"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
pane tähele! Vanasadama trammitee ehitustööd muudavad kesklinna liikluskorraldust. Ehitustöödega alustati Gonsiori ja Laikmaa tänavatel (0)
17. märts 2023

Esmaspäeval, 13. märtsil algasid Vanasadama trammiliini esimese etapi ehitustööd, millega kaasnevad ümberkorraldused kesklinna liikluses. Ehitustöid alustatakse Gonsiori ja Laikmaa tänavatel, mistõttu suletakse liiklus Gonsiori tänava kesklinnast väljuval suunal Laikmaa ja Reimani tänavate vahel ning Laikmaa tänaval Gonsiori ja Narva mnt vahel suunaga Narva mnt poole.

Vaata galeriid (18)

Esmaspäeval, 13. märtsil kell 11 suletakse liiklus Gonsiori tänava kesklinnast väljuval suunal Laikmaa ja Reimani tänavate vahel. Lisaks tehakse esmaspäeval alates kella 10-st Laikmaa tänaval, Gonsiori ja Narva mnt vahelisel lõigul ettevalmistustöid sõidusuundade vahelisel eraldussaarel.

Vaata galeriid (11)

Teisipäeval, 14. märtsil kell 8 suletakse liiklus Laikmaa tänaval Gonsiori ja Narva mnt vahel suunaga Narva mnt-le. Kahesuunaline 1+1 sõidurajaga liikluskorraldus on viidud Laikmaa tänaval teisele poole. Jalakäijatele on tagatud läbipääsud mõlemal tänavapoolel.

„Laikmaa tänaval, see suund mis läheb Narva maantee poole, hotellipoolne külg on homsest suletud, liiklus viiakse ümber Viru keskuse poolsele küljele 1+1 sõidusuunaga,“ selgitas Merko Ehitus Eesti AS projektijuht Tiit Joosti. „Selline olukord jätkub aprilli alguseni. Siis tulevad juba järgmised sulgemised, mis on planeeritud Hobujaama tänaval ja selles samas Laikmaa tänava suunas, Viru keskuse poolses küljes.“

„Ehkki külmakraadid ei lubanud meil töödega alustada sellel nädalal, siis töögraafiku koostamisel oleme arvestanud võimalike ettenägematute asjaoludega ning nädalane viivitus ei mõjuta ehitusgraafikut oluliselt,“ ütles abilinnapea Vladimir Svet. „Ehituse alustamisega muutub kesklinnas ka liikluskorraldus, loodame linlaste mõistvale suhtumisele ja palume liiklejatel järgida objektide ajutist liikluskorraldust.“

Linlase Anne sõnul ootab ta uut trammiliini, mis kahe aasta pärast peaks valmima. „Ehk ikka elan nii kaua veel,“ märkis ta. „Ma elan siin samas vastas ja vaatan seda tööd siin praegu.“

Anne hinnangul on temal, kui vanainimesel, ükskõik sellest, et uus tramm hakkab sadamasse sõitma. „Mina seda liini pidi ei sõida,“ nentis ta.

Muudatused bussiliikluses

Sadamaalal algavad tööd järgmise nädala lõpus või ülejärgmise alguses. Siis suletakse liiklus Kai tänaval, kuid sadama ja kruiisiterminali ligipääs on tagatud kogu ehitusperioodi jooksul.

Seoses ehitustööde esimese etapiga on ümbersõidule suunatud bussiliinid nr 9, 11, 31, 46, 55, 67 ja 68. Muudetud liikumisteega bussiliinide peatustesse on paigaldatud infomaterjalid ajutise marsruudi kirjeldusega ja liikumisskeemidega. Ümbersõidul olevatel liinidel võib esineda hilinemisi ning kesklinna piirkonnas võib pikeneda jalgsikäigumaa pikkus peatustesse. Muudatusi ühistranspordi liikumisteedes ja graafikutes saab jälgida veebilehel https://transport.tallinn.ee/

„Meil on arvestatud umbes nelja muudatusetapiga, mis puudutab ühistransporti,“ lausus Tallinna transpordiameti juhtivspetsialist Andres Unn. „Väiksemaid muudatusi tuleb veel, aga need ei ole niivõrd olulised. Aprilli alguses on kõige suurem muudatus veel see, et muutub oluliselt ka Viru keskuses asuva bussiterminali töö. Sealt hakkavad väljuma ainult 1. 29. 40. ja 48. liini bussid. Ainult neli liini jääb sealt sõitma ja seda kuni mai lõpuni. Juuni algusest on terminal 2 kuud täiesti kinni.“

Vanasadama trammitee veebilehel tallinn.ee/vanasadamatramm saavad ühistranspordi kasutajad detailse ülevaate bussiliinide ümbersuunamisest ning autoga liiklejad leiavad liikluskorralduse infot koos ümbersõiduskeemidega.

Trammiliin valmib järgmise aasta suvel, haljastustöödega läheb kauem

Uue trammiliini rajamine hõlmab erinevatel etappidel suurt hulka ümberehitustöid alates Kivisilla ja Gonsiori tänava ristmikust kuni Põhja puiesteeni. Trammi tulevane liikumistee kulgeb Kivisilla tänavalt vasakpöördega Gonsiori tänavale. Edasi liigub trass Laikmaa, Hobujaama ja Ahtri tänavate kaudu kuni sadamaalani. Laeva, Kuunari ja Kai tänavate kaudu läbitakse Sadama A-terminali esine ning Logi ja Rumbi tänavate kaudu liigutakse Linnahalli alt läbi. Kultuurikatla juurde jõudes liitub trammitee Mere ja Põhja puiesteelt kulgeva Kopli suunalise trammiteega. Praeguste plaanide järgi tööde teine etapp algab 4. aprillil.

Vanasadama trammiliini ehitustööde tulemusena valmib 2024. aasta suvel ligi 2,5 kilomeetrisel lõigul uus trammiliin, mis algab Kivisilla ja Gonsiori tänava ristmikust ning ulatub kuni Põhja puiesteeni. Trammirööbaste paigaldusele järgneb trammitee trassil katendite rajamine sõidu- ja kõnniteedel, liikluskorraldusvahendite, bussiootepaviljonide ja muu linnaruumi inventari paigaldus ning haljastustööd, mis vältavad kuni lepingu lõpptähtajani 2025. aasta veebruaris.

Vanasadama trammiliini ehitustööde maksumuseks on koos käibemaksu ja omanikujärelevalvega ligi 46 miljonit eurot, taaste- ja vastupidavusfondist (RRF) on selleks eraldatud 26 miljonit eurot. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid