"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
fotod ja video Kesklinna päästekomandos võetakse kasutusele uus tulekustutus- ja päästeauto (0)
16. märts 2023

Kesklinna päästekomandos asub lähiajal piirkonna elanike turvalisust valvama uut tüüpi tulekustutus- ja päästeauto, mis on klassikalisest põhiautost märgatavalt väiksem, suudab paremini kiirendada ning sellega on lihtsam manööverdada. Auto sai nimekonkursi järel nimeks Toots.

Vaata galeriid (61)

„Otsime pidevalt võimalusi, kuidas päästevõimekus muuta tõhusamaks, aga ka mugavamaks. Pärast mõningaid katsetusi jõudsime uue tulekustutus- ja päästeauto versioonini, millega on võimalik jõuda päästesündmustele kiiremini ja lähemale kui suure põhiautoga – sisuliselt võib öelda, et tegu on pääste kiirreageerijatega. Kas selliseid sõidukeid saab tulevikus rohkem olema, näitab aeg ja reaalne kasutuskogemus. Iseenesest võiksid nad olla sobivad just väikestele komandodele ja ka vabatahtlikele päästjatele,“ selgitas Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu.

Väiksema ja kiirema auto eelis tuleb eriti hästi välja linnakeskkonnas, kus tänavad on kitsad ja manööverdamine keeruline. Põhiautost ligi 11 tonni kergema sõidukiga on ligipääs parem ka maastikele, kuhu põhiautoga ei saa või ei ole mõistlik sõita.

Päästetöö osakonna valmisoleku talituse juhataja Leho Lemsalu sõnul on uue autoga võimalik küll vähem vett ja varustust kaasa võtta, aga teisalt on väiksem masin reageerimisel kiirem ja parema manööverdusvõimekusega. „Kokkuvõttes abivajajad ootavad kiiret abi ja see on üks eelis – me jõuame selle väiksema autoga kiiremini kohale,“ lausus ta.

Uuel päästeautol on kustutusvõimekusena kasutusel nii vee kui ka vahu kõrgsurvesüsteemi kombinatsioon, mis on hea lahendus väiksemate hoonesiseste tulekahjude kustutamisel. Uudsel kõrgsurvekustutussüsteemil on palju häid kasutusvõimalusi, näiteks varjatud konstruktsioonide ja ruumide (pööning, kelder, seinte- ja põrandate sisesed põlengud vms) tulekahjud, mis on kõige ajamahukamad ja suure kustutusaine vajadusega päästesündmused. Uue süsteemiga saab tulekahjusid kiiremini, päästjatele ohutumalt ja väiksema veekuluga kustutada.

Auto asub valvesse Tallinna kesklinna komandosse ning selle meeskond saab olema 3- või 4-liimeline. Päästjate kombe kohaselt vajas uus sõiduk ka nime ning sobiv nimi leitigi nimekonkursi käigus. Väikeauto hakkab kandma nime Toots. Automargi nimi on Dodge, mis eestipärase nimetusega justkui kõlabki nagu Toots, jättes autole alles ka ameerikaliku sünnipärase nime.

Päästeamet alustab tänavu ka uue eri- ja kaitseriietuse hankimist. „Uus kaitseriietus arendati välja koostöös päästjatega ja võtab arvesse kandjate vajadusi. Selgitasime põhjaliku testimisperioodi jooksul välja, milline peab riietus olema, et tagada nii päästjate turvalisus kui ka parem liikumisvabadus tegemaks päästetöid nii põlevas majas, liiklusõnnetusel, maastikul ja mujal,“ sõnas Tammearu.

Uus kaitseriietus on senisest märksa heledam – see on liivakarva ning kollaste helkuritega, kontrastiks musta värvi detailid. Tänu heledale kangale ja rohkematele helkuritele on päästja paremini nähtav ka pimedas ning heledam riietus ei ole suvel nii palav. Ergonoomilise lõikega riietus annab parema liikumisvabaduse ning on ka kaalult kergem, mis hõlbustab füüsilise töö tegemist ning kaitseb päästjate tervist.

„See on nüüd natuke kergem kui see varustus mis peil praegu on,“ kommenteeris uut varustust päästja Andero Savitsch. „Eks saab teada kui palju parem see siis suvel ka on. 20 kraadine vahe peaks olema.“

„Päästeamet ei tegele vaid päästesündmustega. Meil on teenistujad – näiteks eksperdid, inspektorid ja tugiteenuste pakkujad –, kes ei vaja tööülesannete täitmiseks tulekustutusriietust. Seetõttu uuendame 2024. aastast ka tavalist vormiriietust. Peamine, et riietus on mugav ja toetab töötajat tema igapäevategevustes,“ ütles Tammearu 

Uued vormiriided valmistatakse kangast, mis on senisest venivam ja sellest tulenevalt kandjale oluliselt mugavam. Väljanägemiselt saavad nad praeguse halli värvi vormiriietega olema üsna sarnased. Uus riietus jõuab kasutusse 2024. aastal ja üleminekuperioodil kasutatakse vanu ja uusi riideid samaaegselt.

Tehnilised andmed alusauto kohta ja võrdlus põhiautoga:

 Väike tulekustutus- ja päästeautoPõhiauto
Kiirendus 120 km/h15 s60 s
Gabariidid6500 x 2050 mm8500 x 2550 mm
Kaal6000 kg17 000 kg
Teljevahe4060 mm4500 mm
Kõrgus2500 mm3100 mm
Kliirens286 mm250 mm
Teljevalem4×44×4
Veepaak200 l3000 l
Maksumus242 371 + km460 000 + km
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.