"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Endine kantsler Marika Priske läheb MTÜ Slava Ukrainile appi (0)
21. märts 2023
Foto Aleksandr Gužov

Ukraina rahvani üle nelja poole miljoni euro väärtuses abi vahendanud MTÜ Slava Ukraini pani esmaspäeval üldkoosolekul paika kuueliikmelise nõukogu ning tõi lisasks Johanna Maria Lehtmele juhatusse tunnustatud endise tippjuhi Marika Priske.

Vaata galeriid (24)

Slava Ukraini uus juhatuse liige Marika Priske töötas 2021. aasta augustini üle 20 aasta majandusministeeriumi ja sotsiaalministeeriumi kantslerina. Enne seda panganduses tegutsenud Priske tuleb oma suurte kogemustega ühingu igapäevases juhtimises appi Johanna-Maria Lehtmele, kes on seni Slava Ukrainit juhtinud sisuliselt üksinda.

Üksikute ja juhuslike abiprojektidega alustanud Slava Ukrainist on esimese tegevusaastaga välja kasvanud organisatsioon, mis haldab korraga mitmeid erinevaid abiprojekte, suhtleb nii Eestis kui Ukrainas paralleelselt paljude partneritega. Slava Ukrainit on erinevatel aegadel mõlemas riigis toetanud lugematu arv vabatahtlikke.

Seetõttu oli vajalik samm pärast Venemaa agressiooni õhinapõhiselt alustanud algatus muuta klassikalisemaks abiorganisatsiooniks, millel on juhatus, nõukogu, tegevuspõhimõtted ja kontrollsüsteem.

Et Slava Ukraini missioon sõjas kannatavate ukrainlaste abistamisel saaks endise eduga jätkuda, loodi juhatuse toetamiseks tänasel ühingu üldkoosolekul ka Slava Ukraini nõukogu, mille ülesanne on juhatust toetada ja juhatuse otsuste üle järelevalvet pidada. MTÜ nõukogusse kuuluvad Kristo Tohver, Ilmar Raag, Margus Hanson, Terje Trochynskyi, Merike Külm ning Mait Mäesalu. Enamus nõukogu liikmetest on läbi erinevate projektide olnud juba varem seotud Slava Ukraini abiprojektidega.

Lisaks tuli juhatusele ja nõukogule appi rahandusministeerium endine riigieelarve osakonna juhataja, praegu Digital Nationis töötav Raili Truup, kes nõustab MTÜd avaliku raha kaasamise ja jagamise protseduuride osas, sest ühing soovib käsitleda Slva Ukrainile laekuvaid annetusi täpselt sama hoolsalt kui avalikku raha.

Ühingu tegevuse läbipaistvuse tagamiseks kaaluti koosolekul ka seda, milline audiitorfirma hakkab läbi viima esimese tegevusaasta revisjoni. Kolmest küsitud pakkumisest jõudis laekuda kaks ja üldkoosolek volitas uue juhatuse liikme Marika Priske pidama pakkujatega läbirääkimisi ning revisjoni tegija valitakse järgmisel nõukogu koosolekul.

Tänavu 7. märtsil täitus MTÜ Slava Ukraini tegevusest täpselt aasta. Selle aasta jooksul on Ukraina rahvani vahendatud üle nelja ja poole miljoni euro väärtuses abi. Sõjaväelise esmaabi koolituse on Ukrainas läbinud 4797 inimest. Ukrainasse on viidud üle saja erineva sõiduki millest enamus on meditsiinilise evakuatsiooni funktsiooniga.

Projekti “1000 kangelast lumes” raames varustati Ukraina kaitseväelasi enam kui 2000 talveriiete komplektiga. Projekti “Lootuse jõulud” raames on Ida-Ukraina tsiviilelanikkonnale jaotatud üle 18 000 abipaki. Ukrainasse on saadetud üle 160 drooni. Käimas on veel mitmed väiksemad ja suuremad projektid. Eestis on tehtud koostööd väga paljude erinevate organisatsioonidega ja Ukrainas on MTÜ-le tekkinud kümneid koostööpartnereid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.