"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kapo kahtlustab politsei peadirektorit Elmar Vaherit kelmusele kaasaaitamises. Siseminister kõrvaldab Vaheri teenistusest (10)
21. märts 2023
Elmar Vaher Foto Mats Õun

Kaitsepolitsei esitas teisipäeva hommikul kelmuse kahtlustuse maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhile Eerik Heldnale ning kelmusele kaasaaitamise kahtlustuse politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektorile Elmar Vaherile.

Siseminister Lauri Läänemets allkirjastas käskkirja teenistusliku järelvalve algatamiseks, eesmärgiga hinnata viimase viie aasta jooksul Politsei- ja Piirivalveametis tehtud personalitoimingute õiguspärasust. Siseminister kõrvaldab PPA peadirektori Elmar Vaheri teenistusest ning nimetab PPA peadirektori kohustesse Egert Belitševi.

Kahtlustuse kohaselt vormistati Eerik Heldna tema soovil ja Elmar Vaheri osalusel 2019. aasta aprillis näiliselt teenistusse politsei- ja piirivalveametis ning viidi samal päeval tähtajaliselt üle Kaitseväe struktuuriüksusesse, kus ta tegelikkuses töötas juba aasta aega, teatas prokuratuuri pressiesindaja BNS-ile.

Eesmärgiks soodsama pensioni võimaldamine

Kahtlustuse kohaselt esitas Eerik Heldna 2022. aasta maikuus pensioniavalduse sotsiaalkindlustusametile, millega taotles eluaegset väljateenitud aastate pensionit. Sotsiaalkindlustusamet rahuldas taotluse. Pensioniavalduse aluseks olid dokumendid, mis kajastasid muu hulgas Eerik Heldnale näiliselt loodud politseiteenistuse staaži ligi kahe aasta vältel. Ilma selleta ei oleks Eerik Heldnal täitunud nõutav 25-aastane politseiametniku staaž ja tal ei oleks olnud õigust eluaegsele väljateenitud aastate pensionile.

Politseiametniku pensioni suurus on 50% politseiametniku ametipalgast. Pensioni suuruse arvutamise aluseks saab valida viimase ametikoha põhipalga või teenistuse viie viimase aasta soodsaima palgamäära, mida teenisid vähemalt 12 kuud järjest.

Tegemist on esialgse kahtlustusega, mis võib menetluse kestel muutuda. „Kuigi inimlikult on mõistetav soov vanaduspensionist oluliselt kõrgemat politseipensioni saada, on nn eripension mõeldud neile, kes on oma riigi heaks panustanud mahus, mis eripensionile kvalifitseerumise nõuded täidab,“ sõnas riigiprokurör Maria Entsik.

„Süsteemi ärakasutamine isiklikuks hüvanguks ei ole ühelgi juhul aktsepteeritav ning ka heatahtlikkusest teiste suhtes ei tohi ettenähtust kõrvale kalduda. Reeglid kehtivad kõigile ühte moodi ning seaduse järgi oleme kuriteotunnuste ilmnemisel kohustatud meile teatavaks saanud asjaolusid kriminaalmenetluses kontrollima. Kahetsusväärne, et peame selliseid etteheiteid tegema inimestele, kelle igapäevatöö on seista hea käitumise korrektsuse ja õiguspärasuse eest ning kes oma ametikohast tulenevalt teavad, milline tegevus võib olla käsitletav kuriteona,“ lisas riigiprokurör.

Menetlust viivad riigiprokuratuuri juhtimisel läbi kaitsepolitsei ametnikud.

Seeder: teade politseijuhile kahtlustuse esitamisest on šokeeriv

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder nimetas politseijuhi Elmar Vaheri kriminaalkuriteos kahtluse alla langemist šokeerivaks ning kinnitas, et korruptsioon politsei kõrgeimal astmel nõuab kangeimat võimalikku karistust.

„Teisipäevane teade, et kaitsepolitseiamet on esitanud kelmusele kaasaaitamise kahtlustuse politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektorile Elmar Vaherile on šokeeriv. Kuigi Vaher on ka varem silma jäänud õiguslikult kahtlase käitumisega, näiteks kasutanud PPA krediitkaarti kõrvaklappide ja jalanõude ostuks, siis nüüd on ta saanud otsese kahtlustuse kuriteos,” rääkis Seeder. 

