"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
SME Pankade krediidipoliitika sunnib VKE-sid otsima alternatiive (0)
19. märts 2023
Erakogu

Väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele (VKE) finantsteenuseid pakkuva SME Finance’i Eesti filiaali juhi Reelika Sõnitsari sõnul võitlevad paljud VKE-d halvenenud majanduskeskkonnas ellujäämise nimel, kuna pankade karmistunud krediidinõuded ja intressitõusud on kaasa toonud äritegevuseks vajaliku likviidsuse kahanemise.

“Praegu seisavad VKE-d sisuliselt silmitsi elukalliduse kriisiga ja on näha märke, et ettevõtted valmistuvad karmiks turuolukorraks, kus peamine prioriteet on ellujäämine,” ütles Sõnitsar pressiteates. 

Euroopa Keskpank (ECB) tõstis neljapäeval baasintressi määrasid 0,5 protsendipunkti võrra ja Sõnitsari sõnul pole intresside langemist lähiajal ette näha. “ECB rahapoliitika jääb samaks – eesmärk on pidurdada inflatsiooni, kuid koos inflatsiooni vastu võitlemisega vähendab see poliitika majanduskasvu. Makrotasandi majandusmuutused tabavad VKE-sid tugevamini kui suurettevõtteid, sest VKE-del ei ole samasuguseid finantsvahendeid ja paindlikkust kui suurtel, kuigi nad võitlevad paljude samade probleemidega, näiteks jätkuvad tarneahelate häired, töötajate hoidmine või vajadus pakkuda suurettevõtetega samaväärset palka,” nentis Sõnitsar. 

Ta tõi välja, et laenude teenindamise kõrgem hind tähendab, et VKE-d seisavad silmitsi täiendava finantsstressiga, kusjuures paljudel on juba praegu raskusi kasvava inflatsiooni, tööjõupuuduse ja kasvavate kuludega, millele lisanduvad pankade karmistuvad nõuded uute laenude saamisel. 

Ajalooliselt on pangad Sõnitsari sõnul olnud Euroopa VKE-de jaoks kõige olulisem välise finantseerimise allikas, kuid pärast seda, kui nad hakkasid VKE-de krediidistandardeid karmistama, ei saa paljud VKE-d piisavate tagatise puudumise tõttu pankadest laenu. VKE-de nõudlus likviidsuse järele tingimuste karmistamisel aga ainult kasvab, mistõttu pöörduvad nad alternatiivsete rahastajate ja finantstehnoloogiaettevõtete poole. 

Ta toonitas, et praegusel ebakindlal ajal peaks VKE-de üheks esimeseks prioriteediks olema oma finantstugevuste ja -nõrkuste hindamine. “Tugevuste ja nõrkuste realistlik ettekujutus on eluliselt tähtis, pidades meeles, et asjad võivad veelgi hullemaks minna. Seega mõelge, mida saate teha, kui sissetulek väheneb 20 protsenti või isegi 50 protsenti. Analüüsige kõiki võimalikke stsenaariume ja tehke mitu plaani: a, b ja c,” kutsus Sõnitsar üles.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.