"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Kiek in de Kökis meenutatakse, kuidas Reval moskoviite tõrjus. Teada saab, kuidas ja miks muutusid linna kaitserajatised ja milliseid relvi Revalis kasutati (0)
16. märts 2023
Johann Naha illustratsioon Gert Helbemäe raamatule Vana Toomas. Noorsoojutt XVI sajandi Tallinnast. Tallinn, 1944. Kujutatud on Tallinna 1577. a piiramist.

Kiek in de Köki kindlustustemuuseum kutsub meenutama ajaloolist Tallinna päeva, mida vana Revali rahvas pidas uhkusega alates 1571. aasta 16. märtsist, tähistamaks võitu moskoviitide üle. Tähtpäev kadus 18. sajandil, kui linn Vene võimu alla läks.

Neljapäeval, 16. märtsil räägivad ajaloolased Kiek in de Kökis vana Revali ehk Tallinna kaitsmistest 16.–18. sajandil. Kuulda saab, kuidas ja miks muutusid linna kaitserajatised ja millised relvad olid vanas Revalis kasutuses. Jutuks tulevad linna tähtsamad kaitselahingud ja kuidas linn vaenlase tõrjumisega hakkama sai.

Tallinna vägevad kindlustused pandi ajaloos esimest korda tõsiselt proovile 16. sajandi teisel poolel Liivi sõjana tuntud sõjategevuses, tollal toimunud linna piiramistes ja pommitamistes. Esimese, üle poole aasta kestnud piiramise ja pommitamise korraldas 7 kuu jooksul (1570–1571) Moskva tsaaririigi vasall, Liivimaa kuningas Magnus koos teda toetanud Moskva tsaaririigi vägedega.  Magnus lubas 1561. aastal Rootsi kuningale truudust vandunud Tallinna linnale allumise eest privileege, kuid linn keeldus alistumast. 1570. aasta 21. augustil hakkas Magnus koos Moskva tsaaririigi sõjaväega Tallinna piirama ning seda pommitama. 30 nädalat kestnud vallutuskatse aga ebaõnnestus ning moskoviidid lahkusid Tallinna alt 1571. aasta 16. märtsil. Seda päeva võib pidada esimeseks Tallinna päevaks, mida linlased tähistasid kuni Vene võimu alla minemiseni 18. sajandil.

Tallinna teises piiramises ja pommitamises 1577. aasta jaanuarist märtsini oli Moskoovia vaenuvägedel kasutada peaaegu kogu nende suurtükiarsenal. Vallutajate käes oli selleks ajaks ka suurem osa praegusest Eestimaast, välja arvatud Tallinn ja Hiiumaa. Tallinna vallutamine oli moskoviitidele võtmetähtsusega! Tallinn jäi siiski taas võtmata ning alles 1710. aastal õnnestus Vene vägedel lõpuks linn alistuma sundida.

Ringkäik Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis kestab umbes 1,5 tundi.
Algus neljapäeva õhtul, 16. märtsil kell 18.
Teejuhtideks on ajaloolane Tõnu Pedaru ja arheloloog Peeter Talvar.

Piletid on müügil Fientas ja vabade kohtade olemasolul enne ringkäiku muuseumi kassas. OSTA PILET

Lisainfo: kok@linnamuuseum.ee, tel +372 644 6686.

Info leiab ka muuseumi lehelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.