"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Suursaadik: Eelseisvad valimised on oluline tähis Kasahstani demokraatia arengus. Hääletussedelilt leiab veeru "kõigi vastu", mis võimaldab soovi korral väljendada oma vastumeelsust kõigi ülesseatud kandidaatide suhte (0)
15. märts 2023
Kasahstani suursaadik Eestis Nurlan Seitimov

Kasahstan on toibumas 2022. aasta jaanuarisündmuste tagajärgedest ning jätkab poliitiliste ja majanduslike reformide elluviimist. 2022. aasta juunis toimunud rahvahääletuse tulemusel sisse viidud põhiseaduse muudatused, kasvatasid parlamendi mõju, piirasid presidendi volitusi ja lihtsustasid uute erakondade registreerimist.

Käesoleva aasta jaanuaris käivitati mitmeid poliitilisi algatusi, millest olulisim on konstitutsioonikohtu loomine, eesmärgiga tagada põhiseaduse ja kodanike põhiõigusi kaitse. Konstitutsioonikohtu presidendiks sai varasem Kasahstani inimõiguste volinik, mis kinnitab ilmekalt uue institutsiooni töö prioriteete.

19. märtsil toimuvad erakorralised valimised parlamendi alamkotta ja kohalikkesse volikogudesse. Praeguseks on valimistele registreerunud seitse erakonda. Alamkotta pääsemise künnist on langetatud varasemalt seitsmelt viiele protsendile, mis muudab uute erakondade parlamenti pääsemise lihtsamaks. Lisaks kasutatakse valimistel esimest korda pärast 2004. aastat proportsionaalse häälteenamuse segamudelit, kus 70% saadikutest valitakse proportsionaalselt parteinimekirjade alusel ja 30% enamuspõhimõtte järgi. See tähendab, et parlamendi 98 liikmest 29 valitakse ühemandaadilistest ringkondades, 69 aga erakondade nimekirjadest. Ka vabariikliku tähtsusega rajoonide ja linnade volikogudesse valitakse segavalimissüsteemi alusel suhtega 50/50.

Lisaks leiab hääletussedelilt veeru “kõigi vastu”, mis võimaldab soovi korral väljendada oma vastumeelsust kõigi ülesseatud kandidaatide suhtes. Parlamendimandaatide jaotamisel erakondade nimekirjade alusel kehtib 30% kvoot naiste, noorte ja erivajadustega inimeste esindatusele. Meede tagab kõigi elanikkonnarühmade laiema esindatuse.

Sarnaselt eelmistele valimistele, sealhulgas 2022. aasta novembris toimunud presidendivalimistele, on valimisi kutsutud vaatlema 10 rahvusvahelist organisatsiooni ja kümneid vaatlejaid välisriikidest. Ootame demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo OSCE/ODIHR ja Sõltumatute Riikide Ühenduse vaatlemismissioone.

Eelseisvad valimised on veel üks oluline tähis Kasahstani demokraatia arengus. Need ei muuda meie riiki üleöö, kuid aitavad veelgi kaasa elujõulise, dünaamilise ja konkurentsivõimelise poliitilise süsteemiga ühiskonna tekkele.

Kuna maailm peab tulema toime oluliste geopoliitiliste ja majanduslike väljakutsetega, teenib stabiilne ja jõukas Kasahstan mitte ainult oma kodanike huve, vaid selle mõju ulatub palju kaugemale. Meie poliitilised reformid, mida toetavad konkurentsipõhised valimised, on aluseks, millele rajame oma stabiilsuse, jätkates vaba ja demokraatliku tuleviku ehitamist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.