"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
arvamus Kaido Saarniit: Kas eelistame öiseid liiklejaid kooliõpilastele? (1)
17. märts 2023

Tallinna linna eelarves valikute tegemine on sageli keeruline ja emotsionaalne teema, kuna linnaeelarve ressursid on piiratud ja vajadused on mitmekesised. See tähendab, et linnavõimud peavad tegema raskeid otsuseid teadmisega, et alati ei jagu vahendeid kõikide väärt algatuste rahastamiseks. Nii võivad ühel hetkel kaalukaussidele sattuda koolibussile või uuele ööbussi liinile rahaliste vahendite leidmine.

Me teame, et linna prioriteetide hulgas on nii laste- ja noortega seonduv kui ka rohepöörde suunas liikumine. Kui koolibuss toob lahendusi laste ja noorte igapäevaellu ning annab võimalusi keskkonna säästmiseks vähenenud liikluse näol, siis ööbussi eeliseid kasutavad samuti noored ning vähenenud taksoliiklus öötundidel justkui panustab ühtlasi linna rohelisemaks muutmisele ka.

Tekib küsimus, kumb võimalustest panustab rohkem linna eesmärkide saavutamisele?

See, et näiteks Pirita Linnaosa Valitsuse poolt korraldatud Merivälja tasuta koolibuss on samm õiges suunas, sai selgeks juba testperioodi esimestel päevadel, käesoleva aasta veebruaris.

Koolibussi kasutamine tegi elu mugavamaks õpilastele, kes elavad kaugemal koolist ja kellel polnud võimalust sõita ühistranspordiga. Korraldatud bussiliiklus leevendas vanemate muret oma laste turvalisuse pärast kooliteel ning lisaks aitas Merivälja koolibussi pilootprojekt vähendada liiklusummikuid ja läbi selle ka saastet linnas.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et koolibuss vähendab oluliselt kohalikku liikluskoormust, on keskkonnasäästlik, turvaline ja ohutu ning panustab meie laste heaolusse.

Päris sama ei saa aga öelda ööliinibussi kohta. Saaste vähendamisele aitab teadupärast kaasa igasugune ühistransport, kuid turvalisuse aspekte kaaludes on selge, et kui koolibussiga tõuseb liiklusohutus, siis öölinnibussid vajavad turvalisuse tagamiseks põhjalikku läbimõtlemist ja lisatööd.

Turvariske suurendavad ööbussid

See ei ole linnalegend, vaid kontrollitud faktide alusel on teada, et 2019. aasta seisuga on Tallinn ja Küprose pealinn Nikosia ainsad Euroopa Liidu pealinnad ilma öise ühistranspordita.

Miks on Tallinn pidurdanud mujal populaarse projekti käivitamist?

Idee ööliinibussidest on hea algatus, kuid selle rakendamine võib olla keerulisem. Ööliinibusside kasutamine võib aidata vähendada liiklusohutusega seotud probleeme öösel, kuid samas võib see kaasa tuua ka negatiivseid tagajärgi, nagu suurem müra ja segadus öösel.

Negatiivsetest külgedest linnakodanikud toonud esile asjaolu, et ööliinibusside tööle rakendamisega on uni häiritud. Magamata ööd suurendavad omakorda aga terviseriske ja vähenenud efektiivsust töö ajal.

Seetõttu tuleb ööliinibusside kasutamise osas läbi mõelda, kuidas tagada elanike heaolu öötundidel. Samuti tuleb uurida, kas ööliinibusside rakendamine on tõhus ja jätkusuutlik ja kas see leiab piisavalt kasututust. Nimelt pole teada kui palju ööbussi sõitjaid üldse jaguks.

Ööbussi kasuks räägib ka asjaolu, et öösiti liiguvad inimesed ka töö pärast ning kõigil pole võimalust taksot tellida. Sellise sammuga suudaks linn meelitada ühistransporti neidki, kes seni pigem autosõitu eelistavad. Keskkonna seisukohalt aitaks see autostumist tasakaalustada.

Ööbussil on ka oma agad. Küsimus on, kui julgelt sõitja end seal tunda võiks, kui peale astub trobikond purjus inimesi. Kindlasti ei soovi öövahetusest töölt naaseja sattuda olukorda, mis võib liiga tüütuks või tuliseks minna.

Kaaluda tuleb ööliinibusside kasutuselevõtul seda, kuidas tagada reisijate turvalisus ning koostöö turvafirmade või politseiga. Reisijate ohutuse tagamiseks peaksid bussid olema varustatud turvakaamerate ja häirenuppudega, et reisijad saaksid hädaolukorras abi kutsuda. Samuti on oluline koostöö politseiga, kes peaksid jälgima ööliinibusside tegevust, tagama avaliku korra ning tulema appi, kui tekib hädaolukord. Nimetatud turvariskide maandamine on kulukas tegevus, mida koolibussi puhul rakendama ei pea.

