"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
KODUKEEMIA HINNAMÜSTEERIUM Kas tarbijalt kooritakse siingi seitset nahka? (1)
16. märts 2023
Foto Ilja Matusihis

Leiva, piima või banaanikilo hinda poes jälgivad valvsalt konkurendid ja ostjad ning hinnakõikumised poodides on marginaalsed. Kodukeemia müük võimaldab aga „imesid“ korda saata, sest hinnad erinevad poodides kardinaalselt. Inimestel üldiselt aga puudub ettekujutus pesupulbri või nõudepesuvahendi õiglasest hinnast ja nii seda haaratakse riiulilt valdavalt üsna valimatult, ehkki enda jaoks kahjuliku hinnaga.

Kodukeemia hinnakaosest annab hea pildi, kui võrrelda hindu ilma füüsiliste kauplusteta või väheste kauplustega e-poodides ja suurte kauplusekettide e-poodides. Tõsi, sortiment sageli oluliselt ei kattu, sest Euroopa või maailma juhtivatel kodukeemiat tootvatel kontsernidel on valikus väga palju sarnaseid tooteid.

Kallis ja odav puhastusgeel

Siiski vahel ka kattub, ja paneb kulmu kergitama, kui täpselt ühe ja sama Domestose puhastusgeeli eest küsitakse ühes veebipoes, kus on küll ka mõned kauplused, 1,99 eurot ja teises, suure keti e-poes 2,89. Üheainsa, tühise ehk mõne eurose hinnaga ostu eest tahetakse kliendilt seega pea terve euro rohkem. Lisaks on kuhugi kadunud mastaabiefekt, sest suures poes peaksid asjad ikka olema odavamad kui väikeses.

Tasub siiski arvestada, et toidukaupade kõrval on kodukeemiatooted kauplustes ühed ostetumad, sest eriti lastega peredes kulub igasuguseid puhastusvahendeidki nagu leiba. Viidatud puhastusgeeli näol pole tegemist kaugeltki ainsa näitega. Samasuguseid hinnavahesid, mis sageli ulatuvad kuni 50%ni suurte kettide kahjuks, võib leida pesupulbrite, nõudepesuvahendite või kust iganes valdkonnas.  Samas on selge, et mõnegi tuntud kaubamärgi toodet vahendab riiki vaid üks maaletooja, mistõttu ei saa ka väita, et eeltoodud näites viidatud puhastusgeel tuleks ühele ettevõttele kätte märgatavalt kallimalt kui teisele.

Tõsi, ei saa kaugeltki väita, et kodukeemia tootmise või nn laoeelne hind ei oleks maailmas tõusnud. Siiski on jutt mõne kaupmehe sõnul mitte enam kui 10 protsendist ja probleem on siin üldiselt ülemaailmne inflatsioon.

„Kodukeemia toodete hinnad on mõjutatud sisendmaterjalide hindade muutusest,“ rääkis Henkel Consumer Brandsi piirkonnajuht Hanno Varblane. Henkel Consumer Brands toodab ja turustab selliseid suuremaid kodukeemia kaubamärke nagu Persil, Somat, Bref, Perwoll, Silan, Rex, Pur.

Lihtsam tagasi saata kui maha müüa

Samuti tõstab Varblase sõnul kodukeemia hindu taaskasutatavate materjalide osakaalu tõus, logistikateenuste kallinemine ja teatud tootmiskomponentide halvem saadavus viimase paari aasta jooksul. „Toodete hindu mõjutavad globaalne majanduskeskkond, toorainete hinnad ja paraku ka Venemaa ja Ukraina vaheline sõda,“ lisas ta.

Siiski, kui vaadata olmekeemia hindade hüplemist erinevates e-poodides, jääb mulje, et Hanno Varblase kirjeldatud mõõduka hinnatõusu asemel valitseks maailmas justkui kriis. Vesteldes anonüümsust palunud, kuid kaubanduse telgitaguseid tundva inimesega selgub siiski, et kodukeemia kõrgete hindade taga suurtes poodides on lisaks kasumi teenimise soovile suutmatus kiirelt ümber orienteeruda.

