 senti rohkem kui mullu. Siin on sama vanusepiirang 7–19 eluaastat.”
Kogu leiab linna veebilehelt. Eelmisel aastal võttis sellistest noortelaagritest osa üle 5800 pealinna noort, sel aastal peaks nende arv ületama juba 6000.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.