Teisalt võtaks seesugune bussiteenus ära teenistuse taksojuhtidelt, kellest enamikule on öine taksosõit oluline elatusallikas.

Seega nõuab ööliinibusside kasutuselevõtt hoolikat planeerimist ja rakendamist, et tagada nii reisijate kui ka teiste liiklejate ohutus.

Maksumaksja raha kaalukausil

Millised on poolt ja vastuargumendid kahe erineva bussiliini rahastamisel?

Kui kaaluda koolibussi ja ööliinibussi erinevaid aspekte, siis mõlemad uuendused toovad positiivse poole pealt välja võimaluse vähendada keskkonnasaastet ja liikluskoormust.

Samas tasuta lõunaid pole olemas. Öötöötajaid ja öiseid meelelahutuse nautijaid teenindava ööbussi maksaksid kinni kõik maksumaksjad võrdselt. Need, kes öösiti pidutsevad ja need, kes kodus magavad.

Ka koolibussi maksab maksumaksja kinni, kuid panustab seejuures kaudselt  hariduse saamisesse ja seeläbi meie enda tulevikku ning järeltulevatesse põlvkondadesse. Kui ööbussi puhul tuleb kaaluda erinevaid turvariske ja mürasaastet, siis koolibussi puhul on sarnaseid negatiivseid aspekte raske või pea võimatu leida. Seega peab ööbussi puhul maksumaksja kandma ka kulukad turvalisuse tagamisega seotud kulud.

Koolibussi kasuks räägib lisaks väiksem eelarveline maht ja lihtsam ja kiirem teostatavus ning suurem võimalus liin koheselt maksimaalselt kasutusele võtta.

Seega ööbussi liin on hea algatus, kuid selle rakendamine on kulukas ning sisaldab turvariske, mida koolibussiga ei lisandu. Koolibussi puhul hoolitseme me oma laste hariduse ja turvalisuse eest ning loome endale seeläbi parema tuleviku. Seega võib ööliinibussi kasutuselevõtt olla tulevikus hea mõte, kuid ennekõike tuleks prioriteediks seada koolibuss, mis annab selgeid ja kasulikke tulemusi.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

soolapuhujale
24. märts 2023 23:58
1. kooliõpilastele on kõik bussid tasuta ja neil pole raske bussis sõita , seda enam - nad peavadki õppima käituma , mitte neile teostada prominendi harjumisi ja pärast ei suuda isegi 9 klassi lõpetada , nüüstvad mööda seinaääri - põsktubakas, kanep ja lubatud seks - kas valib 14 aastase või 21 aastase, teised on juba perverdid. Vot, las õpib siis pervertidega sõitma bussis teistega koos. Siis saab teada, et 5.- eur tunnis tehakse ka tööd, mitte nüüstmise eest ei saa küsida 12.- 2. ei ole vaja mingit Nikosiat jms. näiteks tuua ööbussiliinidele - EV lammutas ise toiminud süsteemid erinevates linnades, sh. Tallinnas. Toimis öösel väga hästi - Marsruuttakso ja väljusid pealelõunal kella 15.00 , kuni kella 03.00 ja riiklikel pühadel isegi kella 04.00...05.00 -ni. See täitis oma otstarbe - said soovitud peatuses väljuda ja muidu oli nagu kiirbuss, dispetšer suunas peatusetulbale vastavalt rahva kogunemisele , marsruuttakso. Ja nii nad vurasid. Ka praegu oleks see ilmselt väga lihtne - kes sooviks kasutada, nt. 3.00 EUR üks sõit. Peale said mujalt - viipasid, vaba tuli katusel andis märku tulevast marsruudist. Siis olid need ebamugavad, RAF -d , nüüd on olemas 18 kohalised väikekaubiku taolised - ja sobiksid katsetusel diislilt üleminekul elektrile. Miks Tallinna Strateegiakeskus ei tee seda ? Sest te olete kahjuks kõik pugejad ja umpad - te isegi ei tea mida räägite , soosite ja milleks pugeda.... Nunnutamine tuleb äralõpetada, muidu pole enam kedagi Kaitseväe teenistusse saata- on ainult jämedad tagapalged , punnis esipalged ja ohkijad või usklikud. Või sõitku jalgrattaga kooli - kergteed on Tallinnas kõikjal olemas, vähemasti niipalju kui kooliõpilaste arv ja vajadus.