"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
pöidlad pihku Suusatamise suurvõistlus toob lauluväljakule maailma sporditipud ja 5MIINUST kontserdi (0)
20. märts 2023
Scanpix

Lauluväljak toob maailma suusatipud otse koduse laulukaare juurde, kust paistavad võistlusraja kõik tõusud ja kurvid otsekui peopesal. Kokku astub võistlustulle üle 130 suusataja 21 riigist.

21. märtsil Tallinna lauluväljakul toimuval suusasprindi MK-etapil saab Eesti koondis korraldajana välja panna 12 meest ja 12 naist. Meeste seas astub üles ka üks meie praeguse aja edukamaid suusasprintereid Marko Kilp. “Kui suusavalik seekord paremini õnnestub, siis võiksin kolme-
kümne esimese sekka küll jõuda,” ütles ta. “Tahan pakkuda kodulinna publikule ja kõikidele fännidele head emotsiooni, see ongi põhiline.”
Kilbi meelest on lauluväljaku võistlus midagi erilist ja rohkemat kui lihtsalt üks järjekordne MK sprindietapp. “Kasvõi võistluspaiga mõttes,” lausus ta. “Väga hea mõte oli see sprindivõistlus just lauluväljakul korraldada. Pealtvaatajad näevad laulukaare alt kogu distantsil toimuvat, kõik tõusud ja ka kurvid on neil nagu peopesa peal. Ja kui sõitude vaheline meelelahutusprogramm juurde arvata, siis tuleb sellest üks mõnus teisipäevaõhtu, mida kõik sportlasedki tulevikus kindlasti hea sõnaga meenutavad.”
Eesti suusatajad soovivad saavutada kodurajal omaenda parimaid tulemusi. Endine tippsuusataja Anti Saarepuu ütles, et ootab oma poja Toni Andree starti suure elevusega, sest MK-sarjas võistlemine on igale tippsportlaseks püüdlevale  Eesti noorele suusatajale väga tähtis kogemus ja  elamus. “Väga vinge, et MK-etapp jälle Eestis toimub ning see on toodud inimestele sisuliselt Tallinna kesklinna kätte,” ütles Saarepuu. “Kuna korraldajamaa saab välja panna rohkem osalejaid, siis peabki seda võimalust just Eesti murdmaasuusatamise uuele põlvkonnale pakkuma. Jah, maailma tippudest jäävad nad veel kaugele, aga oma poja kohta võin öelda, et ta võtab seda kui võimalust enda piiri ja taset testida. Maailma tippude eeskuju annab samas ettekujutuse, kuhu on võimalik välja jõuda. Selles suhtes on see noortele kindlasti tähtis ja mõjub innustavalt.”

Sprindiks ideaalne paik

Võistluste korralduskomitee juht Vahur Leemets ütles, et paremat kohta sprindivõistluseks, kui on lauluväljak, pole kusagil maailmas. “2014. aastal, kui toimusid Eesti meistrivõistlused, oli mõte korraldada kunagi lauluväljakul ka maailmakarika etapp meil juba peas olemas. Ja nüüd tekkiski selleks võimalus. Tallinna võistlus on  ajakavas kahe etapi – Faluni ja Lahti – vahel,” rääkis Leemets.  “Tallinna rada jääb ikka raskemate linnaradade poolele, mida mujal ei olegi – 1500 meetri distants kahel ringil ja publik näeb ühest kohast kogu võistlust.”
“Lauluväljak ongi eriliste ürituste jaoks ideaalne paik,” kinnitas SA Tallinna Lauluväljak juht Urma Saareoja. “Nii suure ja olulise spordivõistluse korraldamine meie juures pole midagi enneolematut, siin on ennegi spordivõistlusi peetud, tõsi küll, need on olnud väiksema tähtsusega. Lauluväljakul on toimunud ka Ott Tänaku rallipäev. Suusatamise puhul oli peamine soov, et oleks koht, kuhu pealtvaatajad hästi ligi pääsevad, mitte ei peaks kuhugi kaugele metsa minema.”
Lisaks kõneles lauluväljaku kasuks hea võimalus toota ning ladestada suusalund juhuks, kui peaks olema sulailm, nagu praegu ongi. “Meie alal on lume tootmine talv läbi käinud, me ei pea seda kusagilt mujalt juurde tooma. Vee ja elektriga siin ka probleeme ei ole. Nii et kõik tingimused ja eeldused suusavõistluse korraldamiseks on olemas,” rääkis Saareoja.  
Võistlusrada  läheb üles lauluväljaku mäele, teeb seal väikse kaare ja tuleb alla tagasi. Ja kui olla laulukaare all nagu laulja laulupeol, siis on kogu sprindivõistlus kogu aeg näha. Suusatajad teevad kaks 750-meetrist ringi. “Kindlasti on väga huvitav kaare alt kogu sõitu jälgida,” ütles Saareoja ja lisas, et kui pärast võistlust peaks veel lund jaguma, võivad kõik sama rada oma suuskadega proovida.   
Eesti suusaliidu juhatuse liikme Vahur Teppani sõnul koostati meie suustajate nimekiri  käimasoleva hooaja parimatest. Samuti annab tippvõistlusel osalemine võimaluse Eesti murdmaasuusatamise uuele põlvkonnale. “Just nimelt neile, kes on selle ala valinud ning teevad oma eesmärkide nimel silmnähtavalt tublisti tööd,” rõhutas ta.