Näiteks realiseerimistähtajale lähenevaid tooted on lihtsam saata maaletoojale tagasi kui odava hinnaga ehk minimaalse kasumimarginaaliga ise maha müüa. Sama lugu on toodetega, millel on muutunud kuidagi pakendi kujundus vms, mis eeldaks odavamat müüki. Needki läkitatakse suurpoest maaletoojafirmale tagasi.

„Iga lisaliigutus on arvel,“ märkis kaubandust tundev allikas, et poeketi suurim väljaminek on tööjõud. Ühe või teise toote ümberhinnastamise taga on aga inimtöö, mis ei tasu valdavalt ära. Tõsi, leidub mõni kett, kes vahel partiisid madalama hinnaga müüki paiskab, kuid seda juhtub pigem harva.

Maaletoojale suurketist tagasi saadetud tooted paiskab too omakorda odavmüüki mõne lepingupartnerist e-poe kaudu. Ja mõistagi müüakse need nüüd juba tarbija jaoks õiglasema hinnaga ehk siis näiteks 10% juurdehindlusega.

Kokkuvõtlikult öeldes on suurel kaupluseketil märksa rentaablim mitte rikkuda „kõrgema hinna distsipliini“, ja aeguma hakkavatest laojääkidest lahti saada kui hakata olmekeemiat ise odavama hinnaga realiseerima.

Nõnda võibki näha, et üks ja sama pudel kodukeemiat on eri e-poodide müügis eri hindadega ehk ühes kolmandiku odavamalt kui teises.

Kui aga tahta teada saada, milline on toote õiglane hind, tasub vaadata poodide kampaaniaväljapanekuid, millega üritatakse ostjaid meelitada.

Näiteks kui Arieli 26 pesukapslit müüakse kampaaniahinnaga 11,43 ja normaalhinnaks on märgitud 17,59, siis 11,43 sisaldab tõenäoliselt veel väikest kaupluse juurdehindlust, ehk siis pole ei nulliga ega kahjumiga müüdud.

Konkureeritakse banaani ja piimaga

Kaubandusettevõtja Tarmo Lauringu sõnul pannakse paljudele kaupadele, muuhulgas olmekeemiale hinda otsa 20%, harukordne pole ka 50%. „Eks terve maailm on inflatsiooni kütkeis ja see puudutab lisaks toidukaubale muuhulgas muidugi ka tarbekeemiat,“ rääkis ta. „Aga küsimus on selles, kuidas üks või teine pood oma marginaali sätib. Meie kui hinda tõstame, siis ainult seoses sisseostuhinna suurenemisega, oma marginaali oleme hoidnud ikka ühtemoodi, madala. Kui vaadata kasvõi pesukapslite hindu e-poodides, siis ühel ja samal tootel võivad aga olla täiesti erinevad hinnad, kuigi maaletooja on ikkagi üks. Aga nii ongi, et konkureeritakse üksteisega valdavalt banaani ja piimaga. Huvitav  on nüüd jälgida, kui elektri hind on allapoole tulnud, kas kodumaistel toodetel hakkavad nüüd hinnad langema?“

Iseäranis suuremate perede puhul soovitavad kaubanduse köögipoolega kursis olevad inimesed osta korraga olmekeemiat korraga suuremas koguses, näiteks kuudeks või koguni pooleks aastaks, pigem e-poodide vahendusel. Nõnda nagu öeldud, satub nendesse üldiselt pidevalt müüki suurpoodide laojääke, mida nood ise ei taha odavalt müüa. Muuhulgas, et ostjat mitte „ära hellitada“. Lisaks lepivad väiksemad poed sageli suurpoodidest väiksema marginaaliga.

Odavama hinna otsijale teadmiseks, et leidub ka e-keskkondi, kus on näha võrdlevalt paljude e-poodide pakkumisi.

Tavaliselt on aga kõige kahjulikum haarata kodukeemiat juhuostuna kusagilt suurpoe riiulilt. Inimeste mugavusele just mängitaksegi.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

sooda
16. märts 2023 14:43
Millal jälle normaalse hinnaga soodat saab?