"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler rahustab: Silicon Valley Banki makseraskused meie pangandust otseselt ei mõjuta (1)
15. märts 2023
Foto Scanpix

Eesti pangandussektoril puuduvad seosed USA Silicon Valley Bankiga ning selle makseraskused meie pangandust otseselt ei mõjuta. SVB tegutses iduettevõtjate laenuandjana,“ ütles Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.

Küll aga Finantsinspektsioon jälgib tähelepanelikult iduettevõtjaid rahastanud USA krediidiasutuse SVB makseraskustega seoses toimuvat. „Eesti pangandus on stabiilne, konservatiivse äriplaaniga, püsiva tulubaasiga, hästi juhitud, kõrgelt kapitaliseeritud ja suurte puhvritega. See kaitseb hoiustajaid,“ rahustas Kessler inimesi.

Eesti pankadel on oluliselt traditsioonilisem ärimudel. Kessler kirjeldas, et meie pankade peamiseks tuluallikaks olev laenuportfell on väga kõrge kvaliteediga. Mittetöötavad laenud (NPL) moodustavad 0,8% pankade laenuportfellist, mis on madalaim Euroopas. NPL-ide tase on Eesti panganduses ajalooliselt kõige madalamal tasemel.

SVB maksevõimele mõjus aga negatiivselt võlakirjade hindade muutus (tururisk). Eesti pangad ei osta arvestataval määral võlakirju ega võta muud arvestatavat tururiski. „Eesti pangandussektori investeeringud võlakirjadesse moodustasid 4,4% varadest, millest ainult 1,85% varadest on paigutatud tururiskile avatud võlakirjadesse,“ märkis Finantsinspektsiooni juht.

Eestis hoiused tagatud

Ta tõi esile, et Finantsinspektsioon nõudis koostöös Euroopa Keskpangaga 2022. aasta riskihindamise baasil pankade käest täiendavate omavahendite puhvri hoidmist, mis moodustasid 1,7% varadest ehk 830 miljonit eurot. „Pangad täitsid kõik kapitalinõuded varuga ning see võimaldab sektoris tervikuna kanda märkimisväärseid kahjumeid, kui riskid peaksid realiseeruma.“

Eesti pangandussektor on tervikuna hästi kapitaliseeritud. Esimese taseme põhiomavahendite suhtarv oli 2022. aasta lõpus 20,75%. See on Euroopa üks kõrgemaid selle näitaja tasemeid.

Pankade vastupanuvõimet riskidele suurendab kasumlik tegutsemine. 2022. aastal teenis sektor 583 miljonit eurot puhaskasumit, mis moodustab 1,2% pankade varadest. „Jooksvalt teenitavad kasumid on esimeseks kaitsepuhvriks, mida on võimalik kasutada võimalike kahjude katteks. Hoiused Eesti pankades on kindlustatud tagatisfondi poolt täies ulatuses, kuid mitte suuremas kui 100 000 euro suuruses summas,“ kinnitas Kessler.

Turvalised partnerid

SEB Panga finantsjuhtimise ja operatsioonide valdkonna juhi ning juhatuse liikme Eve Kümniku sõnul näitab Silicon Valley Bank’i juhtum, kui olulised on majandusele tugevad pangad. „Ka ühe panga likviidsuskriis võib tekitada ahelreaktsiooni, mis tõstatab küsimusi ka teisel pool maakera. Hetkel me ei näe, et SVB ahelreaktsioon oleks jõudnud mingil moel meie klientideni,“ lausus ta.

Kümnik selgitas, et SVB murede algpõhjus seisnes selles, et pank oli investeerinud pikaajalistesse võlakirjadesse, mille hetkeväärtust ei näidatud selle tegelikus hetke väärtuses. Võlakirjade osakaal SEB Eesti varadest on vaid 3,7 protsenti ja meie portfellis on vaid riiklikud võlakirjad, mille hetke väärtust hinnatakse ümber igapäevaselt. „SEB Eesti kapitaliseeritus on ligikaudu 65 protsendi võrra suurem, kui on nõutud seadusega. Seega oleme oma klientidele turvaline partner,“ kinnitas ta.

Ka Swedbanki finantsinstitutsioonide ja kapitaliturgude divisjoni juht Allan Marnot möönis, et mitme panga ootamatu sulgemine Ameerikas on tekitanud ärevust, kuid hetkel paistab, et USA ja Suurbritannia on kiirelt reageerinud, et hoida olukord kontrolli all. „Üldiselt tundub see olema spetsiifilise ärimudeli ja riskijuhtimise probleemi kombinatsioon, mis on pankadele saatuslikuks saanud,“ tõdes ta

Arvestades Euroopa Liidu ja Ameerika pankade erinevusi ärimudeli riskiisus ja regulatsioonides ei näinud ta võimalust, et see saaks kuidagi Euroopasse või Eestisse üle kanduda. „Teiselt poolt on Ameerika olukord näide, kuidas intressi tõstmine ei pruugi alati tuua pankadele kasumit, vaid pealiskaudsema riskijuhtimise puhul võib saada ka saatuslikuks.“

Marnoti selgitusel on Eesti pangandussektori järelevalveasutused läbi erinevate kriiside olnud väga tähelepanelikud ja selleks aastaks suurendanud pankade kapitalinõudeid, mis igati vastavad muutunud majanduskeskkonnale. Pankadel on piisavalt turuhinnaga hinnastatud likviidseid vahendeid. „Eesti pankade kapitaliseeritus on väga tugev ja laenuportfellid toimivad hästi, mis tähendab, et sarnaseid probleeme Eestis põhjust karta ei ole,“ väitis ta.

Pangajooks peatatakse

USA valitsus teatas eelmisel nädalal, et tagab pangandussektori stabiilsuse huvides kõigile Silicon Valley Banki klientidele nende hoiused täismahus. Tavapäraselt tagatakse hoiused maksimaalselt veerand miljoni dollari ulatuses. Ameerika Ühendriikide finantsregulaatorid otsustasid tagada hiljuti valitsuse poolt suletud SVB hoiustajatele kõik nende hoiused selles pangas täies ulatuses. USA võimud võtsid eelmisel nädalal SVB enda kontrolli alla.

Peale SVB hoiuste tagamise võeti pühapäeval valitsuse kontrolli alla New Yorgis tegutsenud Signature Bank, mille peamised kliendid olid krüptoettevõtted. Ka Signature Banki hoiustajatele tagab USA valitsus nende hoiused täies mahus. Nii Föderaalreserv kui ka USA rahandusministeerium kinnitasid, et nad kasutavad erakorralisi meetmeid täiendava raha leidmiseks, et vältida pangajooksu teistele pankadele.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
14. märts 2023 16:49
Kaudne mõju võib teinekord otsesest hullemgi olla.