"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Energia kokkuhoiuga säästis Tallinn kolme kuuga üle 1,1 miljoni euro   (0)
20. märts 2023
Foto Ilja Matusihis

Tallinna linn võttis 2022. aasta lõpus vastu eesmärgi saavutada eelmise aastaga võrreldes vähemalt 10 protsenti energiasäästu. Energiakulude vähendamiseks on linna hoonetes edukalt rakendatud mitmeid energiasäästu meetmeid, seadistades tehnosüsteeme ja mõjutades töötajate harjumusi. 

Tallinna Linnavaraamet töötas möödunud aasta oktoobris välja suunised, mis on linna asutustele teejuhiks energia säästmisel. Tänavu veebruaris koostas amet energiasäästu rakendamise analüüsi, millega uuriti energiasäästu meetmete rakendamise ulatust ja tõhusust, rakendamata jätmise põhjuseid ja tarbimisandmete seost energiasäästu meetmetega. Analüüsi aluseks olid tarbimisandmed ja 2022. aasta lõpus toimunud küsitlus, millega koguti kõigilt linna asutustelt tagasisidet suunistes toodud meetmete rakendamise kohta. Küsitlusele vastas 94 protsenti linnaasutusest ehk 251 asutust 268st.

„Tallinna linna asutustes on rakendatud mitmeid suunistes toodud meetmeid ning on näha, et energia kokkuhoiule mõeldakse aktiivselt, tuntakse muret ja püütakse säästlikumalt tegutseda. Võttes arvesse tarbimisandmete analüüsi positiivseid tulemusi võrreldes 2021.aasta neljanda kvartaliga võib järeldada, et ka süsteemide mõistliku reguleerimise ja säästlike käitumisharjumustega on võimalik saavutada märkimisväärne tulemus ilma töötingimusi halvendamata,“ ütles abilinnapea Tanel Kiik.

Energia tegelik kokkuhoid rakendus analüüsi kohaselt nii elektri-, gaasi- kui ka soojusenergia tarbimises. Linnaasutuste üldine elektrienergia tarbimine vähenes 2022. aasta neljandas kvartalis võrreldes sama perioodiga 2021. aastal keskmiselt 18,2 protsenti. Gaasi tarbimine vähenes samade perioodide võrdluses keskmiselt 12,9 protsenti ja kaugkütte tarbimine keskmiselt ligikaudu 7,7%.

2021. ja 2022. aasta viimase kvartali elektri, maagaasi ja kaugkütte tarbitud koguseid võrreldes nähtub, et eesmärk sai võrreldavas kvartalis täidetud – säästeti kokku 6584 MWh energiat, mis moodustab ligikaudu 10 protsenti 2021. aasta neljandas kvartalis tarbitud kogusest (65 308 MWh). Keskmisi energia hindu sellel perioodil aluseks võttes oli rahaline sääst kõigi energiakulude pealt 1 112 226,93 eurot.

Tallinna Linnavaraameti juhataja Hardi Alliksaar märkis, et linn jätkab energiatarbe andmete jälgimist ja energiasäästu juhendis toodu rakendamist ning mõõdab energiasäästu tulemusi ka 2023. aasta esimese kvartali andmete alusel eelmise aasta sama perioodiga võrreldes. „On endiselt kasinuse aeg ja säästlikku energiatarbimist tuleb jätkata. Ideaalis võiks selle aasta esimese kolme kuu energiasäästu tulemus olla samaväärne või veidi paremgi kui 2022. aasta neljanda kvartali võrdlus eelmise aasta sama perioodiga,“ ütles Alliksaar.

Vt lisaks: Energiasäästu suunised linnaasutustele

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.