Ta tõi esile, et kuigi kahtlustus ilmnes nüüd, leidis selle aluseks olnud intsident aset juba 2019. aastal. “See tähendab, et PPA peadirektor oli potentsiaalselt neli aastat olnud haavatav manipulatsioonidele ja šantaažile. Tegu on erakordselt tõsise ohuga meie julgeolekule, mida kaitsepolitseil tuleb politseijuhi vastutustundetu käitumise tõttu süvendatult uurida,” ütles Seeder. 

Eesti elanike usaldus politseisse on kõrge – 2021. aastal läbi viidud Turu Uuringute küsitluse kohaselt on politsei tööga rahul 84 protsenti elanikkonnast. 2Selle usalduse õõnestamine, eriti PPA kõige kõrgema juhi poolt, on andestamatu. Juba Vaheri ametikohast tulenevalt tuleb kahtlustusse suhtuda ülima tõsidusega ning selle tõeks osutumisel rakendada kangeimat võimalikku karistust, andmaks selget signaali, et korruptsioonil pole Eestis kohta,” lisas Isamaa esimees. 

Kommentaarid (10)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

26.04.2023 ETV
27. apr. 2023 01:54
Kärmas tegi reklaamsaate nö. vanade lugude põhjal ja siis pisut töövarju . Tuli välja , et saatest - et kõik on korras või oli see Pealtnägija poolt kallutav , mood ?
Rein
24. märts 2023 22:21
Kui olete lugenud või kuulanud tema tee- suund politseinikuks saada, on olnud kasvuraskused ja vanemate hool? Soovis saada korrektseks ja korda hoida. Teda on saatnud justkui lapsepõlve jätk. Kui te mäletate, on ta pidevalt meediale öelnud , olen alati kollegiaalne tegija - meeskonna mängija nö. Nii varem krimkas töötades kui nüüd juhina. Meeskond läheb nüüd pensionile. Tegelikkuses ei saa olla selles asutuses mitut meeskonda(tema ja teiste)- eeliste seades, ongi vale käitumine. Tegelikkuses on ta olnud omale tee puhastaja - kel ei meeldi mingu ära. On erinevad asjad- isiklike sõidukite remont politseis ja siis ostmine , jne. Rahvas unustab paljud asjad. Tooge temaaegne personalijuht(süsteemide väljatöötaja politsei palkades , Ligi oli rahandusminister tollal kui ei eksi) välja ja las räägib , praegu Tallinna LV ,Erki Nelis, Tallinna Strateegiakeskus, Töösuhete ja tasusüsteemide osakond, analüütik Kindlasti teab ta sellest rotatsioonide teemast rohkem
Huvitav
24. märts 2023 00:43
1. Siseminister ei teadnud asja algatamisest midagi ja peaminister ütles kuidagi ebalevalt, loomulikult tean midagi või umbes nii 2. roteerimine -jah, seda on olnud aga...- mees määratakse ametisse nö.luureametkonda ja siis selgub, et määrati valesti ja hakatakse ümberkorraldama. Ministrid ei tea kumbaski haldusalas kõrgete juhtide tegevusest ja kõrgete ametnike nimetamisest ? Ümbertegemisest
temaatik
23. märts 2023 18:57
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/rahandusministrina-nagi-martin-helme-et-eerik-heldna-ei-sobi-tolliosakonna-juhiks/ postimees.ee/7737057/kahtlustuse-saanud-heldnat-on-seostatud-maffiaprotsessiga postimees.ee/7738275/kapo-hoiatuste-eiramine-ja-peomelus-lobisemine-sai-ppa-tippudele-saatuslikuks
päris nii see roteerumine pole
22. märts 2023 16:24