Palju tippnimesid

Eesti koondise koosseisus sõidavad meestest Alvar Johannes Alev, Marko Kilp, Martin Himma, Henri Roos, Kaarel Kasper Kõrge, Karl Sebastian Dremljuga, Olle Ilmar Jaama, Ralf Kivil, Anders Veerpalu, Toni Andree Saarepuu, Lars Piirmann ja Kaspar Päärson. Naistest saavad võimaluse kaasa teha Kaidy Kaasiku, Keidy Kaasiku, Aveli Uustalu, Õnnela Rodendau, Teesi Tuul, Teiloora Ojaste, Greete-Liisa Toom, Gerda Kivil, Laura Lään, Emma Roberta Rajando, Triinu Kresmer ja Herta Rajas.
Võistluste kohapealne juht Robert Peets ütles, et  naissprinterite võistlusel saab kindlasti olema närvesööv punkt-punkti mäng. Ja kuigi meeste osas on pilt hakanud juba selguma, võib ka seal veel ootamatusi ette tulla.  “Üks favoriite on norrakas Johannes Klaebo – loodame, et ta ikka jõuab Tallinna ja on teisipäeval stardis,” märkis Peets. Kui Klaebo on ka Tallinnas edukas, võib ta ka kogu MK-sarja sprindivõistluse juba sama hästi kui võidetuks lugeda. Aga kui ta Tallinnas ega viimasel stardil Lahtis üldse ei osale, siis on võitja veel teadmata.
Ka naiste osas on Tallinna stardil kogu sarja tulemustele määrav tähtsus. “Kõik tugevad ongi seepärast end Tallinnas üles andnud,” ütles Peets. “Tuleb väga pingeline ja huvitav võistlus, mis suure tõenäosusega otsustab ka kogu tänavuse MK sprindivõistluste sarja lõpliku paremusjärjestuse.”
Naiste seisud olid enne nädalavahetust väga tasavägised. Võidu võivad võtta kõik kolm praegust favoriiti, nii šveitslanna Nadine Faehndrich kui ka rootslannad Maja Dahlqvist ja Johanna Haegstroem.  
Tallinna etapil selgub suure tõnenäosusega, kes hakkavad seisma kogu sarja lõppvõistluse pjedestaalil Lahtis.

Tallinna MK-etapi ajakava 21. märtsil:
• Sissepääs avatakse kell 15. Võimalusel palume saabuda jalgsi või ühistranspordiga, kuna parkimiskohtade arv lauluväljaku parklates on piiratud. Kui aga autoga tulemine on ainus võimalus, siis parkida saab Mäe, Tiigi ja Mere parklates, mis asuvad samanimeliste väravate juures.
• Lisaks on autode parkimine on võimalik Eesti Näitused Messikeskuse parklas Pirita tee 28 tasuga 5 eurot. Parkimiskohtade arv on piiratud.
• Täpsem parkimise info on saadaval lauluväljaku kodulehel https://lauluvaljak.ee/et/content/parkimine
• kl 17 naiste kvalifikatsioon
• kl 17.35 meeste kvalifikatsioon
• kl 18 5MIINUST kontsert
• kl 19.30 finaalid: naiste 1/4-finaal, meeste 1/4-finaal, naiste 1/2-finaal, meeste 1/2-finaal, naiste finaal, meeste finaal
• kl 21 lilletseremoonia
• Pileteid hinnaga €15 ja €200 (VIP) saab osta Piletitaskust ja kohapealt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.