https://www.err.ee/1608923075/eerik-heldna-ja-politsei-vahel-solmitud-leping-vois-olla-seaduslik Juba hakkab peale häma. Praegusel juhul on nö. roteeruv - politseiatašeed ja Välisministeeriumi juures olevas ühes eraldi osakonnas ehk siis mis tegelebki teatud politsei käsuliinide osas nö.julgestusküsimustega. See osakond on kuskil vaid välisministeeriumi mingis seaduses määratud. Nüüd on siis asutud isetegevusse sisuliselt, et Pevkuri kaitse on oma Ida Virumaalase osas järjekordselt pealepandud. Liialt on neid eksimusi olnud - võiks kokkulugeda..... Peamine on - et kõik kes politseist on mujale tööleläinud , miks neid pole roteeritud ? - ja jäeti 2020.a. jõustunud seaduse alusel Pension koefitsiendiga läbikorrutamata- kes tegelikult olid pensionile läinud ja asusid mujale ametisse. Narrus on siinkohal see - kui tegemist roteeritud kohaga - siis ei saa see olla ALAMUSTE omavaheline mäng , vaid seda tehakse MINISTRITE läbirääkimisel ja vastavate korraldustega. Ja sel juhul säilib politseistaaži arvestus teisel kohal ning on tagasiasumise õigus oma ametikohale politseis. Sellisel juhul läheb palgafondi see osa kaasa Riigieelarvest ja PPA pidanuks vähenema. Täna aga räägitakse, kuidas PPA ja Kaitseväes jne. , kõikjal on palgaraha vähe! Seega on tegemist MINISTEERIUMI, VALITSUSE, PPA täieliku jamaga. Antud juhul ei ole SISEMINISTEERIUM viinud läbi kontrolli allkirjastatud dokumentide üle või on lastud - las minna ..... Seega tuleks puistata kogu praegu tehtud, uus ja eelmised eelarved ning ametikohad. Kõrgeid ametikohti saab liigutada minister või teda asendav minister. See pole ju praegu olnud üldse ametkonna sisene rotatsioon. Vaatame kuhu häma jõuab.
tänane vikerraadio
22. märts 2023 13:23
andis teada, et selliseid roteeruvaid ja palgata ? ametnikke on nimekirjas isegi 45 ....(ka siseministeeriumis jne.) , nii võis arusaada pr. Meister´i selgitusest. Siin ununeb veel üks asi - et staažile lisandub Avaliku teenistuse boonus. Üks asi unustatakse veel - et politseiametnik võib valida pensioni arvestuseks viimase 5 aasta kõrgema palga - see tähendabki - et olles roteeruvalt kõrgel palgal , ta ei tahagi PPA saada palka - sest see on väiksem ju :) , roteeruval kohal palk+staaž+avalik teenistus.
Tõdemus
22. märts 2023 08:16
Tüüpiline bananaland nagu USA on neid läbi kogu oma ajaloo produtseerinud kõikjal seal, kuhu nende mõjuvõim kunagi on ulatunud. Ega aita selle vastu isegi formaalne kuulumine euroopasse, sest eks ole ju USA isegi lõppude lõpuks selle sama euroopa kasvatushäiretega võsuke.
mujal lehtedes
22. märts 2023 23:25
https://lounaeestlane.ee/kas-elmar-vaher-on-suvariigi-tankist-endine-politseiametnik-kirjeldab-kuidas-jaanus-kaarmanni-tapmise-lugu-kinni-matsiti/ ja veel palju lugemist
sisejulgeoleku tipptaseme ametnikud , juhid
21. märts 2023 16:46
ametiseisundi kuritarvitamise juhus - mis tähendab kõrvaldama ? See on ametlikult arusaamatu väljend, tegu on olnud või ei ole ? Tundub, et oli. See aga tähendab Maailma tasemel devalveerima riigi esindust. Tähendab, auastmete mahavõtmist ja sooduspensionist ilmajäämist. See pole kelmus vaid võltsing. Sisekaitseakadeemias olnud korralagedus relvadega - mis see oli ? jne. Nüüd on selgumas riigiprokuröri ja KaPo au. Teenistuslikku järelevalvet ei saaks üldse Siseministeerium teha, see on puhtalt prokuratuuri küsimus koos KaPo ga.
jep
21. märts 2023 19:41
Sooduspensionid on üldse ajast ja arust.